Bratislavský krajský súd ešte vlani vec vrátil vyšetrovateľom, podľa ÚS mali vtedy Loyku prepustiť. Loyka, ktorý je od 17. júna opätovne vo väzbe, žiadal aj odškodnenie milión korún; súd to však zamietol.
Senát ÚS konštatoval, že mu ho nemožno priznať, keďže bol prepustený na slobodu ešte pred skončením konania pred ústavným súdom.
Jablonka po skončení pojednávania povedal, že budú dnešný verdikt ÚS rešpektovať.
Tobiáš Loyka, ktorý bol vo vyšetrovacej väzbe v súvislosti s vyšetrovaním kauzy Rašelina, sa na ÚS SR obrátil so sťažnosťou, v ktorej namietal porušenie svojich práv a slobôd postupom a uzneseniami Najvyššieho súdu SR, ktorý ako konečná inštancia rozhodoval o jeho žiadostiach o prepustenie z vyšetrovacej väzby. Žiadal ÚS, aby vyriekol verdikt, že NS SR porušil jeho práva a aby zrušil napadnuté uznesenia. Podľa jeho právneho zástupcu Branislava Jablonku, keď NS SR rozhodoval o vrátení veci na došetrenie, mal rozhodnúť aj o prepustení Loyku z vyšetrovacej väzby, v ktorej bol podľa právneho názoru nezákonne.
ÚS konštatoval, že NS SR porušil práva Tobiáša Loyku, najmä tým, že mu neumožnil osobnú účasť na rozhodovaní vo veci trvania väzby a nedal mu ani možnosť osobne sa k nej vyjadriť a nedostatočne odôvodnil rozhodnutie jeho ponechania vo väzbe. Podľa dnešného nálezu ÚS mal tak urobiť NS SR v zmysle článku 5 medzinárodného Dohovoru a v zmysle judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva. Vec na nové prerokovanie NS SR však nevrátil, lebo Loyka bol už v tomto prípade rozhodnutím súdu prepustený na slobodu vo februári tohto roku.
"Môj mandant bol neskôr prepustený z väzby, toto rozhodnutie sa ho už nedotkne, je však určujúce pre iné konania," povedal po rozhodnutí súdu Loykov obhajca Branislav Jablonka. Loyka v roku 2005 plánoval podľa polície vraždy právničky Gabriely Matuškovej a podnikateľa Branislava Prieložného a údajne aj dvoch príslušníkov Slovenskej informačnej služby. Loyka opakovane žiadal prepustenia z väzby, krajský a neskôr aj Najvyšší súd však všetky sťažnosti zamietol. Podľa Jablonka pritom súdy prizerali aj na podnikateľovu minulosť. Ten mal údajne štrnásť zápisov v registri trestov, v tom čase však už boli vymazané.
Loykova sťažnosť smerovala proti Najvyššiemu súdu, ktorý pôvodné rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave potvrdil. Najvyšší súd mu musí uhradiť aj súdne trovy vo výške 11.576 korún.
Polícia Loyku opäť zadržala tento mesiac, pričom ho obvinila z pokusu o podvod a falšovania listiny Špeciálneho súdu. Loyka chcel údajne pomocou falošných dokumentov previesť peniaze zo zablokovaného účtu jedného z ľudí doživotne odsúdených za vraždy v prípade skrachovanej Devín banky. Podľa polície malo ísť o 62.000 eur (asi 2,4 milióna Sk). Za tento podvod mu hrozí väzenie do desiatich rokov.
Autor: zh

Beata
Balogová
