Prevádzkové náklady znížila v minulom roku v porovnaní s rokom 2005 len štátna Spoločná zdravotná poisťovňa. Zvyšné štyri súkromné a druhá štátna - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) - minuli na svoju správu viac ako rok predtým. Vyplynulo to zo správy o zdravotnom poistení, o ktorej dnes informoval Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Výška prevádzkových nákladov nebola vlani zákonom obmedzená.
Do zdravotných poisťovní sú povinní prispievať všetci občania, pričom za dôchodcov či deti platí odvody štát. Z vybratých peňazí zdravotné poisťovne preplácajú náklady na chod nemocníc a ambulancií či nákup liekov. Vlani sa v zdravotnom poistení podľa úradu pre dohľad vybralo asi 79 miliárd korún, z nich však viac než päť miliárd použili poisťovne na vlastnú správu.
Najnižšie prevádzkové náklady v prepočte na jedného klienta mala napriek nárastu v porovnaním s rokom 2005 VšZP. "Výdavky na jedného poistenca boli 564 korún. Najvyššiu spotrebu (mala) poisťovňa Dôvera - 1295 korún," povedal novinárom predseda úradu pre dohľad Richard Demovič.
Spoločná zdravotná poisťovňa minula na správu v prepočte na poistencov 629 Sk, poisťovňa Sideria, ktorá sa od tohto roka zlúčila s Dôverou, 724 korún, Apollo 986 korún. Ďalšie dve zdravotné poisťovne - Union a Európska zdravotná poisťovňa vlani len začínali svoju činnosť, preto by ich skutočné prevádzkové náklady mali byť podľa úradu pre dohľad známe až neskôr.
Poisťovne zdôvodňovali nárast nákladov na prevádzku napríklad tým, že najmä začínajúce spoločnosti museli viac investovať do vybavenia a služieb než dlhšie fungujúce poisťovne.
Súčasná vláda Roberta Fica však kritizovala najmä to, že na správu minuli viac súkromné ako štátne poisťovne. Poslanci vlani na jeseň sprísnili pravidlá pre hospodárenie zdravotných poisťovní, a tie v tomto roku môžu na správu minúť najviac štyri percentá z vybraných peňazí. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič však už predložil návrh, podľa ktorého by mal limit na prevádzku klesnúť na tri percentá. Pod úroveň troch percent sa v tomto roku nedostala žiadna poisťovňa, a preto predovšetkým súkromné spoločnosti ministrovu snahu kritizovali.
V zdravotnom poistení sa vlani vyzbieralo asi o šesť miliárd korún viac než v roku 2005. Tento rok by mali zdroje zdravotníctva stúpnuť podľa odhadov asi na úroveň 90 miliárd Sk. Najviac z vybratých peňazí, asi 30 miliárd korún, by sa mal použiť na nákup liekov. Do nemocníc by malo smerovať necelých 23 miliárd korún.
Od nedele majú lekári povinné pohotovosti
Od nedele 1. júla vstupujú do platnosti nové pravidlá pri poskytovaní lekárskej služby prvej pomoci (LSPP), pre pacientov známe ako pohotovosť. Počnúc nedeľou budú mať všeobecní lekári, pediatri a stomatológovia povinnosť zúčastňovať sa na službách LSPP. Rozpis bude určovať lekár príslušného samosprávneho
Novela zákona o poskytovateľoch zároveň stanovila, že tzv. samostatná zdravotnícka prax nie je poskytovanie LSPP. Podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) to znamená, že lekári budú môcť poskytovať zdravotnú starostlivosť iba vo vlastnej ambulancii. SLK sa preto obávala, že LSPP bude musieť byť každý deň inde. Ministerstvo zdravotníctva tieto obavy vylúčilo, SLK podľa neho nepochopilo zákon. LSPP bude podľa ministerstva fungovať tak, ako doteraz, zavádza sa len povinnosť lekára zúčastniť sa na LSPP, keďže doteraz na pohotovostiach nemusel slúžiť.
Zástupcovia ministerstva zdravotníctva a Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR sa na štvrtkovom stretnutí zhodli, že podľa novelizovaného zákona je povinnosťou praktických lekárov, pediatrov a zubárov zúčastňovať sa na službách LSPP, aby sa zabezpečila nepretržitá dostupnosť všeobecnej a stomatologickej ambulantnej starostlivosti. "Nemení sa právny stav poskytovateľov LSPP, ani miesto výkonu činnosti LSPP," informovala v piatok ASL.
Ministerstvo zdravotníctva pripraví po konzultácii s ASL návrh odborného usmernenia o LSPP, ktoré určí podrobnosti výkonu tejto služby. LSPP slúži pre pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje vyšetrenie mimo obvyklých ordinačných hodín. Pacienti ju využívajú najmä pri náhlych ochoreniach alebo zhoršení zdravotného stavu vo večerných hodinách alebo cez víkendy. Za návštevu ambulancie LSPP sa platí poplatok 60 Sk.
Autor: zh

Beata
Balogová
