Vystúpenie ministerky práce a sociálnych vecí Viery Tomanovej ukončilo rozpravu k vládnemu návrhu novely Zákonníka práce. Po skončení rozpravy podpredseda parlamentu Miroslav Číž vyhlásil prestávku; o novele by sa malo definitívne hlasovať po 17:00.
„Kritizujete za každú cenu to, čo ste mohli dávno urobiť, keď ste boli vo vláde,“ odkázala ministerka opozičným poslancom.
Ako zdôraznila, nesúhlasí s tendenciou razantného znižovania nákladov na cenu práce a súťažením v tomto smere s ázijskými, či juhoafrickými a juhoamerickými firmami. „Kde sú vaše hranice znižovania nákladov na zamestnanca? Kde sa zastavíte? Pri práci za misku ryže alebo pri detskej práci?" spýtala sa Tomanová opozičných poslancov.
Vláda podľa Tomanovej vníma potrebu úspory výrobných nákladov a nevyhnutnosti flexibility práce. „Musím však razantne odmietnuť tvrdenia, že kľúčovým nástrojom zabezpečenia konkurencieschopnosti je cesta razantného znižovania nákladov spojených s ľudskými zdrojmi,“ povedala. Zamestnanec je pritom podľa nej „nevyčerpateľným zdrojom prosperity“.
Opozícia sa podľa ministerky usiluje o zámerné dávkovanie neistoty, ktorej cieľom je postupne zbavovať zamestnancov sociálnych práv, paralyzovať odbory a tlačiť na znižovanie miezd a iných bonusov zamestnanca. „Nie ste v týchto snahách osamelí. Je príznačné, že vás k tomu tlačia neoliberálni ekonómovia, ale hlavne niektorí podnikatelia, ktorých nemožno nazvať inak ako ranní kapitalisti alebo rýchlozbohatlíci idúci za ziskom za každú cenu,“ uviedla Tomanová na adresu opozície.
Opozičná sloboda prejavu
Ešte pred tým vyvolal rozruch prejav poslanca opozičného KDH Daniela Lipšica, ktorý vládnym poslancom vytkol zámer trestať opozičných poslancov za ich dávnejšie výroky. Mandátový výbor totiž nedávno začal disciplinárne konanie proti dvom poslancom opozičnej SDKÚ-DS, ktorí nepriamo obvinili vládnych predstaviteľov napríklad z boľševických metód, či zo sympatií k fašizmu. Opoziční poslanci údajné snahy koalície obmedziť slobodu prejavu zdôrazňovali vo viacerých príspevkoch.
V rozprave, ktorá sa začala ešte v stredu, padli viaceré pozmeňovacie návrhy koaličných i opozičných poslancov. Očakáva sa, že viaceré návrhy zástupcov koalície prejdú, čím sa mierne zmení pôvodná vládna predloha.
Novela ZP podľa Pašku ekonomiku nepoškodí
Vládny návrh novely Zákonníka práce (ZP) podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) neobmedzí flexibilitu pracovnej sily, ani nebude vplývať na udržanie ekonomického rastu. „V honbe za ekonomickým rastom však nesmieme zabúdať na občana,“ poznamenal v rozprave k návrhu novely ZP. Ako ďalej uviedol, vláda neprichádza so zmenami v pracovnom kódexe preto, že podnikatelia sú zlí. „Zlý je zákon, ktorý im umožňuje robiť to, čo v zákone nie je,“ povedal Paška.
Šéf parlamentu obhajoval aj ustanovenie navrhovanej novely ZP, ktoré upravuje uvoľňovanie odborárov na výkon odborárskej funkcie. „Podnikateľ nemôže špekulovať nad elementárne ničotným nákladom,“ zdôraznil Paška. Jasne definované pravidlá v tejto oblasti budú podľa neho „nástrojom trvalého rastu.“ Pravicové opozičné strany podľa Pašku majú „výrazne podnikateľské záujmy a reprezentujú úzku skupinu ľudí.“
Poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) predsedu parlamentu upozornila, že SDKÚ-DS predložila k vládnej novele pracovného kódexu 18 pozmeňujúcich návrhov, ktoré „mali silne prozamestnanecký charakter.“ Ako skonštatovala, len jeden z týchto návrhov gestorský výbor pre sociálne veci a bývanie odporučil plénu schváliť. „Keď ste mali pred generálnym pardonom v Sociálnej poisťovni vyše 10 miliónové nedoplatky za svojich zamestnancov, vtedy ste koho zastupovali, ľud tejto krajiny alebo firmu“ reagovala na vystúpenie Pašku poslankyňa Klára Sárközy (SMK).
Autor: zh

Beata
Balogová
