Predstavitelia Občianskeho združenia (OZ) Za spoločnú výchovu maloletých detí by chceli presadiť, aby sa do zákona o rodine dostal pojem striedavá výchova. Podľa predsedu OZ Petra Vargu, by sa tak zrovnoprávnili práva rodičov a obaja by sa tak podieľali na výchove dieťaťa. Varga tvrdí, že v súčasnosti sa na inštitúciu striedavej výchovy zabúda a dokonca verejnosť o tomto pojme ani veľa nevie. "Podstatné je však to, čo je najlepšie a najdôležitejšie pre samotné dieťa. Myslím si, že je dôležité, aby sa na jeho výchove podieľali obaja rodičia rovnakou mierou," povedal Varga. Varga patrí medzi rozvedených mužov, ktorý sa rozhodnutím súdu nemôže stretávať so svojim synom. Napriek tomu, ako sám hovorí bojuje za svoje práva a práva svojho syna.
Ako uviedol Varga, systém striedavej výchovy dieťaťa sa úspešne ujal najmä v USA. Podľa štatistík súdy až v 22 percentách prípadoch rozhodnú pre tento spôsob výchovy, v 69 % prípadov sú deti pridelené matkám a v 9 % otcovi. Tento systém funguje aj v susedných Čechách.
Podľa právničky Lindy Wáclavovej, aby bolo možné dieťa zveriť do spoločnej výchovy oboch rodičov, musia byť splnené niektoré atribúty. "Dieťa musí mať primeraný vek, teda aspoň šesť rokov, obaja rodičia musia byť bezúhonní a musia mať vytvorené vhodné podmienky na výchovu dieťaťa," povedala Wáclavová. Ako dodala, takisto je potrebné, aby dieťa malo citový vzťah k obom rodičom. "Odporúča sa, aby pri rozhodovaní o zverení formou striedavej výchovy poskytol posudok aj psychológ. Ten by mal mať pri posudzovaní dosť rozhodujúce slovo," myslí si právnička. Ako dodala, psychológ by mal zhodnotil situáciu a povedať, že či je v záujme dieťaťa striedavo žiť u matky a otca, alebo nie. Dieťa by malo žiť striedavo u oboch rodičov dva týždne. "Pre striedavú výchovu hovorí to, že je zachovaná kontinuita rodinného života, na výchove dieťaťa sa podieľajú rovnakou mierou obaja, majú rovnaké práva aj povinnosti, dieťa má pocit, že má oboch rodičov," konštatovala Wáclavová