KOŠICE 25. júna (SITA) – Košické mestské zastupiteľstvo má na svojom riadnom zasadaní 28. júna okrem iného prerokovať Priemyselný plán spoločnosti KOSIT, a.s. Ako vyplýva z materiálu, ktorý na rokovanie predkladá námestník primátora Jozef Filipko, spoločnosť KOSIT, v ktorej je mesto akcionárom, chce investovať do zvýšenia kapacity a efektívnosti spaľovne komunálnych odpadov. V prvej etape by malo ísť o vybudovanie zariadenia na výrobu elektriny s výkonom 7,5 MW už v roku 2008. Rekonštruovať chce druhý kotol spaľovne za vyše 11,8 milióna eur. V druhej etape by sa mal vybudovať tretí kotol s ročnou kapacitou 120 000 ton odpadov a v tretej etape by sa malo vybudovať zariadenie na úpravu odpadov, ktoré umožní ich efektívnejšie spaľovanie.
V tejto súvislosti sa ochranári z mimovládnych organizácií Priatelia ZEME – SPZ, Abovská OSA a Sosna otvoreným listom Prečo nepodporiť Priemyselný plán spoločnosti KOSIT obracajú na všetkých mestských poslancov. Plán je podľa ich názoru veľmi nevýhodný tak ekonomicky, ako aj environmentálne a je v rozpore s účelmi legislatívy Európskej únie a Slovenskej republiky o odpadoch. Podľa ich názoru ide o veľmi rizikovú miliardovú investíciu.
„Zásadný argument proti podpore priemyselného plánu v predloženej podobe je nedostatok základných informácií pre hlasovanie o stovkách miliónov, možno vyše miliardy korún. Pre takú obrovskú investíciu predkladá poslancom KOSIT materiál bez základných informácií, ako je napríklad celková výška investície, analýza návratnosti, dopady na prostredie,“ uvádza sa v liste. Kritizujú, že kým pri prvej etape sa ráta s nákladmi približne 398 miliónov korún, o nákladoch na druhú a tretiu etapu nie je ani zmienka.
Podľa názoru ochranárov by spaľovňa realizovaním projektu bola extrémne predimenzovaná, keďže terajšia ročná kapacita by po realizácii prvej etapy – rekonštrukcii druhého kotla - vzrástla zo súčasných 75 000 ton odpadu na dvojnásobok, pričom v druhej etape sa má vybudovať tretí kotol s kapacitou až 120 000 ton. Poukazujú na to, že košická spaľovňa spálila v minulom roku 58 524 ton odpadu, pričom triedenie a recyklácia odpadu je na nízkej úrovni. Kritizujú KOSIT, že na triedenie a recykláciu plánuje vynaložiť oveľa skromnejšie prostriedky.
Ochranári v liste zároveň vyjadrili obavy, že návratnosť takejto investície bude možná len dvoma spôsobmi – dovozom veľkého množstva odpadov zo zahraničia a ich spaľovaním, alebo zvýšením cien za likvidáciu odpadov terajšími zákazníkmi.
Podľa názoru ochranárov dozrel čas, aby sa mesto zbavilo svojho podielu v spoločnosti KOSIT.