u desiatich rokov, odkedy je národným parkom, nezmenili.
"Úloha prehodnotiť veľkoplošné chránené územia vyplýva z uznesenia predchádzajúcej vlády a bývalého vedenia rezortu životného prostredia, kde sa hovorilo o potrebe znížiť rozlohu chránených území. Mnohé chránené územia boli vyhlasované pred desiatkami rokov a situácia v nich sa zmenila. Jednoducho ju treba aktualizovať," reagoval na otázku TASR hovorca MŽP Peter Višváder.
"Do konca minulého týždňa sme mali prehodnotiť územie NP z pohľadu zastúpenia zastavaných tzv. odprírodnených oblastí. V prípade Muránskej planiny ide o štvorcové metre v oblasti intravilánu obce Valkovňa a žrebčína na Veľkej lúke. Pri uplatnení len týchto kritérií preto nemôže dôjsť k zníženiu stupňa ochrany v NP Muránska Planina na chránenú krajinnú oblasť (CHKO). Výsledky preskúmania sme odoslali na Ústredie Štátnej ochrany prírody SR do Banskej Bystrice," povedal pre TASR riaditeľ správy NP Muránska planina Marcel Uhrín.
Višváder doplnil, že prehodnotenie ešte nie je ukončené, preto je predčasné hovoriť o výsledkoch. "Prehodnocovanie NP Muránska planina nie je ničím výnimočné. Neznamená to, že by mali pribudnúť nové hotely, resp. chatové osady a podobne," dodal Višváder.
Územie európskeho významu
Ako povedal Uhrín, územie NP Muránska planina je takmer identické s navrhovaným územím európskeho významu na základe smernice EÚ o biotopoch. Obsahom dokumentu odoslaného do Bruselu je aj súčasný režim ochrany územia ako NP. "Keby Slovensko pristúpilo k zníženiu stupňa ochrany z NP na CHKO, európskej komisii by sme museli vysvetliť, prečo sme toto územie prihlasovali do zoznamu a prečo teraz dochádza k zníženiu režimu ochrany," uviedol Uhrín.
NP Muránska planina sa nachádza v západnej časti Slovenského rudohoria a predstavuje geomorfologicky významné krasové územie so 150 významnejšími neprístupnými jaskyňami a viac ako dvojkilometrovým jaskynným systémom. Príroda je bohatá na vzácne a málo pozmenené spoločenstvá rastlín a živočíchov s 90 chránenými a 35 endemickými druhmi rastlín. Len na Muráni rastie paleoendemit lykovec muránsky a vzácna valdštajnka trojlistá Magicova. Zvláštnosťou je miestny chov polodivokých koní pre potreby lesného hospodárstva. Za národný park bola vyhlásená 23. septembra 1997.
EK začala konanie voči Slovensku pre nevyhlásené vtáčie územia
Európska komisia (EK) zaujala v stredu tvrdý postoj voči Slovensku a ďalším členským štátom EÚ a začala konania pre nedostatky pri implementácii smerníc o vtákoch a biotopoch. Komisia Slovensku vyčíta nevyhlásenie všetkých chránených vtáčích území ani tri roky po tom, čo sme si mali túto povinnosť splniť k dátumu nášho vstupu do Európske únie (EÚ). Podľa ochranárov ministerstvo životného prostredia doposiaľ vyhlásilo len päť chránených vtáčích území z celkovo 38 území, ktoré sú vo vládou schválenom zozname z 9. júla 2003. Agentúru SITA o tom informoval Marek Brinzík zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
Ako sa v správe ochranárov ďalej uvádza, komisii sa ďalej nepáči, že Slovensko do svojho zoznamu chránených vtáčích území nezaradilo šesť území identifikovaných podľa medzinárodne uznanej metodiky BirdLife International, ktoré navrhla SOS/BirdLife Slovensko spolu s mnohými odborníkmi ešte v roku 2004. Nezaradené územia Čergov, Chočské vrchy, Levočské vrchy, Miloslavov, Slovenský raj a Špačince – Nižná sú pritom dôležité pre ochranu celoeurópsky ohrozených druhov vtákov, akými sú napríklad orol skalný, orol krikľavý, sokol rároh, sokol sťahovavý, sokol červenonohý, chrapkáč poľný a sova dlhochvostá.
Ochranári poslali prezidentovi petíciu proti prijatým novelám
Platforma mimovládnych organizácií Ekofórum a organizácia Greenpeace dnes listom požiadala prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal novely zákonov o ochrane prírody a krajiny a zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín, známy aj ako zákon o CITES. Environmentalisti zároveň požiadali prezidenta o pracovné stretnutie a pripravili pre verejnosť internetovú petičnú akciu. Agentúru SITA o tom informoval za Ekofórum Marek Brinzík. Sporné novely tento týždeň schválila Národná rada SR.
Ako sa v správe ochranárov ďalej uvádza, cieľom petičnej akcie je upriamiť pozornosť verejnosti na sporné zákony a osloviť prezidenta aj takouto netradičnou formou. Občania nájdu informácie o petícii na internetovej stránke platformy Ekofórum, kde zároveň prebieha aj petičná akcia Nevyháňajte nás z lesných chodníkov.
"Koaličných poslancov sme upozorňovali na úskalia nimi navrhovaných zákonov. Aj napriek tomu a napriek výraznému protestu opozície boli zákony prijaté. Vyzývame preto občanov, aby sa pridali k internetovej petícii a nedovolili legalizovanie ničenia prírody," povedala Martina Badidová z organizácie Greenpeace.
Autor: zh

Beata
Balogová
