BRATISLAVA 26. júna (SITA) - Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR spúšťa celoslovenskú preventívnu osvetovú kampaň Don´t Drink & Drive (Keď jazdíš, nepi!). v. Na tlačovej besede o tom informovali generálny riaditeľ sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií MDPT SR Miroslav Biroš a Štefan Pristaš z BECEP-u.
Štatisticky sa na Slovensku za hodinu stane sedem dopravných nehôd, každé tri hodiny je na vine jednej z nich alkohol. Pod vplyvom alkoholu zavinili vodiči v roku 2006 až 2 487 nehôd, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o 260 nehôd. V priemere pri každej 22. nehode zistili vodičovi - vinníkovi požitie alkoholu. Ak policajti zistia u vodiča, že pil pred jazdou alkohol alebo požil inú návykovú látku, zadržia mu vodičský preukaz. Rovnako mu ho zadržia, ak odmietne dychovú skúšku. V správnom konaní mu môže inšpektorát uložiť pokutu až do výšky 15-tisíc korún alebo zákaz viesť vozidlo na 24 mesiacov.
Najčastejším vinníkom nehôd na Slovensku sú práve vodiči motorových vozidiel, ktorí zavinili takmer 89 % z nich. Medzi najčastejšie príčiny patria nesprávny spôsob jazdy, porušenie základných povinností, neprimeraná rýchlosť, nedanie prednosti v jazde, alkohol, nesprávne predchádzanie a technická porucha. Chodci zavinili asi 1,6 % nehôd a 1,4 % vodiči nemotorových vozidiel. U chodcov bol prítomný alkohol asi pri každej piatej nehode, ktorú zavinili.
Policajti už nemerajú alkohol v dychu na promile, ale na miligramy etanolu na liter vydychovaného vzduchu. Pri 0,15 mg/l už nastávajú poruchy koordinácie, mierne problémy s rovnováhou, eufória a znižuje sa úsudok. Pri 0,47 mg/l sa už znižuje aj hranica bolesti, redukujú sa intelektové schopnosti, predlžuje sa reakčný čas, nastupuje agresívne správanie, precitlivenosť, či zvýšený krvný tlak. Od 0,77 mg/l má človek už problémy sa slovne vyjadriť, hýbať sa, chodiť a je ospalý. Pri 1,25 mg/l nastávajú poruchy vedomia, znižuje sa krvný tlak aj teplota, postupne nastáva kóma a človek sa dostane až do ohrozenia života.
Rýchlosť odbúravania alkoholu sa uvádza na kilogram telesnej hmotnosti za hodinu. U mužov je to 0,1 gramu a u žien 0,085 gramu. Vstrebávanie alkoholu sa spomaľuje a znižuje, ak je v žalúdku potrava, ktorá obsahuje bielkoviny. Veľa vodičov často podceňuje zostatkový alkohol. Za hodinu sa telo môže zbaviť asi 0,1 promile. Nie je dôležité, či človek spí, alebo športuje. Takisto ani čierna káva alebo mastné jedlá neurýchľujú vstrebávanie alkoholu.