V západnej časti Bratislavy dnes začali slávnostne otvárať tunel Sitina, ktorý by mal motoristom uľahčiť prejazd slovenskou metropolou. Prvým vozidlom, ktoré si oficiálne vyskúšalo jazdu novým diaľničným tunelom, bol monopost Formuly 1 škótskeho pilota Davida Coultharda. Vodiči budú môcť Sitinu využívať od nedeľňajšieho poludnia.
Po prejazde Sitinou sa Coulthard vydal v kokpite svojho vozidla na zhruba 20-kilometrový okruh po diaľnici v hlavnom meste. Okrem jazdy najstaršieho pilota v seriáli pretekov F1 organizátori pripravili pre divákov tiež simuláciu nehody a zásahu a ďalšie podujatia.
Coulthard riadne dupol na plyn a na zhruba 20-kilometrovom diaľničnom okruhu vyvinul maximálnu rýchlosť 293 kilometrov za hodinu. V bežnej premávke je na slovenských diaľniciach povolená rýchlosť 130 kilometrov za hodinu."Počas jazdy som videl stáť ľudí všade okolo cesty," povedal Coulthard zvedavým divákom neďaleko vjazdu do tunela. Pilot svoju rýchlosť trochu podcenil, pretože v monoposte nemá namontovaný tachometer. Odhadol, že Bratislavou prefrčal rýchlosťou medzi 250 až 260 kilometrov za hodinu. Organizátori však spresnili, že v skutočnosti dosiahol takmer 300-kilometrovú rýchlosť, čo je maximálna možná rýchlosť jeho vozidla.
Kone pod kapotou Coulthardovej formuly skúšali odolnosť bubienkov prizerajúcich sa ľudí, extrémne intenzívny hluk formula vydávala najmä pri východe z tunela. "My sme sa na to chystali, ale aj tak to bola veľká tlaková vlna. Bolo to cítiť, ale boli sme na to pripravení," povedal ČTK asi 35-ročný Skaličan Marián. Silné zvukové vibrácie neprekážali ani Vilovi z Bratislavy. "Mohol by som to počúvať aj celý deň," utrúsil položartom.
V súčasnosti najstarší pilot seriálu pretekov F1 Coulthard zavítal do Bratislavy v piatok a zdržal sa len krátko. Po otvorení Sitiny strávil nejaký čas vo svojom stane a popoludní už mal odletieť späť na britské ostrovy. "Dúfam, že sa budem môcť čo najskôr vrátiť na Slovensko a hlavne sa zdržať dlhšie," poznamenal. Chcel by si totiž lepšie prezrieť aj iné zákutia krajiny ako hlavné mesto.
Tridsaťšesťročný jazdec sa zúčastňuje na kolotoči pretekov seriálu Formuly 1 od roku 1994. Počas svojho pôsobenia vystriedal tri tímy, Williams, McLaren a Red Bull Racing, vyhral 13 veľkých cien. Coulthard už v minulosti Bratislavu trikrát navštívil.
Tunel vyplní chýbajúci diaľničný úsek od Brna smerom do Budapešti alebo Žiliny a uľahčí tranzit napríklad z Česka do Maďarska, Rakúska alebo na sever krajiny. Motoristi by sa mali po jeho otvorení vyhnúť dlhému čakaniu na jednej z najvyťaženejších bratislavských križovatiek Patrónka. Na výstavbe asi 1,4-kilometrového tunela za zhruba 4,5 miliardy korún stavbári pracovali od októbra 2005.
Diaľničný tunel tvoria dve samostatné rúry, každá má dva jazdné pruhy. Jeho stavbu malo na starosti japonsko-české konzorcium Taisei-Skanska DS. Pôvodne sa predpokladalo, že bude prejazdný v prvom štvrťroku tohto roka. Práce pri razení tunelových rúr však komplikovali nestabilné geologické podmienky, problémy boli aj pri kladení povrchu vozoviek.
V posledných rokoch sa na Slovensku dokončili dva väčšie tunely, koncom roka 2004 takmer päťkilometrový tunel Branisko na východnom Slovensku a predvlani asi 600-metrový tunel Horelica na severe krajiny. Na diaľnici D1, ktorá ma v budúcnosti spojiť Bratislavu s Košicami, sa plánuje niekoľko ďalších tunelov.
Fico: Nech slúži všetkým, je to jeden z najdrahších tunelov na svete
Bratislavský tunel Sitina dnes o 13.30 h slávnostne otvorili za účasti predsedu vlády Roberta Fica, predsedu parlamentu Pavla Pašku, ako aj ďalších predstaviteľov vlády a samosprávy. Výstavba tunela trvala takmer štyri roky.
Stojac pred novým diaľničným úsekom v Bratislave želám všetkým, ktorí tu nechali niekoľko rokov života a práce, svoj um a zručnosť, aby táto stavba slúžila všetkým Bratislavčanom, všetkým Slovákom, ktorí budú prechádzať cez Bratislavu, ale aj zahraničným hosťom, uviedol vo svojom príhovore premiér Fico.
Oficiálna prevádzka tunela, ktorý je súčasťou úseku diaľnice D2 Lamačská cesta Staré grunty, sa začne v nedeľu napoludnie. Očakáva sa, že tunelom prejde denne 20 000 vozidiel oboma smermi.
"Je to jeden z najvýznamnejších prepojovacích diaľničných prvkov a odľahčí križovatku Patrónka zhruba o 40 percent," uviedol minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny. Súčasné merania totiž podľa neho ukázali, že tieto úseky boli zaťažené až 55 000 vozidlami za 24 hodín, čo bolo už neúnosné.
"Staviame draho a pomaly, ak si zoberieme dĺžku tunela, máme v Bratislave jeden z najdrahších tunelov na svete," uviedol Fico v príhovore počas dnešného slávnostného otvorenia tunela Sitina. Predseda vlády kritizoval, že pôvodne odhadované náklady vo výške 3,5 miliardy korún sa počas výstavby zvýšili o miliardu a dokončovacie práce podľa neho môžu stáť ďalších 500 miliónov korún. Niekoľko stoviek návštevníkov, ktorí príhovor sledovali, však ubezpečil, že Sitina nebude tak často odstavovaná pre údržbu, ako tunel Branisko a náklady na prevádzku by teda mali byť nižšie. Fico vyzdvihol bezpečnosť a technickú kvalitu stavby, podľa neho tunel "odľahčí jednu z nočných môr dopravy v Bratislave." S príhovorom vystúpil aj predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý uviedol, že z tejto "grandióznej stavby" a "kúsku prosperity kraja" budú mať osoh všetci občania Slovenska.
Navýšenie nákladov na výstavbu tunela Sitina podľa ministra dopravy spôsobili napríklad nedostatky v projektovej dokumentácii, ako aj to, že geologický prieskum nebol urobený dostatočne podrobne. "Stále platí to, že staviame tunely a diaľnice príliš draho a je ambíciou súčasnej vlády tento negatívny ukazovateľ znížiť," dodal Vážny.
Autor: ks

Beata
Balogová
