BRATISLAVA 28. júna (SITA) - Finále celoštátneho festivalu Strunobranie / Folkfórum sa koná od piatku až do nedele v Spišskej Novej Vsi so svojimi satelitnými scénami vo Vysokých Tatrách. Na hlavnej festivalovej scéne v spišskonovoveskom Madaras parku a ďalších hudobných pódiách v meste sa tento rok predstaví 21 hudobných skupín a niekoľko sólistov, ktorí budú súťažiť o ceny celoštátneho festivalu. Tí interpreti, ktorých ocenili na tomto festivale v predchádzajúcom ročníku, vystúpia zároveň i v bloku hostí, čo vnímajú ako prestížnu záležitosť. Zvlášť, keď ich vystúpenie je prológom takých hviezd, akými sú tento rok Honza Nedvěd a Nezmari z Česka. Agentúru SITA o tom informovala tajomníčka Národného osvetového centra Jana Liptáková.
Vyhlasovateľom súťažnej prehliadky je Národné osvetové centrum, organizátormi sú Podtatranské osvetové stredisko Poprad, Mestské kultúrne centrum Spišská Nová Ves a Spišské osvetové stredisko Spišská Nová Ves.
Festival má charakter dvojstupňovej súťažnej prehliadky, ktorej predchádzali krajské výberové kolá, resp. odposluchy audio/video nosičov. Krajské postupové súťažné prehliadky sa uskutočnili v Modre, Galante, Nitre, Kanianke, Valčianskej doline, Brezne, Spišskej Novej Vsi a Bardejovských kúpeľoch.
Jednotlivé súťažné a koncertné programové bloky ponúkajú možnosť hudobným skupinám predstaviť predovšetkým svoje skladby vo vlastnom aranžérskom spracovaní a interpretačne v rôznom nástrojovom obsadení. Festival si kladie za cieľ vzájomnou konfrontáciou autorstva a vybraných štýlovo-výrazových prostriedkov podporiť predovšetkým tvorivosť a priblížiť tak časť interpretácie predovšetkým súčasnej mladej generácie.
Celoštátny festival s najdlhšou tradíciou na Slovensku je jediným podujatím otvoreným pre hudobne nadané talenty, ktoré i prostredníctvom vyhľadávania rôznych trendov a alternatív majú možnosť prezentovať viaceré hudobné žánre a štýly v oblasti širšieho popu. Tohto roku dostali možnosť prihlásiť sa na súťažné prehliadky vokalisti a inštrumentalisti, ktorých tvorba a interpretácia siaha od hudby folkovej, country, bluegrassu, trampskej piesne až po šansóny a hudbu rockovú, bluessovú, jazzovú či inú nadžánrovú. Dôležitou a významnou súčasťou festivalu je i podujatie komornejšieho charakteru, na ktorom menšie hudobné formácie a predovšetkým sólisti - pesničkári, predstavia vlastnú tvorivosť a autorstvo v alternatívach svojich výpovedí.
K dispozícii bude lektorský zbor zložený z členov odbornej poroty, ktorú vedie Peter Remeník zo Žilinského konzervatória. Lektori budú prostredníctvom odborných rád a inštruktáží nápomocní v ďalšej orientácii a umeleckom raste záujemcov. Čestnými členmi poroty budú i zástupcovia viacnásobne ocenených hudobných skupín.