BRATISLAVA 27. júna (SITA) - Archeológovia pri Kostole klarisiek v Bratislave našli časť zahĺbenej polozemnice s nálezmi keramiky, zvieracích kostí, ale aj torza hlineného pekáča, ktorý slúžil na praženie obilia. Nález pochádza z konca 9. až začiatku 10. storočia. Z tohto obdobia preskúmali viacero sídliskových objektov. Ako pre agentúru SITA uviedol vedúci archeologického výskumu Branislav Lesák z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave, našlo sa aj zuhoľnatené obilie, ktorého vzorky podrobia paleobotanickej analýze.
Staršie osídlenie pochádza z neskorej doby laténskej, teda 1. storočia pred Kristom. Dôležitým je nález neskorolaténskeho opevnenia, tvoreného hlineným valom s čelnou kamennou plentou. "Je to unikátny archeologický nález z obdobia existencie bratislavského oppida, ako centra keltského kmeňa Bójov. Doteraz sa nič také na území bratislavského Starého Mesta nepodarilo nájsť," povedal Lesák.
Výskum zároveň zachytil stredoveké sídliskové objekty z 13. - 14. storočia. Išlo o odpadové jamy s množstvom komunálneho odpadu. Pochádzajú z nich aj fragmenty keramiky a skla. "Tieto predmety boli súčasťou bežného života stredovekého človeka," dodal Lesák.
Archeologický výskum sa začal po tom, ako tu bola naplánovaná výstavba zázemia pre koncertnú sieň klarisiek. Preskúmanie priestoru západne od kostola, kde bola pôvodne záhrada, nariadil Krajský pamiatkový úrad v Bratislave. Výskum, ktorý ešte stále trvá, sa začal vo februári tohto roka.