BRATISLAVA 27. júna (SITA) – Až 59 umelcov z 13 európskych krajín predstaví 12. ročník medzinárodnej výstavy s názvom Socha a objekt XII. Projektom ožije sedem bratislavských galérií a umeleckých priestorov, dve výstavy sa budú konať v exteriéri. „Vernisáž galerijných výstav je naplánovaná na 28. júna, každú hodinu od 15:00 do 21:00 otvoríme jednu. Bude to taký maratón vernisáží, ale na to sme si už zvykli aj počas minulých ročníkov,“ informoval na dnešnej tlačovej konferencii zakladateľ a organizátor podujatia Viktor Hulík. Popri domácich umelcoch sa svojimi dielami do výstavy zapojili i výtvarníci z Bulharska, Českej republiky, Dánska, Francúzska, Chorvátska, Maďarska, Nemecka, Nórska, Poľska, Rakúska, Španielska, Švajčiarska a Talianska.
Titulnou výstavou projektu je Don Quijote s podtitulom Španielske súčasné umenie v Dome umenia na Námestí SNP. „Môžeme tu vidieť dvadsať najvýznamnejších tvorcov zo Španielska, ktorí zastupujú všetky generácie – najmladší umelec má 19 rokov, najstarší viac ako 90,“ povedala Carlota Álvarez Basso, projektová riaditeľka Štátnej spoločnosti pre kultúrne výročia Španielska, ktorá na projekte participuje. Pri vzniku jednotlivých diel sa autori inšpirovali známou postavou z románu Miguela de Cervantes y Saavedru.
Známemu slovenskému sochárovi Štefanovi Kubíkovi bude počas medzinárodnej výstavy patriť priestor galérie Forzet na Panenskej ulici. Už tradične predstaví svoje invenčné diela. Návštevníci Rakúskeho kultúrneho fóra na Zelenej ulici budú môcť obdivovať tvorbu umeleckého kováča Christiana Ruschitzku z Rakúska. Galéria Bulharského kultúrneho a informačného centra ponúkne výstavu Andreya Moskova. V Galérii Slovenskej sporiteľne budú vystavené diela autorov z viacerých krajín – medzi inými aj od mladých umelcov ako Michele Giangrande a Giuseppe Teofilo z Talianska, či predstaviteľa mladého maďarského umenia Attilu Csörgö. V Pálffyho paláci Galérie mesta Bratislava dostanú svoj priestor mladší tvorcovia zo Slovenska, Českej republiky a Rakúska. „Je to výber tohto najlepšieho, čo súčasní česko-slovenskí sochári ponúkajú. Táto výstava je dôležitá, lebo určuje dnešnú hraničnú polohu sochy,“ uviedol kurátor Viktor Frešo. Galéria Z ponúkne inštalácie diel s orientáciou na geometriu a konštruktivizmus. Ide o umelcov ako János Fajó, Eduard Staudt, Manfredo Massironi, či Rudolf Sikora. Exteriéry v okolí Bratislavského hradu ožijú sochami Zbigniewa Frączkiewicza z Poľska. Výstava s názvom Ľudia zo železa je monumentálnym sochárskym cyklom, na ktorom Frączkiewicz pracoval viac ako dvadsať rokov. Hviezdoslavovo námestie zasa bude patriť štyrom súčasným slovenským sochárom – Viktorovi Frešovi, Vladimírovi Janákovi, Richardovi Kmeťkovi a Lubošovi Mikle.