SME

Dzurinda: Rok Ficovej vlády ukázal nepripravenosť

Prvý rok vlády podľa predsedu SDKÚ-DS Dzurindu ukázal, že kabinet Roberta Fica bol na správu vecí verejných nepripravený a nevie riešiť problémy tejto krajiny.

BRATISLAVA 25. júna (SITA) - Prvý rok vlády podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu ukázal, že kabinet Roberta Fica bol na správu vecí verejných nepripravený a nevie riešiť problémy tejto krajiny. Ako uviedol Dzurinda dnes na konferencii 365 dní sociálnej demokracie, ktorú organizuje Občiansko-demokratická mládež (ODM) , súčasná vláda nesiaha na problémy, ale siaha na veci, ktoré fungujú s tým, že aj keď ich trochu dokaličí, budú naďalej fungovať. Ako príklad uviedol rovnú daň i Zákonník práce. Tragédiou súčasnej vlády podľa neho je, že Fico klame a straší ľudí reformami a zároveň pácha morálne škody. "Nemáme sa sporiť či reformy áno alebo nie, ale aké reformy," zdôraznil šéf SDKÚ-DS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Za hlúpe rozhodnutie označil Dzurinda zníženie DPH na lieky, ktoré pomohlo najmä farmaceutickým firmám. Nič sa nedeje podľa neho ani v hitoch súčasnej vlády, a to v zrušení II. dôchodkového piliera a zoštátnení zdravotných poisťovní. Zo zákona roka, ktorým mal byť Zákonník práce, bude podľa expremiéra fiasko roka. Dzurinda v hodnotení vlády tiež spomenul Ficove útoky na médiá. "Nikdy som tak nevypenil ako keď Fico po V4 vrieskal na médiá," uviedol Dzurinda. Zároveň upozornil na zhoršenie vzťahov so susedmi SR. Za stupídny krok považuje vystúpenie Fica proti poľskému kolegovi a vyrušuje ho primitívny antiamerikanizmus Fica a jeho vlády. Predseda KDH Pavol Hrušovský kritizoval, že v Národnej rade SR sa za jeden rok zrútili snahy o dohodu medzi koalíciou a opozíciou. "Koalícia odmieta opozičné návrhy len preto, že sú z opozície," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda SMK Pál Csáky spochybnil, že súčasná vláda je sociálnodemokratická a takou podľa neho nie je ani najsilnejšia vládna strana Smer-SD. Csáky vidí v Smere skupinu ľudí, ktorí majú silné ekonomické záujmy. Podľa neho ide o ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ministra financií Jána Počiatka a šéfa parlamentu Pavla Pašku. Tí podľa neho majú záujem zachovať makroekonomickú klímu. Druhý prúd v Smere je podľa Csákyho nacionalistický, ktorý reprezentuje vicepremiér Dušan Čaplovič, minister kultúry Marek Maďarič a sčasti aj poslanec Boris Zala. Títo sú podľa neho trošku vzdelanejší ako nacionalisti v SNS, pretože nepresadzujú nacionalizmus primitívnym spôsobom. Treťou skupinou sú postkomunisti, a to vrátane Roberta Fica. Tí prešli z KSS cez SDĽ do Smeru, ale majú ďaleko do sociálnej demokracie. Z toho podľa Csákyho vyplýva nevypočítateľnosť tejto vlády. "Vláda robí zmes politického marketingu a populizmu, čo asi vyhovuje väčšine v spoločnosti viac ako naše vládnutie, ale to je trvalo neudržateľné," dodal šéf SMK.

SkryťVypnúť reklamu

Povinnosťou opozície je podľa Hrušovského ponúknuť alternatívu a po budúcich voľbách vytvoriť novú vládu. Hrušovský je presvedčený, že súčasná vláda vydrží celé štvorročné obdobie, pretože všetky tri koaličné strany majú túžbu po moci. Šéf kresťanských demokratov uviedol, že nerozmýšľa o prípadnom vstupe do koalície s niektorou z vládnych strán v prípade výmeny niektorej súčasnej vládnej strany. "Sústredíme sa na voľby o tri roky, kde chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok," dodal Hrušovský.



es;rp;bl

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 955
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 489
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 321
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 575
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 861
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 290
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 008
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 771
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu