Dnes v Bratislave udelil in memoriam ocenenie Spravodlivý medzi národmi deviatim nežidovským Slovákom, ktorí v období holokaustu zachránili životy židovským občanom.
Medzi približne stovkou prítomných, ktorí na pietnu slávnosť do Bratislavy prišli, boli príbuzní ocenených, či zachránených, ktorí prišli až z Izraela. Na slávnosť okrem iných prišiel podpredseda vlády Dušan Čaplovič, veľvyslanec USA v SR Rodolphe Vallee i bratislavský rabín Baruch Mayer.
Veľvyslanec Boker pripomenul, že šľachetné skutky Slovákov majú vysokú hodnotu aj dnes, keď sa čoraz viac množia a silnejú aktivity skínov, neonacistov a neofašistov. Zdôraznil, že Štát Izrael si váži vyhlásenie Národnej rady SR, v ktorom reagovala na slová iránskeho prezidenta Mahmuda Ahmadínedžáda, otvorene popierajúceho holokaust.
Izrael a jeruzalemský ústav Jad Vašem ocenil manželov Máriu a Jána Droppovcov z obce Galovany neďaleko Tatier, ktorí ukrývali počas vojny vo svojom dome malé židovské dievča Judith. Cenu získal ďalej statkár z Nolčova neďaleko Martina Pavol Dubovec, ktorý ubytoval Žida Karola Neufelda. Neufeld, neskorším menom Akiva Nir, sa zapojil do Slovenského národného povstania a Dubovec mu poskytol prístrešok napriek tomu, že seba i ostatných dedinčanov tým vystavil nebezpečenstvu smrti.
Ocenený Peter Komendák zas využíval svoj vplyv na prepúšťanie zajatých Židov na Slovensku a pomáhal im vybavovať cestovné doklady. Zachránil tak mnoho ľudí a rodín od návratu do Poľska, a po tom, čo nacisti začali okupovať Maďarsko, pomohol tým, ktorí sa chceli odtiaľ vrátiť na Slovensko.
Čestný titul in memoriam získala aj Johanna Budin, rodáčka z Viedne, ktorá neskôr žila v Gbeloch. Budin sa vydávala za matku dvoch židovských detí a finančne pomáhala ich skutočným rodičom. Tých zas v Gbeloch ukrývali ďalší ocenení manželia Rehákovci a Jurkovičovci.
"Neboli to žiadni svätci, ani nijako zvlášť v ničom nevynikali, išlo o obyčajných ľudí, ktorí urobili to, čo podľa ich cítenia robiť mali," uviedol riaditeľ Židovského múzea na Slovensku Pavol Mešťan.
Ocenenie Spravodlivý medzi národmi dostalo do roku 2007 viac ako 22 tisíc ľudí zo 42 krajín sveta, vrátane 460 Slovákov. Dnes k nim pribudlo ďalších deväť mien. Dostanú čestné miesto na Múre cti v Múzeu Yad Vashem v Jeruzaleme a na ich počesť zasadia stromy v Záhrade spravodlivých tohto najväčšieho pamätníka holokaustu.
Počas druhej svetovej vojny zomrelo šesť až osem miliónov Židov, ktorých nemecký nacistický režim vyvražďoval v koncentračných táboroch. Do táborov bolo vyvezených tiež asi 70.000 židov zo Slovenska, ktoré patrilo do mocenskej sféry Nemecka.
Autor: zh

Beata
Balogová
