Bratislava 28. júna (TASR) - Európska komisia v stredu 27. júna zaujala tvrdý postoj voči Slovensku a ďalším členským štátom Európskej únie (EÚ) a začala konania pre nedostatky pri implementácii smerníc o vtákoch a biotopoch.
Dôvodom je skutočnosť, že Slovensko nevyhlásilo všetky chránené vtáčie územia ani tri roky po tom, ako si štát mal túto povinnosť splniť k dátumu vstupu do EÚ. Ministerstvo životného prostredia SR doteraz vyhlásilo len päť chránených vtáčích území z 38, ktoré sú v zozname schválenom vládou 9. júla 2003. Informoval o tom riaditeľ Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko Rastislav Rybanič.
"Proces vyhlasovania chránených vtáčích území bol na Slovensku úplne pozastavený v jeseni minulého roka napriek tomu, že všetky potrebné dokumenty boli už pripravené. Pozastavenie vyhlasovania spolu s inými krokmi vlády taktiež znamená, že farmári a lesníci nemôžu čerpať podporu z európskych fondov určených pre územia Natura 2000," povedal Rastislav Rybanič.
Komisii sa tiež nepáči, že Slovensko do svojho zoznamu chránených vtáčích území nezaradilo šesť území identifikovaných podľa medzinárodne uznanej metodiky BirdLife International, ktoré navrhla SOS/BirdLife Slovensko spolu s mnohými odborníkmi ešte v roku 2004. Nezaradené územia Čergov, Chočské vrchy, Levočské vrchy, Miloslavov, Slovenský raj a Špačince Nižná sú pritom dôležité pre ochranu celoeurópsky ohrozených druhov vtákov, akými sú napríklad orol, skalný, orol krikľavý, sokol rároh, sokol sťahovavý, sokol červenonohý, chrapkáč poľný a sova dlhochvostá.
Okrem Slovenska začala Európska komisia konania aj voči ďalším členským štátom pre nedostatočnú implementáciu európskej legislatívy v oblasti ochrany prírody, Poľsko a Nemecko skončili na Európskom súdnom dvore.