Fico: Vláda sa snaží, aby inflácia bola kvôli euru čo najnižšia

V máji medziročná miera inflácie podľa metodiky Európskej únie spomalila rast na 1,5 percenta z aprílových dvoch percent. Ocitla sa tak najnižšie od roku 1996, teda od vtedy, čo sú tieto údaje k dispozícii.

Robert Fico(Zdroj: ČTK)

Vláda sa snaží udržať infláciu na čo najnižších úrovniach, aby krajina ľahšie splnila jednu z podmienok na plánované prijatie eura od roku 2009. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu to dnes povedal premiér Robert Fico. Niektorí úradníci Európskej centrálnej banky (ECB) tento týždeň vyslovili pochybnosti, či sa krajine podarí zachovať nízky rast spotrebiteľských cien aj po vstupe do eurozóny.

"Vláda robí všetko pre to, aby inflácia bola čo najnižšia," vyhlásil Fico. V máji medziročná miera inflácie podľa metodiky Európskej únie spomalila rast na 1,5 percenta z aprílových dvoch percent. Ocitla sa tak najnižšie od roku 1996, teda od vtedy, čo sú tieto údaje k dispozícii.

Premiér pripomenul, že vláda tlmí rast inflácie tlakom na energetické firmy, aby nezvyšovali svoje ceny. Napríklad plynári by mali po dohode s Ficovým kabinetom od júla poskytnúť mesačnú zľavu 50 korún pre časť dôchodcov. Analytici však v minulosti pripomenuli, že infláciu môže negatívne zasiahnuť rast cien ropy, ktoré vláda nedokáže ovplyvniť.

Podľa maastrichtských kritérií by miera rastu spotrebiteľských cien nemala presiahnuť priemer troch krajín EÚ s najnižšou mierou inflácie. Národná banka Slovenska (NBS) predpokladá, že krajina bude mať pri hodnotení inflačného kritéria dostatočne veľkú rezervu. Zatiaľ však nie je známa presná hranica, ktorú by krajina nemala prekročiť.

"Rozhodnutie o tom, či Slovensko zavedie euro alebo nezavedie nie je v našich rukách, je to rozhodnutie ECB (...). My to rozhodnutie budeme rešpektovať," uviedol Fico. Definitívne hodnotenie pripravenosti krajiny sa očakáva na budúci rok.

Pripravovaná novela zákona o generálnom pardone môže byť podľa Fica retroaktívna

Premiér Robert Fico tvrdí, že pripravovanú novelizáciu zákona, ktorou sa rozšíri generálny pardon na úrok z omeškania za neskoro zaplatené koncesionárske poplatky verejnoprávneho rozhlasu môže byť retroaktívny, lebo to civilné právo umožňuje. "Retroaktivita je vyslovene zakázaná len v trestnom práve. Retroaktivita nie je vítaná v civilnom práve, ale je možná. Preto s ňou nemáme vôbec žiaden problém. Vôbec si ani neviem predstaviť, že by bolo možné ústavne napadnúť takúto novelizáciu, ktorú chceme realizovať veľmi rýchlo," povedal dnes Fico v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu (SRo).

K zmene zákona by malo prísť už na budúci týždeň, pripravuje ho ministerstvo kultúry spolu s rezortom spravodlivosti, pričom má byť predložený ako poslanecký návrh a tzv. "prilepený" k inému zákonu. Dôvodom je, aby koncesionári nemuseli platiť vymáhačskej firme Lawyer Partner pokutu za neskoro zaplatený koncesionársky poplatok, ktorý sa v niektorých prípadoch vyšplhal až na desiatky milónov korún. Ak poslanci zákon schvália, občan nebude musieť zaplatiť ani tisíckorunový novačný poplatok vymáhačskej firme.

Generálny pardon z roku 2006 nebol podľa Fica "dostatočne upravený, a preto vytvoril priestor na tieto vydieračské praktiky". Premiér dúfa, že zákon získa v parlamente širokú podporu.

Zásahy do dôchodkového sporenia sú podľa Fica nevyhnutné

Premiér Robert Fico tvrdí, že zásahy do systému dôchodkového sporenia sú nevyhnutné. Chceme urobiť dobrovoľný systém, ktorý nemôže zo zákona ľudí nútiť, aby sa hlásili do súkromného piliera, povedal v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.

