Po marcových legislatívnych zmenách v oblasti autorského práva treba vyčkať, čo ukáže prax, preto je o prípadnej novelizácii zákonov ešte predčasné hovoriť, v rozhovore pre týždenník Domino efekt a agentúru SITA to uviedla Nataša Slavíková, generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie Ministerstva kultúry (MK) SR.
Reagovala tak na inzerát vydavateľov tlače publikovaný v polovici júna. eriály v podobe článkov, rešerší, monitoringu tlače a mediálnych analýz predávajú tretím stranám. Podľa Slavíkovej je stav, na ktorý upozorňujú, právne zložitý. MK SR ako ústredný orgán štátnej správy pre autorské právo a súvisiace práva ho vníma veľmi citlivo a bude naň reagovať vypracovaním detailnej analýzy. Oblasť autorských práv je oblasťou nesmierne živou a neustále sa vyvíjajúcou. To prináša potreby zmien a nastavenia legislatívy tak, aby bola schopná na zmeny v praxi reflektovať a náležite na ne reagovať, uviedla. MK SR vníma situáciu ako jeden z podnetov na prípravu legislatívnych zmien v oblasti autorského práva, ktorá sa začína rozbiehať. O konkrétnych zmenách je však ešte v súčasnosti predčasné hovoriť.
Problém podľa Slavíkovej patrí najmä do sféry pôsobnosti autorského zákona a Obchodného zákonníka a môže sa týkať tak novín ako aj iných informačných prostriedkov. Slavíková upozornila, že slovenské autorské právo je plne harmonizované s právom Európskej únie. Problémy v praxi však môže spôsobovať ešte stále nízke povedomie širokej odbornej aj laickej verejnosti o autorskom práve. "Treba však mať na pamäti, že základnou úlohou autorského práva je vyváženie záujmov kultúrnych a záujmov hospodárskych," dodala.
SSN podporuje boj proti nelegálnemu šíreniu publikovaných diel
Problém nelegálneho využívania diel chránených copyrightom Slovenský syndikát novinárov (SSN) pozná dlhodobo, v rozhovore pre týždenník Domino efekt a agentúru SITA to uviedla predsedníčka syndikátu Zuzana Krútka.
Ako ďalej uviedla v reakcii na inzerát vydavateľov tlače, publikovaný v polovici júna pod názvom Nelegálne využívanie diela chráneného copyrightom je krádež, "čudujeme sa, že vydavatelia boli tak dlho trpezliví a urobili takýto krok až teraz." Syndikát vydavateľov v ich snahe podporuje, lebo sprostredkovane ide aj o autorské práva novinárov. "Ak totiž monitorovacie agentúry neoprávnene nakladajú s publikovanými dielami, vedie to okrem iného aj k znižovaniu nákladov tlače. Uvedomujeme si, že pre vydavateľov je v takejto situácii ťažké zvyšovať honoráre a platy novinárov, ktoré stále nie sú primerané,“ dodala Krútka.
Asociácia hovorcov Slovenska chce, aby rezort kultúry novelizoval autorský zákon
Asociácia hovorcov Slovenska (AHS) by privítala, keby Ministerstvo kultúry SR pripravilo novelizáciu autorského zákona s cieľom spresniť uplatňovanie autorských práv súvisiacich s poskytovaním monitoringu médií. Členovia AHS, hovorcovia a ich tlačové oddelenia sú totiž pravidelnými odberateľmi monitorovacích služieb.
"AHS považuje novelizáciu autorského zákona za zásadný predpoklad ukončenia sporov medzi zástupcami vydavateľov a monitorovacími spoločnosťami. AHS zastáva názor, že úpravy v slovenskom autorskom zákone môžu byť inšpirované okolitými krajinami (napr. Česká republika), kde obdobný problém práve vďaka jednoznačnej právnej úprave neexistuje," píše sa vo vyhlásení, ktoré TASR poskytli zástupcovia AHS Peter Švec a Martin Danko.
Vydavateľské domy Ecopress, Perex, Petit Press, Ringier Slovakia, Spoločnosť 7 Plus a Trend Holding v svojich hlavných tituloch zverejnili inzerát proti porušovaniu autorských práv na slovenskom mediálnom trhu. Inzerát obsahoval výber organizácii, ktoré využívajú z tlače legálne spracované mediálne produkty a aj tie organizácie, čo medializáciu oblastí svojej činnosti sledujú z nelegálnych monitoringov a analýz.
Podľa vydavateľov produkty, ktoré nespĺňajú ochranu autorských práv, využívajú napríklad Generálna prokuratúra SR, Kancelária prezidenta SR, Úrad vlády SR, Ústavný súd SR a Štatistický úrad SR, Kancelária Národnej rady SR, Národný bezpečnostný úrad SR, Najvyšší kontrolný úrad SR, Úrad jadrového dozoru SR a Fond národného majetku SR. Sú medzi nimi viaceré ministerstvá: ministerstvo zahraničných vecí, obrany, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, životného prostredia, dopravy, pôšt a telekomunikácií a ministerstvo hospodárstva. V inzeráte ako príklad legálnych odberateľov uvádzajú takmer 50 súkromných a štátnych organizácií a spoločností. Medzi nimi i ministerstvá spravodlivosti, vnútra, zdravotníctva, financií a školstva, tiež STV alebo Svetovú banku.
Autor: zh

Beata
Balogová
