TREBIŠOV 25. júna (SITA) – Od stredy sa v Trebišove začne séria verejných zhromaždení občanov k navrhovanej výstavbe nového energetického zdroja – tepelnej elektrárne. Na dve zhromaždenia – v stredu a piatok tento týždeň - pozýva občanov primátor Trebišova Vladimír Anďal a 3. júla sa uskutoční verejné prerokovanie zámeru za účasti zástupcov navrhovateľa spoločnosti ČES, a.s.
Nie všetci obyvatelia však súhlasia s umiestnením elektrárne. Ako dnes pre agentúru SITA uviedol Gejza Gore z petičného výboru, nie sú proti výstavbe elektrárne, ale len proti jej umiestneniu v areáli bývalého cukrovaru. Mestu a príslušným orgánom už odovzdali petíciu proti umiestneniu elektrárne so 7 000 podpismi a ďalej pokračujú v zbieraní podpisov. „Máme obavy z negatívnych dopadov na životné prostredie vyplývajúce z prevádzky elektrárne, či už ide o emisie plynné alebo tuhé – najmä úlety popolčeka zo skládok, hlučnosť, ale aj z poškodenia rázu krajiny. Mestu na kráse nepridá dvesto metrov vysoký komín, ani tri až sto metrov vysoké chladiace veže,“ hovorí Gore. Obyvatelia majú aj obavy, že na jeseň a v zime pri nízkom tlaku vzduchu bude celé mesto zahalené do hmly z chladiacich veží.
„Mesto bolo dosiaľ veľmi skúpe na informácie, hoci už viac ako rok o tomto zámere vie. Dokonca minulý rok v máji zástupca primátora bez toho, aby o tom rokovalo mestské zastupiteľstvo, vydal a podpísal súhlasné stanovisko mesta, a to sa nám nezdá korektné. Aj v súčasnosti primátor tvrdí, že o realizácii stavby rozhodne občan, no nevieme, čo má konkrétne na mysli,“ hovorí Gore. Podľa jeho mienky vyhlásenie referenda by v tomto prípade nebolo šťastné, lebo podľa doterajších skúseností ani jedno referendum v meste nebolo úspešné, pretože sa na ňom nezúčastnila zákonom stanovená nadpolovičná väčšina občanov.
Spoločnosť ČES prišla s návrhom vybudovať v hnedej zóne, v bývalom areáli trebišovského cukrovaru veľkú tepelnú elektráreň s celkovým nominálnym výkonom 885 MW, v ktorej by boli tri uhoľné bloky s nominálnym výkonom po 240 MW a jeden paroplynový s nominálnym výkonom 165 MW. Vybudovaním elektrárne by vzniklo okolo 300 pracovných miest.
Zámer výstavby tepelnej elektrárne v Trebišove je čoraz reálnejší. Bola už vypracovaná hodnotiaca správa o vplyvoch a dopadoch nového energetického zdroja na životné prostredie (EIA), ktorá v podstate súhlasí s výstavbou, avšak v jej závere je až 16 pripomienok a špecifických požiadaviek, ktoré musí investor splniť, pretože v poskytnutých podkladoch neboli vypracované. Okrem iných ČES musí dať urobiť vyhodnotenie, či zámer je v súlade s koncepciou udržateľného rozvoja regiónu, podrobne vyhodnotiť vplyvy na pôdu, podzemnú a povrchovú vodu, ovzdušie, biotopy, krajinnú štruktúru a jej stabilitu, scenériu krajiny, ochranu prírody v dotknutom území. Treba vypracovať posudok možností výraznejšieho zníženia emisií, najmä kysličníka siričitého a oxidov dusíka, ako aj vyhodnotiť predpokladané množstvá emisie ťažkých kovov a dioxínov, ktoré sú rakovinotvorné, ako aj ich vplyv na kvalitu životného prostredia. Nastolená bola aj požiadavka prehodnotenia klasifikácie odpadov a spresnenie ich úložiska, ktoré má byť tri kilometre od zdroja v katastrálnom území obce Vojčice na rozlohe vyše 983 000 štvorcových metrov. Investor musí podrobne vyhodnotiť aj vplyv činnosti na obyvateľov žijúcich na Cukrovarníckej ulici a v severnej časti mesta Trebišov.