BRATISLAVA 26. júna (SITA) - Slovenskí sudcovia sú pracovne viac vyťažení ako ich rakúski kolegovia. Vyplýva to zo záverov vnútorných revízii na súdoch v SR. Na jedného slovenského sudcu pripadá viac ako 300 pridelených prípadov ročne. Na jedného rakúskeho sudcu však pripadá ročne od 190 do 200 vecí.
Súčasné vedenie Ministerstva spravodlivosti (MS) SR preto chce do konca tohto roka zvýšiť počet sudcov o 50 až 80, bude to však závisieť od prostriedkov z rozpočtu. "Budeme navyšovať počty sudcov, asistentov, aby sa nejakým spôsobom získala rovnomernosť obsadenia pracovníkov na jednotlivých súdoch," povedal štátny tajomník rezortu spravodlivosti Daniel Hudák.
Súdy majú podľa Hudáka obrovské zvýšenie agendy, lebo im pribudla práca, ktorú donedávna nerobili. "Súdy predtým nerobili obchodné veci, narástla nám agenda v správnom súdnictve, na súdy prešla dedičská agenda zo strany notárov, poverenia exekučnej agendy a nikto nesledoval to, že počet sudcov sa od roku 1990 nezmenil," uviedol Hudák.
Spoločná pracovná rakúsko-slovenská skupina začala vypracovávať zásady hodnotenia pracovného zaťaženia sudcov a súdov už minulý rok na základe vnútornej revízie súdov. Preto je súčasťou spolupráce aj vytvorenie zásad pre vnútornú revíziu. "Pripravujeme zásady hodnotenia sudcov na pravidelné hodnotenie, ale aj prípadové. Na to, aby sme vedeli zistiť objektívne výsledky práce sudcov, potrebujeme vedieť aj v akých podmienkach pracujú," uviedla dnes na tlačovej besede MS SR a Združenia sudcov Slovenska (ZSS) predsedníčka ZSS Jarmila Sopková Maximová. Podľa nej, ak sa má hodnotiť práca sudcov, je potrebné zistiť aj to, v akých podmienkach pracujú. Zistili sa veľké nerovnosti v počte súdnych úradníkov, počte podaní na súd a pracovného zaťaženia na jednotlivých súdoch. Najhoršie dopadli súdy prešovského obvodu, kde majú pridelených najviac podaní na súd v rámci SR a zlé pracovné podmienky. Po prešovskom nasleduje bratislavský a košický súdny obvod. Najviac súdnych úradníkov majú súdy v žilinskom a banskobystrickom obvode, ale to podľa Maximovej neznamená, že nie sú vyťažené. Revíziami by sa podľa predsedníčky ZSS malo predísť nielen prieťahom v súdnych konaniach, ale malo by dôjsť aj k zvýšeniu efektivity práce sudcov a súdov.
Na to, aby boli sudcovia hodnotení rovnako, musia mať všetci rovnaké podmienky. "Musíme mať dobrú štartovaciu čiaru pre jednotné kritériá pre hodnotenie práce sudcov," uviedla Maximová, ktorá nerovnomernú zaťaženosť slovenských súdov vidí v nízkom počte súdnych úradníkov. "Bez zvýšenia počtu sudcov tento balvan neposunieme ďalej dopredu, hlavne v okresoch a krajoch, kde je zaťaženosť a počet zostatkov minulých vecí pomerne vysoký," uviedla predsedníčka ZSS.
Rakúski rezortní partneri pomáhajú MS SR pri hodnotení pracovného zaťaženia sudcov a súdov pomocou štatistických metód. Systém hodnotenia práce sudcov a súdov má zabezpečiť počítačový systém, na doladení ktorého v súčasnosti ešte obe strany rakúsko-slovenského projektu pracujú.