Novootvorený diaľničný tunel Sitina v Bratislave, ktorý sprejazdnili v nedeľu, križovatku Patrónka odľahčil približne o 50 percent, počet áut prechádzajúcich Sitinou však Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ani polícia nemonitorujú.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Eva Chudinová, podľa ich odhadu Patrónkou počas dnešnej rannej špičky prechádzalo približne o 50 percent áut menej ako pred sprejazdnením tunela, úbytok je približne 27-tisíc vozidiel. "Sitina odľahčila aj súvisiace komunikácie, ako je Karloveská a Stromová ulica a Devínska cesta," skonštatovala Chudinová.
Podľa Chudinovej prvý dvojrúrový tunel v Bratislave síce odľahčil komunikácie na Karloveskej či Devínskej ceste, avšak je to iba dočasné riešenie. "Každý deň v Bratislave pribúdajú autá. Tunel pomohol odľahčiť iba severozápadnú časť mesta. Na regulovanú premávku v meste je potrebný takzvaný nultý okruh," uzavrela Chudinová. O výstavbe obchvatu slovenskej metropoly sa však ešte nerozhodlo.
Podľa odhadov NDS má denne tunelom prejsť približne 20-tisíc áut, skutočný počet však nemonitorujú. Agentúre SITA to potvrdil hovorca NDS Marcel Jánošík s tým, že monitoring robí polícia. "Nemáme tam žiadne čítačky, takúto štatistiku nerobíme," povedal pre agentúru SITA riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave Ivan Lechner.
Tunel Sitina slávnostne otvorili v sobotu, premiér Robert Fico ho označil za jeden z najdrahších na svete. "Staviame draho a pomaly, ak si zoberieme dĺžku tunela, máme v Bratislave jeden z najdrahších tunelov na svete." Pôvodne odhadované náklady 3,5 miliardy korún sa počas výstavby zvýšili o miliardu a dokončovacie práce podľa neho môžu stáť ďalších 500 miliónov korún.
Tunel s dĺžkou 1,4 kilometra tvoria dve samostatné rúry, každá má dva jazdné pruhy. Vybavený je modernou technológiou, ktorá riadi celý chod tunela: vetranie, osvetlenie, dopravu a pri kolíznych a nehodových situáciách aj jeho uzavretie. Riadenie je automatické aj manuálne z dispečingov. Okrem toho má tunel pre havarijné situácie výklenky SOS, požiarne vodovody a únikové chodby. Tunel Sitina je súčasťou diaľnice D2 Bratislava, úsek Lamačská cesta - Staré grunty a vyplnil posledný chýbajúci úsek na ťahu diaľnice D2 z Českej republiky cez Bratislavu do Maďarska. Doteraz tento chýbajúci úsek diaľnice nahradzovala Lamačská cesta a Mlynská dolina, ktoré sú dopravne najvyťaženejšími komunikáciami mesta.
V posledných rokoch sa na Slovensku dokončili dva väčšie tunely. Koncom roka 2004 takmer päťkilometrový tunel Branisko na východnom Slovensku a v roku 2005 asi 600-metrový tunel Horelica na severe krajiny. Na diaľnici D1, ktorá ma v budúcnosti spojiť Bratislavu s Košicami, sa plánuje ďalších viac ako desať tunelov.
Autor: zh

Beata
Balogová
