PREŠOV 28. júna (SITA) – V Prešove dnes slávnostným výkopom bagra spustili nový projekt Prešov - pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Torysa. Jeho celkový náklad prevyšuje 50 mil. eur. Tento najväčší vodárenský projekt na východe Slovenska podporila Európska únia z Kohézneho fondu 80 % z celkových nákladov, čo predstavuje vyše 40 mil. eur, zo štátneho rozpočtu pôjde na túto investíciu 12 % nákladov, čo je vyše šesť mil. eur a obstarávateľ projektu, ktorým je Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) a.s. Košice, sa na ňom podieľa 8 % nákladov, čo predstavuje sumu vyše štyri mil. eur. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha, projekt si kladie za cieľ riešiť zásobovanie pitnou vodou rozšírením a rekonštrukciou vodovodnej siete a rozšírením skupinových vodovodov, tiež rozšírenie a výstavbu novej kanalizačnej siete a čistenie odpadových vôd. Dotýka sa štyroch miest – Prešova, Sabinova, Lipian,
Veľkého Šariša a 35 obcí v Prešovskom kraji a štyroch obcí v Košickom kraji. V tomto roku sa preinvestuje 500 – 600 mil. Sk.
Projekt sa bude realizovať do konca roku 2009, postaví sa 69 stavieb, približne 300 kilometrov vodovodných a kanalizačných sietí, 17 vodovodných čerpacích staníc, 18 vodojemov, 22 kanalizačných čerpacích staníc, zrekonštruuje sa päť čističiek odpadových vôd, stavať sa bude na trase dlhej 80 kilometrov. Výhľadovo do roku 2011, kedy sa zrealizujú aj miestne prípojky, sa na vodovod napojí 24 700 obyvateľov a na kanalizáciu vyše 19 200 obyvateľov povodia rieky Torysa. Podľa Hrehu ľudia budú môcť piť čistejšiu a zdravšiu vodu, zlepší sa ich komfort bývania, minimalizuje sa znečisťovanie spodných vôd, čím sa zvýši ochrana životného prostredia. V niektorých obciach pôjde o úplne nové napojenie na vodu a kanalizáciu, na iných miestach sa táto kapacita rozšíri.
Zhotoviteľom diela bude združenie dvoch spoločností - portugalskej firmy MOTA – ENGIL, Engenharia e Construçao, S. A. a slovenskej spoločnosti Chemkostav, a. s. Michalovce. Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Chemkostavu Tibora Mačugu budú dbať na to, aby prím pri stavbe mali domáce firmy.
Termín realizácie projektu sa oproti pôvodným plánom posunul. Ako uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ VVS Hreha, problémy boli s majetkovoprávnym vysporiadaním pozemkov, čo zdržalo začiatok stavby asi o jeden rok, druhé zdržanie spôsobila námietka voči víťazovi verejného obstarávania.