Podľa hovorcu minister obrany František Kašický zastavil snahy niektorých ľudí v rezorte investovať do trenčianskych kasárni ďalších 300 miliónov korún.
Až 135 miliónov korún malo ísť podľa Gemelu na administratívne úkony a ďalšie peniaze mali byť použité do rekonštrukcie už opravených objektov. Gemela uviedol, že ministerstvo pozná mená ľudí, čo za plánmi stoja, uviesť ich však nechcel. Povedal, že ide o päť ľudí z istej sekcie a ďalší ľudia sú z Generálneho štábu. Ministerstvo zatiaľ nechce nad nikým „lámať palicu,“ a preto hovorca nepovedal, či týchto ľudí prepustia. Ich plány, ktoré skončili len na papieri a rezortu nespôsobili škodu, však hovorca nazval nečistou hrou a možno snahou o tunel. Gemela však zároveň nepotvrdil, či sa chcel niekto na zákazkách obohatiť, pretože mu to z pozície hovorcu neprináleží.
Gemela zároveň potvrdil, že plánovaný návrat vojsk do trenčianskych kasárni z Nového Mesta nad Váhom si vyžiada 4,5 milióna korún. Kasárne budú potrebovať na údržbu a prevádzku do roku 2013 108 miliónov korún. Podľa Gemelu sa v Trenčíne v minulých rokoch investovali desiatky miliónov korún, preto už žiadna ďalšia rekonštrukcia nie je potrebná. Naopak, keby ostali vojská v kasárňach v Novom Meste nad Váhom, rezort by do nich potreboval investovať stovky miliónov korún, tvrdí hovorca. V Novom Meste nad Váhom podľa jeho slov ostane len jeden malý útvar a nepotrebné objekty vyhlásia za prebytočné.
Kasárne opustené od roku 2006
Kasárne SNP v Trenčíne sú opustené od začiatku roka 2006, kedy ich za prebytočné vyhlásili na základe rozhodnutia bývalého ministra obrany a exprimátora Trenčína Juraja Lišku. Súčasný minister Kašický sa rozhodol prehodnotiť Liškov zámer. Vojaci by mali byť späť do konca tohto roka. Ich presun späť podľa Gemelu spomalili práve snahy o ďalšiu rekonštrukciu. O budovy v osemhektárových kasárňach v širšom centre mesta mali záujem viaceré štátne inštitúcie, ktoré majú v Trenčíne problém s priestormi, mesto ako aj Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka. Návrat vojska do kasární SNP trenčiansky primátor Branislav Celler komentoval slovami, že namiesto rozvoja mesta budú mať Trenčania v centre zaparkované "vetriesky".
V kasárňach SNP v Trenčíne sa bude podľa Gemelu nachádzať sedem útvarov a zariadení Ozbrojených síl SR, a to Prápor podpory velenia pozemných síl, Spojovacie veliteľstvo, Stredisko riadenia a prevádzky komunikačných a informačných systémov, Čata podpory velenia veliteľstva logistiky, Vojenská hudba, Kultúrne a metodické centrum a stredisko distribúcie filmov a Regrutačné stredisko. V kasárňach v Trenčíne bude aj päť útvarov a zariadení MO SR - Sekcia kontroly a inšpekcie MO SR, riaditeľstvo vojenskej polície, expozitúra vojenskej polície Topoľčany, Vojenský úrad finančného zabezpečenia a Posádková správa budov. Malú časť kasárni by podľa Gemelu mohli získať vybrané štátne inštitúcie
Exminister Liška: Trenčianske kasárne stovky miliónov potrebujú
Exminister obrany, súčasný poslanec a člen výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Liška nevidel materiál, podľa ktorého sa majú opustené trenčianske kasárne pre návrat vojsk rekonštruovať za ďalších 300 miliónov korún. Preto nevie povedať, či za plánom mohla byť snaha niektorých ľudí z Ministerstva obrany (MO) SR o tunelovanie, ako to dnes interpretoval hovorca rezortu Vladimír Gemela. Zdôraznil však, že kasárne sú vo veľmi zlom stave a rekonštrukcia celého areálu by si vyžiadala niekoľko sto miliónov korún. Podľa jeho slov je v osemhektárovom areáli v širšom centre Trenčína 70 objektov a len pár z nich je opravených. Gemela naopak tvrdí, že v Trenčíne sú kasárne už opravené a netreba ďalšie investície. Liška nazval rozhodnutie svojho nástupcu Františka Kašického na návrat vojsk do kasární v Trenčíne za truc-podnik a argumenty rezortu za zavádzajúce. „Prečo sa tam doteraz nenasťahovali, keď je to také jednoduché,“ pýta sa Liška.Autor: zh

Beata
Balogová