Podľa neho spôsobuje trojpilierový systém dôchodkového sporenia problémy Sociálnej poisťovni (SP). Na základe toho, že sa vytvoril tento súkromný sektor, Sociálnej poisťovni sa robí každý rok sekera 26 miliárd korún, uviedol. Ako ďalej povedal, je potrebné začať diskusiu na tému, čo so všetkými zdrojmi, ktoré prichádzajú do sociálnej sféry. Keby bolo iba na mne, na Slovensku je len priebežný systém dôchodkového zabezpečenia sociálneho typu, dodal Fico.

Na Slovensku momentálne funguje trojpilierový systém dôchodkového sporenia, keď sa do tzv. prvého piliera, ktorý spravuje SP, odvádza polovica výšky odvodov, teda, a do 2. piliera, ktorý spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS), tiež deväť percent. Tretí pilier tvoria doplnkové dôchodkové spoločnosti (DDS) a je dobrovoľný.

Fico súhlasí s disciplinárnym konaním voči Kužmovi a Padovi

Robert Fico súhlasí s tým, aby Mandátový a imunitný výbor Národnej rady disciplinárne konal voči poslancom SDKÚ-DS Štefanovi Kužmovi a Martinovi Padovi za výroky, ktoré predniesli v parlamente. Fico je totiž presvedčený, že opozícia vnáša do rokovania v Národnej rade SR "obrovské množstvo vulgarizmu a farizejstva", sám však nechce byť vťahovaný do konfliktu medzi poslancami jeho strany a opozíciou, keďže jeho miesto je v exekutíve.

Podľa Fica imunitu nemajú poslanci na to, aby ju zneužívali. "Ak niekto porovnáva túto vládu s Hitlerom a Stalinom, pričom boli aj porovnania s Berijom, a sú to najmä poslanci za SDKÚ, tak nech znášajú zodpovednosť," povedal dnes Fico v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu, pričom upozornil, že tento systém postihu vymyslela bývalá vládna garnitúra. Zároveň sa ohradil proti označeniu poslancov za Smer-SD ako boľševikov.

Výsledkom disciplinárneho konania, ktoré sa za výroky v parlamente koná historicky po prvý raz, môže byť podanie vysvetlenia, ale aj povinnosť ospravedlniť sa pred NR SR, prípadne pokuta päťtisíc korún.

Poslancov Kužmu a Pada sa verejne zastal počas rozpravy v parlamente ich stranícky šéf Mikuláš Dzurinda. "Ficovi tečú nervy, zrejme sa tak trasie o svoje preferencie, že nedokáže svoje nervy ovládať," povedal 26. júna expremiér. "Včera sa nám verejne vyhrážal basou a dnes je to v duchu toho, čo včera odštartoval." Dzurinda zároveň zdôraznil, že sa nedajú zastrašiť.

Kužma pri rozprave k otázke štatútu Kosova 27. marca uviedol na adresu výrokov členov Smeru-SD: "V Srbsku sa páchali genocídy, bolo tam mučenie, bolo tam znásilňovanie. Postaviť sa proti tomu bolo presne rovnakou povinnosťou demokratov, ako postaviť sa proti hitlerovskému režimu. Odsúdenie práve zastavenia týchto zločinov je rovnakým odsúdením, ako keby ste dnes odsudzovali tých, ktorí bojovali proti Hitlerovi."

Pado 17. mája expresívnymi slovami kritizoval novelu zákona o Policajnom zbore. "Novela zákona o Policajnom zbore vracala túto krajinu do obdobia tvrdého boľševizmu, násilnej kolektivizácie, vyvlastňovania a znárodňovania, čo je mimochodom asi spoločná črta všetkých nominantov vlády za stranu Smer, a políciu špeciálne do dôb neslávne známeho Beriju a KGB."

Fico dnes v Sobotných dialógoch opäť označil médiá za hovorcov opozície. "Taká je realita, ale ja si nebudem dávať servítky pred ústa, aby som tieto veci pomenovával. Pretože naozaj to vyzerá tak, že všetci sú dnes hovorcami opozície," dodal Fico.

Fico: V roku 2008 budeme výrazne škrtať

Jedným zo spôsobov, ako by sa dali znížiť výdavky štátneho rozpočtu, je zavedenie centrálneho systému verejného obstarávania. Verejné obstarávanie je predražené o 20 až 30 percent, preto presadzujeme myšlienku centrálneho verejného obstarávania, povedal v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu premiér Robert Fico. Slovensko ročne vynakladá na obstarávanie asi 80 miliárd korún.

