SME

Koalícia presadila disciplinárne konanie proti oponentom

Koalícia chce prešetriť výroky oponentov z opozície, ktorí vládnych poslancov kritizovali.

(Zdroj: TASR)

Koalícia chce prešetriť výroky jej oponentov z opozície, ktorí vládnych poslancov nedávno ostro kritizovali.

Vládna väčšina v mandátovom výbore dnes totiž na návrh jej predsedníčky a poslankyne vládneho Smeru-SD Renáty Zmajkovičovej schválila začatie disciplinárneho konania proti dvom poslancom opozičnej SDKÚ-DS za ich výroky. Poslancom hrozí pokuta 5000 korún alebo sa budú musieť pred Národnou radou za vyjadrenia ospravedlniť.

Koalícia chce prešetriť výroky Kužmu a Pada

Nevôľu koalície vyvolal výrok poslanca SDKÚ-DS Štefana Kužmu počas marcovej rozpravy o stanovisku parlamentu ku štatútu srbskej provincie Kosovo. Kužma v rozprave ku Kosovu 27. marca povedal: „...keď spojenci za 2. svetovej vojny bombardovali hitlerovské Nemecko, to dnes neznamená, že keby Nemecko bolo ohrozené, že títo spojenci ho nebudú brániť. V Srbsku sa páchali genocídy, bolo tam mučenie, bolo tam znásilňovanie. Postaviť sa proti tomu bolo presne rovnakou povinnosťou demokratov, ako postaviť sa proti hitlerovskému režimu. Odsúdenie práve zastavenia týchto zločinov je rovnakým odsúdením, ako keby ste dnes odsudzovali tých, ktorí bojovali proti Hitlerovi."

SkryťVypnúť reklamu

Kužmov stranícky kolega Martin Pado zas neskôr pri rokovaní o novele zákona o policajnom zbore vyhlásil, že krajinu vracia do "obdobia tvrdého boľševizmu". Pado v rozprave k novele zákona o Policajnom zbore 17. mája povedal: „Novela zákona o Policajnom zbore, ktorú predložil pán minister Kaliňák, vracala túto krajinu do obdobia tvrdého boľševizmu, nechajte ma dohovoriť, prosím vás. Do obdobia tvrdého boľševizmu, násilnej kolektivizácie, vyvlastňovania a znárodňovania, čo je mimochodom asi spoločná črta všetkých nominantov vlády za stranu Smer a políciu špeciálne do dôb neslávne známeho Beriu a KGB. Či sa vám to páči alebo nie“.

Podľa Zmajkovičovej sú podobné výroky neprípustné. „Treba sa začať zaoberať otázkou, či v pléne nie sú niekedy invektívy alebo či výroky poslancov neurážajú alebo nezasahujú do práv poslancov,“ povedala Zmajkovičová médiám s tým, že výbor zvolala z vlastnej iniciatívy a konanie sa začalo hlasovaním poslancov. Výbor sa podľa nej nezaoberal konkrétnym obsahom výrokov Pada a Kužmu, ktoré na ďalšej schôdzi výboru vysvetlia. „Nenaráža to na slobodu prejavu, ale ak ma niekto prirovnáva k diktátorskému režimu, chcem vedieť, kde našiel také synonymum,“ povedala Zmajkovičová s tým, že netreba predbiehať, k akému záveru výbor dospeje a či bude Pada a Kužmu sankcionovať. „My len začíname rokovať a možno to uzavrieme bez pokuty a vysvetlí sa to ako nedorozumenie,“ dodala Zmajkovičová s tým, že by sa malo v poslaneckých kluboch hovoriť o odstránení invektív a nastolení kultúry rokovania.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ-DS stojí za Kužmom a Padom

Iniciatívu poslankyne naopak kritizovali členovia klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a Tomáš Galbavý. "Považujeme za neprijateľné, aby tento výbor určoval hlasovaním hranice slobody prejavu," povedala Žitňanská. "Ide o systematický pokus zastrašiť opozičných poslancov, aby sloboda prejavu a vôľa kritizovať a ukazovať na citlivé témy vládnej koalície bola oslabená," doplnil ju Galbavý.

SDKÚ-DS stojí za svojimi poslancami Štefanom Kužmom a Martinom Padom. Konštatoval to dnes predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda krátko po tom, ako mandátový a imunitný výbor parlamentu začal rozhodnutím koaličných poslancov disciplinárne konania proti poslancom za SDKÚ-DS pre ich výroky v rozprave. Podľa Dzurindu premiérovi Robertovi Ficovi tečú nervy potokom. „Zrejme sa tak trasie o svoje preferencie a nedokáže svoje nervy ovládať,“ dodal s tým, že „včera sa nám verejne vyhrážal basou a dnes je to v duchu toho, čo odštartoval." Dzurinda zdôraznil, že opozícia sa nedá zastrašiť, ani umlčať. SDKÚ-DS plánuje ďalšie kroky, dnes ich však Dzurinda nechcel prezradiť.

SkryťVypnúť reklamu

V minulosti riešil mandátový a imunitný výbor napríklad incident exministra poľnohospodárstva Petra Baca z HZDS, ktorý dal v roku 1999 v parlamentnom bufete facku poslancovi vtedy vládnej SDĽ Ľubomírovi Andrassymu. Zmajkovičová dnes nevylúčila, že poslanci SDKÚ-DS svoje výroky vysvetlia a nebudú nijako potrestaní. Výbor by ich mal podľa Zmajkovičovej vypočuť pravdepodobne na budúci týždeň.

Opozícia zvolala poslanecké grémium

Predsedovia opozičných strán na poslaneckom grémiu parlamentu navrhli koalícii, aby zišla z kratšej cesty a zastavila disciplinárne konanie proti poslancom SDKÚ-DS Štefanovi Kužmovi a Martinovi Padovi za ich výroky v pléne. Po skončení grémia o tom médiá informovali predsedovia opozičných strán Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS), Pavol Hrušovský (KDH) a Pál Csáky (SMK).

SkryťVypnúť reklamu

„Oznámili sme vládnej koalícii, že to vnímame ako pokus o zastrašenie a že sa zastrašiť nenecháme,“ povedal Dzurinda s tým, že toto nie je dobrá cesta pre Slovensko. Ak by sa koaličná väčšina v mandátovom a imunitnom výbore rozhodla potrestať Kužmu a Pada, opozičné strany podľa Dzurindu stiahnu svojich poslancov z výboru. Dzurinda súčasne oznámil, že v rámci štvrtkových interpelácií prečíta v pléne obidve inkriminované výroky svojich kolegov. Podľa Hrušovského upozornili aj na porušenie rokovacieho poriadku pri zvolaní schôdze výboru. „Považujem tento moment za veľmi nebezpečný pre ďalšie fungovanie slovenskej parlamentnej demokracie,“ povedal Hrušovský a poukázal na to, že ide o prvý pokus sankcionovať poslancov za výroky prednesené v parlamente. Hrušovský preto podľa vlastných slov na grémiu odporučil, aby predsedníčka výboru zvolala jeho zasadnutie a aby výbor svoje rozhodnutie začať disciplinárne konanie prehodnotil. „Začať disciplinárne konanie proti poslancovi porušením zákona je neprijateľný precedens, opozícia to tolerovať nebude,“ dodal Csáky poukazujúc na to, že poslanci ani nevedeli, o čom budú rokovať. „Snažili sa nás poučiť, že oni budú vykladačmi morálky, etiky, zákona a práva. Majú väčšinu, budú vládnuť,“ tlmočil Dzurinda reakciu koalície na opozičné výhrady.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu