Na dnešnej tlačovej besede o tom informovala riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jarmila Halgašová. "Títo výrobcovia, z ktorých väčšina sú členovia PKS, sa dobrovoľne zaviazali na prednej strane etikiet svojich výrobkov uvádzať údaj o energetickej hodnote jednej porcie v kilokalóriách a jej podiel v percentách na odporúčanom dennom energetickom príjme," povedala. Výrobcovia tak podľa nej reagujú na výsledky výskumu medzi spotrebiteľmi, podľa ktorého väčšina vyžaduje rýchlu a ľahko čitateľnú informáciu o energetickej hodnote potravín a nápojov, aby im pomohla lepšie vyvážiť ich energetický príjem a výdaj. "Z prieskumu totiž vyplýva, že vyše 50 percent oslovených občanov EÚ nerozumie etiketám, nepozná alebo sa nezaujíma o nutričný obsah potravín," uviedla Halgašová.
Okrem toho od polovice roka bude v EÚ platiť nové nariadenie pre označovanie výrobkov nápismi ako napríklad nízkotučné, light či zdraviu prospešné. Únia tým chce zabrániť zavádzaniu spotrebiteľov nepravdivou reklamou, ako i lepšie čeliť epidémii obezity. "Je to zjednotenie podmienok uvádzanie týchto údajov v rámci celej EÚ," vysvetlila Halgošová. Nariadenia však poskytuje pre výrobcov prechodné ustanovenia, v praxi sa prejaví teda postupne.
Nové označovanie potravín je podľa Halgašovej dobrovoľné, výrobcovia môžu z vlastnej iniciatívy poskytovať dodatočné informácie týkajúce sa výživy. Spoločnosti by postupne mali upraviť aj etikety svojich výrobkov tak, aby údaje na zadnej strane obsahovali aj zoznam živín s najvýznamnejším vplyvom na zdravie človeka, opäť vrátane ich percentuálneho podielu na odporúčanom dennom množstve danej živiny. Na novej etikete by sa tak mali objaviť informácie o obsahu cukrov, tukov, nenasýtených mastných kyselín či sodíka.
Ako uviedol člen predstavenstva a predseda výboru pre zdravý životný štýl PKS Zdeněk Vilímek, spotrebitelia vyžadujú prehľadné, jasné a zrozumiteľné informácie, ktoré im pomôžu zostaviť si rozmanitú a vyváženú stravu, lebo "napomáhajú spotrebiteľovi uvažovať o danej potravine v celkovom kontexte stravy." Podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre odbor telovýchovne lekárstvo Pavla Maloviča nové označovanie by malo pomôcť pri zmene životného štýlu našich občanov. "Pomôže to nielen samotnému spotrebiteľovi, ale aj lekárom špecializujúcim sa na výživu i diétnym sestrám. Ľahšie tak pomôžu pacientom," dodal.
Nové dobrovoľné nutričné označovanie uviedla na trh pred rokom Konfederácia potravinárskeho a nápojového priemyslu krajín EÚ. Na Slovensku sa podľa riaditeľky PKS Jarmily Halgašovej objavilo na pultoch predajní už zopár výrobkov s novým označením, pribúdať by mali v priebehu leta. Postupný prechod nového označenia na všetky výrobky sa odhaduje v priebehu rokov 2008 - 2009.
Autor: zh

Beata
Balogová
