TRENČÍN 27. júna (SITA) – Trenčiansky samosprávny kraj (TNSK) si zoberie úver 300 miliónov korún, prevažná časť z neho pôjde na financovanie výstavby nového sídla kraja. Na dnešnom zastupiteľstve o tom rozhodli poslanci. Samosprávny kraj zadal zákazku na stavbu sídla rokovacím konaním bez zverejnenia, za čo mu od Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) hrozí ďalšia veľká pokuta, tentoraz 15 miliónov korún. Predseda ÚVO Béla Angyal dnes pre agentúru SITA potvrdil, že kontrolu postupu TNSK ukončili. Podľa Angyala neboli splnené podmienky na priamu zákazku, úrad sa nestotožnil s argumentmi samosprávneho kraja a ten preto s najväčšou pravdepodobnosťou pokutu aj dostane.
Podľa hlavného kontrolóra TNSK Richarda Horvátha novým úverom zadlženosť samosprávy stúpne na približne 530 miliónov korún, čo tvorí 44 % možného úverového zaťaženia. Samosprávny kraj ako aj obce a mestá sa totiž môžu zadlžiť nanajvýš do výšky 60 % minuloročných bežných príjmov. Predseda TNSK Pavol Sedláček povedal, že pôvodne chceli budovu hradiť z rozpočtu, nakoniec sa však rozhodli pre úver a z prostriedkov, ktoré im ostanú, budú financovať iné investičné akcie. Budova za necelých 300 miliónov korún bude stáť v centre mesta vedľa daňového úradu na mieste známom ako Topoliho jama. Podľa Sedláčka doteraz preinvestovali asi 30 miliónov, upravený rozpočet počíta s tým, že tento rok sa minie ešte 130 miliónov korún. S výstavbou sa začalo vlani, ukončená by mohla byť v lete budúceho roku. Poslanci schválili aj možné rozšírenie sídla, pretože kraj bude prijímať euroúradníkov, s ktorými sa pôvodne nepočítalo a do novej budovy by sa nezmestili.
TNSK podpísal zmluvu so spoločnosťou ViOn 5. januára 2006, len niekoľko dní pred Sedláčkovým menovaním za predsedu. Ten vlani povedal, že jeho predchodcovia sa tak rozhodli pre časovú tieseň, pretože základová doska, na ktorej sa má stavať, je v havarijnom stave. Sídlo sa však začalo stavať až o trištvrte roka po podpise zmluvy. ÚVO bude udelenie pokuty teraz riešiť v správnom konaní, kde TNSK môže ešte predložiť nové argumenty na svoju obhajobu.
TNSK už vlani jednu pokutu dostal, a to za neoprávnené použitie rokovacieho konania bez zverejnenia vo verejnej súťaži na opravy ciest II. a III. triedy v kraji. Verejnú súťaž na opravu ciest vyhlásil TNSK v apríli 2005, v máji ju zrušil, pretože zmenil zoznam ciest, ktoré sa mali opravovať. Pre následnú časovú tieseň vypísal novú súťaž v rokovacom konaní bez zverejnia a zákazku TNSK pridelil priamo spoločnosti Cesty Nitra. Hovorkyňa ÚVO Helena Fialová vtedy uviedla, že TNSK bol podľa súťažných podkladov oprávnený v priebehu verejnej súťaže zmeniť úseky ciest uvedené v zozname opráv. Z toho vyplýva, že nebol nútený zrušiť vyhlásenú verejnú súťaž. A tak časovú tieseň, v ktorej sa podľa svojich tvrdení ocitol, si spôsobil sám bezdôvodným a neúčelným zrušením verejnej súťaže. Celková zmluvná cena predmetu obstarávania dosiahla 196 395 841 Sk s DPH. Keďže obstarávateľ nepreukázal splnenie podmienky na použitie rokovacieho konania bez zverejnenia, podľa zákona o verejnom obstarávaní mu bola uložená pokuta vo výške päť percent zmluvnej ceny, teda 9 819 792 Sk. Pokutou sa mala zaoberať špeciálna komisia samosprávneho kraja zložená z poslancov. Podľa bývalej predsedníčky komisie Márie Zimanovej však ani raz zo štyroch pokusov nebola uznášaniaschopná, pretože sa nezišiel dostatočný počet zo siedmich členov. Komisiu zastupovali poslanci všetkých politických strán v krajskom parlamente. Zimanová podľa svojich slov nechcela niesť zodpovednosť za takúto komisiu a v apríli sa vzdala členstva. Taktiež povedala, že sú známe mená zodpovedných ľudí, uviesť ich nechcela. Predseda Sedláček povedal, že títo ľudia už na Úrade TNSK nepracujú. Podľa jeho slov Zákonník práce v takýchto prípadoch určuje postih maximálne do výšky troch mesačných platov. Predseda uviedol, že nebol doteraz podaný podnet na trestné stíhanie a čo bude ďalej, záleží na vôli zastupiteľstva. Aj podľa hlavného kontrolóra musí konať zastupiteľstvo.