Z dvanástich oblastí zahraničnej politiky programového vyhlásenia vlády len v oblasti podpory krajanov a spolupráce s Organizáciou Spojených národov premiér nadväzuje na bývalú zahraničnopolitickú líniu Slovenska. V ďalších siedmich oblastiach vyhlásenie vlády neplní.
Kukan zdôraznil aj nekoherentnosť premiéra, ministra zahraničných vecí a prezidenta v našich zahraničných postojoch. A to najmä v otázke Kosova a protiraketového systému v Čechách a v Poľsku.
"Partneri v zahraničí nás tak považujú za menej dôveryhodného partnera," uviedol Kukan.
Podľa neho sa Slovensko za rok v mnohých otázkach odklonilo od našej línie. "To, čo predvádzal premiér na návšteve v Moskve, možno bez váhania označiť ako nadbiehanie Rusku s tým, že takýto postoj Slovensku nič neprinesie. Naopak, škodí mu u spojencov, u našich partnerov," hodnotil Kukan.
S kritikou šéfa vládneho kabinetu pri nadmernom zdôrazňovaní ekonomickej dimenzie zahraničnej politiky súhlasil aj podpredseda SDKÚ-DS Pavol Kubovič. "Nepoznáme žiadny konkrétny výsledok zo žiadnej pracovnej cesty, ktorú premiér absolvoval, ktorá by Slovensku priniesla čo i len jedno pracovné miesto, jednu fabriku," doplnil Kubovič. Zároveň dodal, že podľa tých, ktorí ho na pracovných cestách sprevádzajú, jasne vyplýva, že z ciest profituje najviac zbrojársky priemysel a jadrová lobby. "Premiér kade chodí, tade sľubuje každému, že majú možnosť a môžu sa podieľať na dobudovaní jadrovej elektrárne na Slovensku. Mne to skôr pripadá, akoby bol predsedom výberovej komisie, ktorá má rozhodnúť, kto sa bude podieľať na dostavbe," uzavrel Kubovič.