LIPTOV. Práca na salašoch sa síce vždy spájala s drinou, no zároveň s dávkou romantiky. Tento pocit sa rýchlo stratí pri predstave, že denne si môžete na koži nájsť prichyteného kliešťa a pravidelne vás pod holým nebom zachytí búrka . Kliešte a prudké búrky sa stali väčším strašiakom ako medvede a vlci.
František Kuracina , ktorý pasie ovce blízko Černovej si objavil na tele v tejto sezóne už niekoľkých kliešťov. Lieči sa sám.„ Keby som mal s každým utekať na pohotovosť, ani by som nič iné nestíhal, " smeje sa. Vyberanie zvládne aj sám, stačí trocha oleja , či mydla. Ešte sa mu v nestalo, že by v rane ostala hlavička. Priznáva, že z boreliózy má predsa len strach a pravidelne ranu kontroluje, či nesčervenie. Zápal mozgových blán je na Liptove výnimočný, no prípadov boreliózy pribúda. Hneď ako sa skončí sezóna pasenia, chce si dať aj František Kuracina spraviť testy na boreliózu. Aj ďalší pastier z Liptova tvrdí, že boreliózy bolo v predošlých rokoch veľa. „ Robil som s chlapom, ktorý to zanedbal. Dnes chodí o palici, udrelo mu to na kĺby, dodáva.
Predseda Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Jozef Eštočin hovorí, že špeciálne štatistiky o zdravotnom stave ľudí, zamestnaných na salašoch, sa nerobia. „ Ak by sa robili, dramatický nárast určitých typov ochorení nepredpokladám. Čo sa týka kliešťov, riziká tu iste sú, ale boli by porovnateľné s inými profesiami - napríklad s lesnými robotníkmi," hovorí Eštočin.
S hadom v nohaviciach
František Kuracina si spomenie aj na príhodu spred niekoľkých dní. Po tom, ako si pri ovciach cez poludnie posedel, zacítil v nohavici šteklenie. Keď potriasol nohou vypadla mu z nich vretenica. Našťastie, zahryznúť už nestihla. Viackrát zažil na paši aj silné búrky. „ Počasie sa za posledné roky mení, búrky bývajú náhle a nepredvídateľné," hovorí. Jedinou ochranou je pršiplášť a nádej, že blesk si vyberie inú cestu. Podľa Jozefa Eštočina je našťastie minimum prípadov, že by blesk udrel do stáda. V tomto roku však zabíjal napríklad na Orave, kde udrel do stáda jalovíc, v predminulom roku zabil pastiera na východe republiky.
Medvede si dajú povedať
Na medvede a vlkov sú pracovníci salašov zvyknutí a zväčša si s nimi dokážu poradiť. „ Oplatí sa investovať do strážnych salašníckych psov, hoci sú o niečo drahší. Sú to však vynikajúci pomocníci," hovorí František Kuracina. S medveďom sa stretol aj túto sezónu pod lesom. Našťastie sa nič nestalo, lebo pes reagoval okamžite a zviera odohnal. „ Vlci a medvede väčšinou útočia v noci. Naši psi to okamžite hlásia a ešte sa nám nestalo, že by niečo uchytili," hovorí Kuracina. Väčšie nebezpečenstvo je podľa neho v tom, že ovce sa v strachu zhŕknu na kopu a môžu sa podusiť. Autor: eta

Beata
Balogová
