Bratislava 27. júna (ČTK) - Slovensko sa spolu s ďalšími štyrmi krajinami Európskej únie zapojilo do projektu medzinárodného elektronického prepojenia údajov z registrov trestov. Údaje zo svojich registrov by chcelo ďalším krajinám poskytovať do konca marca 2009. Novinárom to dnes po konferencii jedenástich zúčastnených krajín v Bratislave povedal námestník generálneho prokurátora Ctibor Košťál.
Ako prvé sa do pilotného projektu elektronickej výmeny zapojili Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Belgicko, Luxembursko, ale aj susedné Česko. Okrem Slovenska k týmto krajinám pribudla najnovšie i Británia, Taliansko, Poľsko a Slovinsko. Výmena údajov by mala umožniť polícii, sudcom a prokurátorom získať na požiadanie informáciu, či má podozrivá osoba trestný záznam aj v inej členskej krajine EÚ. Systém sa ešte len pripravuje, diskutuje sa napríklad o spôsobe zabezpečenia osobných údajov, potrebné bude aj zjednotiť údaje z registrov, pretože tie sa v každej členskej krajine líšia.
"Chceme, aby si policajt, prokurátor či sudca mohli zo svojej kancelárie overiť, či človek, ktorý je podozrivý z určitej trestnej činnosti, alebo je stíhaný, bol už v minulosti v inej členskej krajine súdený," vysvetlil Košťál.
Expertka Európskej komisie pre registre trestov Sarah Keenanová doplnila, že slovenský súd by tak mohol rýchlo získať dôležité údaje napríklad o zatknutom občanovi Francúzska. "Francúzsko by potom poslalo zoznam trestov slovenským orgánom a potom by slovenské orgány mali presný obraz o trestnej minulosti tohto človeka, ktorý by nemali, keby mohli použiť len slovenský národný register," povedala.
Zúčastnené krajiny podľa Košťála chcú, aby sa do projektu postupne zapojili všetky členské krajiny EÚ. So zdieľaním údajov tento mesiac navyše predbežne súhlasili aj ministri spravodlivosti štátov únie. Na pomoc pri príprave svojho registra trestov bude podľa Košťála Slovensko žiadať Európsku komisiu o grant, ktorý by pokryl časť nákladov.
Košťál doplnil, že výmenu dát testujú zatiaľ štyri zúčastnené krajiny. "Medzi Francúzskom a Nemeckom to bolo za obdobie necelého roka vyše 4000 výmien informácií, čiže nie je to bagateľný počet," uzavrel námestník generálneho prokurátora.
fil fab