SMER-SD sa zľakol spoplatnenia externého štúdia a postoj ĽS-HZDS je v prípade vysokoškolskej novely obchodnícky. Takto komentoval v diskusnej relácii Politika.sk televízie JOJ rozhodnutie koalície preložiť rokovanie o novele vysokoškolského zákona na koniec práve prebiehajúcej schôdze poslanec SDKÚ-DS Stanislav Janiš.
Malo sa tak stať na základe odmietavého postoja verejnosti.
Opozičný poslanec tak ako predseda koaličného poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj poukázal na to, že novela prešla celým legislatívnym procesom so súhlasom ĽS-HZDS, ktoré nevyslovilo až do začiatku júnovej schôdze zásadné námietky. Janiš kritizoval, že novela neobsahuje spolu so spoplatnením aj systém sociálnych kompenzácií pre študentov.
Rafaj zdôraznil, že národniari urobia všetko preto, aby novela prešla. Zdôraznil, že sa nestretol s tým, že by ich nominant, minister školstva Ján Mikolaj uvažoval o odstúpení. Zároveň dodal, že nie dosť dobre rozumie tomu čo sa teraz deje v prípade tejto novely, ktorá skutočne prešla štandardným legislatívnym procesom a ĽS-HZDS malo dostatok času na jej pripomienkovanie. Ľudová strana zostáva podľa neho napriek tomu dôveryhodným koaličným partnerom a nie je problém podľa neho o novele ďalej diskutovať. Novela robí poriadok a šliape niektorým inštitúciám na nohy a tieto dotknuté osoby a inštitúcie vyvolali lobing, podčiarkol.
Presadenie zmien v Zákonníku práce za tým podľa Jureňu nie je
Minister pôdohospodárstva a podpredseda ĽS-HZDS Miroslav Jureňa si nemyslí, že za negatívnym stanoviskom predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara k spoplatneniu externého vysokoškolského štúdia by mohla byť snaha hnutia o presadenie niektorých zmien v Zákonníku práce.
Jureňa nepripúšťa, že by zo strany hnutia išlo o kupčenie so zákonmi. Podľa neho ĽS-HZDS svoje pripomienky k Zákonníku práce dodalo včas a budú ešte predmetom politických rokovaní.
Návrh novely vysokoškolského zákona mal parlament začať prerokovávať v druhom čítaní 20. júna, napokon však bude posledným bodom programu 11. schôdze Národnej rady SR. Predkladateľ návrhu, minister školstva Ján Mikolaj (SNS) v ňom hovorí o spoplatnení externého štúdia na vysokých školách.
Lipšic v Guinessovej knihe
Politici v TV Joj diskutovali aj o obmedzení poslaneckej imunity. Opozičný návrh, ktorý, obmedzoval imunitu iba na výroky v parlamente tento týždeň nezískal podporu v pléne. Minister pôdohospodárstva a podpredseda ĽS-HZDS Miroslava Jureňa označil poslanca Daniela Lipšica z KDH, ktorý opakovane podporuje zúženie imunity, za „imunitológa“. Podľa neho vstúpi pravdepodobne Lipšic do Guinessovej knihy rekordov v počte prednesení tohto problému. Jureňa túto tému označil za snahu zviditeľniť sa.
Téma zúženia imunity poslancov iba na výroky v parlamente by sa podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja už nemala viac otvárať. Nespokojnosť občanov v súvislosti s otázkou imunity je spôsobená tým, že média majú uhorkovú sezónu a nemajú o čom písať, povedal Rafaj v relácii.
Podľa Rafaja si dala SNS vypracovať prieskum medzi svojimi voličmi, z ktorého vyplynulo, že téma zúženia imunity poslancov ich nezaujíma. Poslanecká imunita zaručuje slobodu a nezávislosť parlamentu, domnieva sa Rafaj. "Je to historicky zdedený atribút, ktorý si ctíme," dodal.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš konštatoval, že rokovanie v pléne o zúžení imunity poslancov iba na výroky v NR SR a jej orgánoch mu pripomínalo nácvik spartakiády.
Poslanci o návrhu novely ústavy, ktorá by upravila imunitu poslancov a sudcov, hlasovali v stredu 20. júna. Návrh nepokračovať v rokovaní o novele podporilo 80 zo 137 prítomných zákonodarcov. Proti novele hlasovalo všetkých prítomných 80 poslancov koalície.
Autor: zh

Beata
Balogová
