Spoločnosť pre plánované rodičovstvo (SPR) vypracovala metodiky pre výučbu sexuálnej výchovy na druhom stupni základných škôl. Tieto učebnice, ako aj trénovaní pedagógovia na Slovensku totiž chýbajú. Doposiaľ neexistovala učebnica sexuálnej výchovy. Na trhu je množstvo literatúry rozličnej kvality, mnohé tituly sú však nevyhovujúce, plné zastaraných údajov a stereotypov. Na tlačovej besede o tom informoval prezident SPR Michal Kliment.
Ako povedala koordinátorka projektu Zuzana Vášáryová, Metodickú príručku a Pracovné listy pre sexuálnu výchovu na druhom stupni ZŠ v rámci osnov výchovy k manželstvu a rodičovstvu podávajú budúci týždeň na akreditáciu na Ministerstvo školstva SR. Aj v prípade, že im ju neakreditujú, SPR ju aj tak rozšíri podľa záujmu učiteľov. Metodické materiály sú koncipované tak, aby problematiku sexuálnej výchovy žiakom sprostredkovali okrem teórie aj zážitkovou formou, prostredníctvom množstva aktivít. Na jeseň plánujú začať školiť koordinátorov tejto výchovy.
"Názor, že sexuálna výchova podnecuje mládež k predčasnému sexuálnemu štartu vyvracajú mnohé výskumy, ktoré dokazujú, že práve informovanosť v tejto oblasti vedie k zodpovednému prístupu k vlastnej sexualite," píše Vášáryová vo svojej tlačovej správe. Hlavným cieľom sexuálnej výchovy je ochrana zdravia - predchádzanie nákazám sexuálne prenosnými infekciami a nežiaducemu tehotenstvu. Rovnako odstránenie stereotypov, výchova k tolerancii voči sexuálnym menšinám, ako aj potláčaniu negatívnych spoločenských javov - sexuálneho násilia a zneužívania, dodáva.
Hoci je sexuálna výchova od roku 1998 pod názvom Výchova k manželstvu a rodičovstvu na slovenských školách povinná a je súčasťou učebných osnov, jej skutočná implementácia je nedostatočná. Sexuálna výchova nie je samostatným predmetom a Ministerstvo školstva SR o jeho zavedení ani neuvažuje. Vyučuje sa v rámci viacerých predmetov - literatúry, biológie, občianskej náuky, etickej výchovy. Nie je však stanovený rozsah vedomostí, ktoré by si žiaci mali v tejto oblasti osvojiť.
Podľa monitoringu je 36,9 percenta mladých ľudí vo veku 15 až 18 rokov sexuálne aktívnych. Monitoring bol súčasťou mediálnej kampane, ktorú organizovala SPR v roku 2004.
Monitoring skúmal znalosti dievčat a chlapcov o plánovaní rodičovstva, úrovni sexuálnej výchovy na školách a sexuálnom živote v tomto veku. Väčšina opýtaných uviedla, že úroveň sexuálnej výchovy na školách je nedostatočná. Informácie o tejto oblasti života mládež podľa monitoringu najčastejšie čerpala z časopisov, televízie a internetu.
Autor: zh

Beata
Balogová
