Bratislava/Levoča 24. júna (TASR) - Medzinárodná konferencia fyzikov venovaná téme "Podivnosť v quarkovej hmote" (Strangeness in Quark Matter 2007 - SQM) sa začala dnes v Levoči. Jej hlavným usporiadateľom je Ústav experimentálnej fyziky SAV (ÚEF SAV)v Košiciach.
Ako TASR informoval Ladislav Šándor, vedúci vedecký pracovník ÚEF SAV a spolupredseda organizačného výboru konferencie, na stretnutí sa zúčastňuje okolo 110 odborníkov, z nich 100 zahraničných z 21 krajín. Je medzi nimi rad mladých fyzikov najmä doktorandov, ktorí budú prezentovať výsledky svojej vedeckej práce na špeciálnom jednodňovom sympóziu v rámci päťdňovej konferencie. Na tomto sympóziu odznie 20 prednášok mladých odborníkov.
Celkove si účastníci konferencie vypočujú okolo 60 prednášok, ktoré poskytnú prehľad o najnovších experimentálnych i teoretických poznatkoch v oblasti fyziky ťažkých iónov pri vysokých energiách. Viaceré prednášky budú zamerané na perspektívu tejto aktuálnej oblasti fyziky, najmä na experimenty na novom urýchľovacom komplexe LHC (Large Hadron Collider), ktorého výstavba sa dokončuje v Európskej organizácii pre jadrový výskum CERN v Ženeve.
Konferencie Podivnosť v quarkovej hmote (SQM) sa pravidelne usporadúvajú od začiatku 90. rokov minulého storočia a stali sa významnými podujatiami v oblasti časticovej a jadrovej fyziky vysokých energií. Tematika týchto konferencií je zameraná na teoretické i experimentálne otázky procesov s produkciou častíc, obsahujúcich tzv. podivný (strange) kvark. (Pozn.: kvarky sú základné častice - stavebné kamene bežne známych jadrových častíc, ako sú protón a neutrón). Táto tematika má aj astrofyzikálne aspekty a v poslednej dobe sa odborný záber konferencie obohacuje aj o procesy s produkciou ťažkých kvarkov.
Na uvedených konferenciách sa pravidelne stretáva okolo 120 odborníkov z celého sveta. Experimentálne údaje prichádzajú najmä z významných stredísk fyzikálneho výskumu, disponujúcich urýchľovačmi častíc a ťažkých iónov na vysoké energie, akými sú BNL (Brookhaven National Laboratory) na Long Islande neďaleko New Yorku v USA a spomínaná organizácia CERN v Ženeve.
Slovenskí odborníci z košického ÚEF SAV a z Univerzity Komenského v Bratislave výrazne prispeli k experimentom na urýchľovači SPS v ženevskom centre CERN a ich výsledky sú známe v medzinárodnej fyzikálnej komunite. Za tieto výsledky bola napríklad udelená Cena SAV v roku 2002, povedal Sándor.
Konferencia potrvá do 29. júna.