Ako ďalej Fico uviedol, na rok 2008 budú v rozpočte výrazné škrty a ministri sa s nimi budú musieť vysporiadať. Slovensko je neuveriteľne prebyrokratizované, povedal a dodal, že reforma verejnej správy nepriniesla očakávané výsledky a počet úradníkov stúpol o 30 tisíc. Je tu ambícia za každú cenu šetriť na úkor štátu, pretože tieto úspory sú pre nás veľmi dôležité, dodal.

Ďalšími zdrojmi pre Slovensko na roky 2008 až 2013 budú peniaze z eurofondov. Národný strategický referenčný rámec by mal byť Európskou komisiou (EK) schválený v júli. EK má podľa Fica zatiaľ problém len s operačným programom zdravotníctvo, ktorý je kapacitne malý. Našou úlohou je tie peniaze maximálne využiť, povedal na záver.

Fico: Máme Zákonník práce ako sa sluší na štát v EÚ

Novelizácia Zákonníka práce bola pre Slovensko nesmierne dôležitá. Konečne máme na Slovensku Zákonník práce taký, aký sa sluší na štát, ktorý je v Európskej únii, povedal predseda vlády Robert Fico v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.

Mali sme jeden z najliberálnejších zákonníkov práce. To, aké bolo postavenie zamestnávateľa a zamestnanca, bolo neudržateľné, povedal Fico a dodal, že súčasný Zákonník práce presne zodpovedá programovému vyhláseniu vlády.

Ako príklad zlepšenia postavenia zamestnancov uviedol súbeh výpovednej doby a odstupného, kedy bude mať zamestnanec nárok na odstupné pri prepúšťaní z organizačných dôvodov bez ohľadu na to, či odíde na základe dohody, alebo zostane vo výpovednej dobe.

Obmedzili sme reťazenie pracovných pomerov, obmedzili sme nočnú prácu, posilnili sme postavenie odborárskych organizácií, vymenoval premiér.

Dôvodom zmiernenia ustanovenia o nadčasovej práci boli podľa Fica špecifiká niektorých odvetví priemyslu. Pozmeňujúcim návrhom nakoniec poslanci v parlamente odhlasovali, že vo výnimočných prípadoch sa bude môcť zamestnávateľ dohodnúť o práci nadčas, pričom mu za tieto hodiny poskytne o 35 percent vyššiu odmenu.

Fico v diskusii odmietol tvrdenia, že zákonná úprava pracovného práva má vplyv na mieru nezamestnanosti. Odmietam tvrdenia, že Zákonník práce znižuje nezamestnanosť, povedal. Podľa neho príchodu zahraničných investorov nepomohla ani daňová reforma, ani predošlá novela ZP, ale lacná pracovná sila. Celý ekonomický úspech Slovenskej republiky je postavený na tom, že ľudia sú za málo peňazí ochotní pracovať, dodal.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 4. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 1. Ázijské historky: Osud slonov v Ázii nie je ružový
 2. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 3. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 4. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 5. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 6. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 7. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 8. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 9. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 10. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 16 541
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 8 131
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava 4 957
 4. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 491
 5. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 155
 6. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 3 046
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 2 248
 8. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 726
 9. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások 1 576
 10. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 291

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Vzdaj sa alebo zomrieš. Asad necháva státisíce ľudí zomrieť od hladu

Vojna proti Islamskému štátu sa skončila, no režim naďalej oblieha milión ľudí.

EKONOMIKA

Ktoré sporenie je bezpečné a na ktorom môže človek zarobiť najviac?

Pri rozhodovaní, kam vložiť peniaze, je dobré zvážiť niekoľko vecí.

NITRA

Zamestnanci FM Slovenská protestovali proti srbským brigádnikom

Zamestnanci poukazovali na zlú atmosféru.

Neprehliadnite tiež

Domov

Experti z NATO posudzujú spôsobilosť slovenských ozbrojených síl

NATO získava informácie o reálnej schopnosti Aliancie plniť svoje úlohy.

Domov

Poslanec zo Sme rodina nevylučuje spoluprácu s Maďaričom

Pčolinský si vie predstaviť spoluprácu, ak Maďarič opustí Smer.

Domov

Ján Richter má čoskoro opustiť ministerské kreslo, nahradiť ho má Raši

Funkciu ministra vnútra i podpredsedu strany si zrejme udrží Robert Kaliňák.

Domov

Na oddeleniach dokladov nefungujú kolkomaty Slovenskej pošty

Problémy má ja Daňový úrad, na odstránení sa pracuje.