Zahraničná politika Ficovej vlády je lepšia ako bola za Dzurindu, vyhlásil dnes v relácii Na Telo televízie Markíza prvý predseda KDH, dnes jeho člen Ján Čarnogurský. Páči sa mu Ficova politika voči Rusku. Slovensko má lepšie predpoklady robiť spojovateľa medzi východom a západom ako naši susedia, preto by malo túto výhodu využiť. Europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová zdôraznila, že Slovensko by si malo v zahraničnej politike osvojiť pozície Európskej únie vrátane výhrad proti Rusku. V zahraničnej politike musí podľa nej zostať etika a morálka.
Čarnogurský sa jednoznačne postavil proti budovaniu americkej protiraketovej obrany v Česku a Poľsku. "Základne sú zlé. Zlé pre Európu. Tieto základne obnovujú rozdelenie Európy," vyhlásil. Sú ďalším porušením sľubov Spojených štátov, že sa nebudú rozširovať vojenské štruktúry v západnej Európe. Nedávajú záruku pre Rusko, že tam nebudú namontované rakety, namierené proti Rusku. Ohrozujú mier v Európe, pretože Ruská federácia sa legitímne môže cítiť ohrozená. Obáva sa, že po Česku a Poľsku bude USA rozširovať vojenskú prítomnosť ďalej, aj na Slovensko.
Beňová súhlasí so slovami premiéra Fica na stretnutí s prezidentom Putinom v Moskve. V Rusku Fico podľa nej vyjadril pozíciu, akú má Európska únia - že Česko a Poľsko mali diskutovať v EÚ. Mali by vystúpiť pred partnermi a jasne zadeklarovať svoje zámery. Myslí si, že USA dostatočne nevysvetlili dôvody na stavbu radaru a raketovej základne v Česku a Poľsku.
Beňová verí, že eurosocialisti obnovia Smeru členstvo
Europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová je optimistka pokiaľ ide o obnovenie členstva Smeru-SD v Strane európskych socialistov (PES). "Je dôležité, že sa obnovila komunikácia," povedala v relácii TV Markíza. Názor na účasť SNS vo vláde sa u socialistov nezmenil, skôr sa ich darí presviedčať, že Smer-SD svojou silou vo vláde dokáže presadzovať sociálno-demokratické smerovanie. Kedy by mohla PES obnoviť Smeru členstvo si netrúfla odhadnúť.
Agendou socialistov v Európe sú ľudské práva. Uzákonenie registrovaného partnerstva považujú za uplatnenie jedného z ľudských práv. Preto podporil Smer-SD iniciatívu hnutia Inakosť.
"Vnímam registrované partnerstvá ako dostupnosť k takým istým právam, ako majú manželia v heterosexuálnom vzťahu," konštatovala Flašíková-Beňová. Dodala, že je ochotná Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR poskytnúť dostatok informácií o tejto problematike.
Podľa Čarnogurského homosexuáli nie sú nijako diskriminovaní, môžu uzatvárať zväzky na základe občianskeho zákonníka. S tým nesúhlasí Flašíková-Beňová, ktorá tvrdí, že by to neupravavolo vzťah voči tretím osobám.
Gabura má deväť detí, preto má morálne právo vyjadrovať sa k homosexuálom
Povýšiť registrované partnerstvá na úroveň manželstva by nebolo správne, oponoval člen KDH Ján Čarnogurský. K tomu, či je homosexualita smrteľný hriech, ako tvrdí poslanec KDH Peter Gabura sa nevie vyjadriť, lebo nie je teológom. Gabura má podľa neho morálne právo sa k téme vyjadrovať, pretože má deväť detí, ktoré dobre vychováva a stanú sa z nich daňoví poplatníci. Jeho deti budú prispievať na penzie predstaviteľov Inakosti aj novinárov, ktorí ho kritizujú, konštatoval v TV Markíza.
Parlamentný výbor pre ľudské práva vzal 12. júna svojím uznesením na vedomie správu OZ Inakosť, ktoré presadzuje práva homosexuálov. Výbor vzal na vedomie aj uznesenie Európskeho parlamentu o homofóbii, ktoré vyzýva na ukončenie šírenia negatívnych obrazov homosexuality a zároveň požaduje prijatie antidiskriminačnej legislatívy.
Písomnú informáciu o možnosti prijatia zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia by malo predložiť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Čarnogurský v súvislosti s tým, že nekandidoval na post v predsedníctve KDH uviedol, že išlo o jeho osobné rozhodnutie. Po neúspechu Vladimíra Palka, ktorého Čarnogurský nominoval na predsedu KDH, mu prišlo nelogické uchádzať sa o postavenie v predsedníctve. Zároveň poprel, že by boli kresťanskí demokrati v kríze. Podľa neho si strana iba hľadá cestu, ako ďalej.
Autor: zh

Beata
Balogová
