Právna úprava poslaneckej imunity potrebuje zmenu. „Je potrebné pripraviť nový legislatívny rámec,“ konštatoval dnes po rokovaní Stálej komisie pre ústavu a rokovací poriadok predseda parlamentu Pavol Paška. Zároveň dodal, že na samotný inštitút a obsah poslaneckej imunity existuje veľmi široké spektrum názorov, „je už dnes možné hovoriť o oblasti, kde je vysoko možné nájsť prienik a tým je priestupková imunita“. Paška naďalej trvá na svojom názore zrušiť poslaneckú imunitu úplne, aj keď pripúšťa ústupok. „Ak vznikne návrh, ktorý pôjde do obmedzenia imunity, samozrejme, že ho budem podporovať."
Okrem niektorých členov komisie takúto úpravu odmietli aj predsedovia koaličných partnerov Smeru-SD Ján Slota zo SNS a Vladimír Mečiar z ĽS-HZDS.
Pod gesciou komisie sa začiatkom septembra uskutoční konferencia o imunite. Tá by podľa Pašku mala umožniť „trošku širší rozsah prezentovaných nielen odborných, ale i laických názorov a vytvárať postupne tlak na vypracovanie konkrétneho návrhu, ktorý by mal byť predložený na rokovanie pléna Národnej rady SR."
Členovia komisie dnes dohodli plán práce do konca volebného obdobia. Zaoberať by sa mali hodnotením stavu ústavného systému na Slovensku, širšími súvislosťami politického systému s ťažiskom na volebný systém, postavením Národnej rady SR vo vzťahu k európskemu parlamentu ako aj v rámci Slovenska, postavením poslanca a rokovacím poriadkom. „Predpokladanou súčasťou práce by mali byť pravidelné konferencie, pravdepodobne raz štvrťročne,“ povedal podpredseda parlamentu Miroslav Číž.
V nedávno zriadenej komisii pracuje okrem poslancov koalície napríklad aj šéf Slovenskej akadémie vied či predsedníčka Ústavného súdu. Opozícia naopak na jej zasadnutia nechodí. Jej predstavitelia totiž tvrdili, že vznikla iba preto, aby sa odkladali rozhodnutia o prípadných zmenách ústavy, napríklad o imunite.
Beztrestnosť poslancov upravuje ústava, podľa ktorej poslanca nemožno stíhať za výroky a hlasovania v parlamente. Na stíhanie za iné trestné činy potrebuje polícia súhlas snemovne. Po novelizácii ústavy zo začiatku minulého roka môže polícia riešiť prípady, keď poslanec šoféruje pod vplyvom alkoholu; na ostatné priestupky sa však podľa výkladu viacerých právnikov tiež vzťahuje imunita.
V Národnej rade už v minulosti stroskotali viaceré pokusy obmedziť imunitu poslancov. Naposledy neprešiel opozičný návrh na zúženie imunity na výroky a hlasovania v parlamente minulý týždeň.
Ani prípadný kompromisný návrh komisie pre ústavu, s ktorým by súhlasila celá koalícia, však nemusí automaticky viesť k zmene pravidiel pre imunitu poslancov. S prípadnou úpravou imunity v tomto volebnom období by totiž musela súhlasiť rovnako koalícia i opozícia, keďže na prijatie ústavného zákona je potrebných najmenej 90 zo 150 poslancov. Takýto počet hlasov spolu nemajú ani tri koaličné strany.
Autor: zh

Beata
Balogová
