BRATISLAVA 26. júna (SITA) - Podľa aktuálne platnej legislatívy musí byť za každým publikovaným autorským článkom uvedená výhrada autora, ktorá bráni šíriť tento materiál bez jeho súhlasu, v opačnom prípade je možné článok spracúvať ďalej. Na dnešnej tlačovej konferencii to povedal riaditeľ Odboru komunikačných médií a ochrany autorského práva Ministerstva kultúry SR Anton Škreko. "Generálna výhrada vydavateľa v tiráži periodík nestačí, musí sa nachádzať jednotlivo za každým článkom. Výhradu si nemôže uplatniť vydavateľ, ale výlučne samotný autor článku," uviedol Škreko. Noviny samy osebe totiž podľa zákona nie sú autorským dielom, ale len súborom autorských a neautorských diel. Slovenská legislatíva definuje ako autorské dielo len tie články, v ktorých je badateľný tvorivý duševný vstup autora. "Využívať články bez súhlasu autora na základe takzvanej spravodajskej licencie a bez nároku na odmenu je možné len v prípade, ak dielo obsahuje informácie o aktuálnych udalostiach, hospodárskeho, politického alebo iného spoločenského charakteru a nenachádza sa za ním výhrada autora," tvrdí Škreko.
Autorský zákon sa stal predmetom sporu niektorých monitorovacích agentúr a vydavateľov. Nie všetky totiž preberajú spravodajstvo na základe licenčných zmlúv, následkom čoho vydavatelia zo šírenia svojich správ neprofitujú. Podľa ministerstva kultúry (MK SR) problematiku komplikuje i fakt, že celá záležitosť presahuje rámec autorského zákona. "Ak uvažujeme o komerčnom narábaní s jednotlivými autorskými dielami, respektíve s obsahom novín, kľúčovým je tu aj zisk a komercia, preto sa celá záležitosť týka aj obchodného práva - ide tu aj o právo nekalej súťaže a konkurencie," myslí si Škreko.
Vydavateľské domy Ecopress, Perex, Petit Press, Ringier Slovakia, Spoločnosť 7 Plus a Trend Holding od 12. júna vo svojich hlavných tituloch zverejnili inzerát „Nelegálne využívanie diela chráneného copyrightom je krádež“. Reagovali tak na porušovanie autorských práv na slovenskom mediálnom trhu. Inzerát obsahoval výber organizácií, ktoré využívajú z tlače legálne spracované mediálne produkty, a aj tie organizácie, čo medializáciu oblastí svojej činnosti sledujú z nelegálnych monitoringov a analýz. MK SR aktuálne situáciu vyhodnocuje a analyzuje, či v tomto spore nebol len zle interpretovaný zákon. Závery zverejní v najbližších dňoch na svojej internetovej stránke www.culture.gov.sk. V prípade, že ministerstvo potvrdí nejasnosť zákona, pripraví jeho úpravu. "Na novelizácii autorského zákona by sme chceli začať pracovať už v septembri, respektíve októbri tohto roka. Bude smerovať k zjednodušeniu tejto právnej úpravy," dodal Škreko.
ae;tm;ll