Banská Bystrica 30. júna (TASR) - Množstvo znečisťujúcich látok v povetrí v Banskej Bystrici monitoruje Slovenský hydrometeorologický ústav aj pomocou automatickej monitorovacej stanice umiestnenej na Námestí slobody. Nachádza sa v údolnej časti mesta, kde sú rozptylové podmienky horšie.
Namerané hodnoty oxidu siričitého sú hlboko pod stanovenou normou a vlani ani v tomto roku ani raz neprekročili limit. Klesajú aj v dôsledku toho, že sa utlmila priemyselná výroba v meste a firmy zaviedli nové moderné technológie s miernejším dopadom na životné prostredie. Podobná situácia je pri hodnotách oxidu dusičitého, a to aj napriek tomu, že sa intenzita dopravy neďaleko meracej stanice zvýšila. Jeho veľkým producentom bola totiž cementáreň na okraji mesta, v ktorej už výrobu ukončili. Stabilné hodnoty, ktoré však tiež neprekračujú povolené množstvo, sú u oxidu uhoľnatého. V zime sú vyššie, počas leta klesajú.
Nepriaznivá situácia v meste pod Urpínom je pri polietavom prachu. Vlani bol jeho povolený limit prekročený vyše 90-krát. "Vysoké hodnoty prachu spôsobuje v Banskej Bystrici intenzívna dopravná záťaž najmä v úseku od železničnej stanice po Hušták. Nárast dopravy je jedným z rozhodujúcich faktorov ďalšieho zvyšovania množstva prachu v ovzduší. Je tu aj drevársky priemysel, ktorý síce urobil opatrenia na zníženie týchto emisií, ale tak isto prispieva k zvýšeniu množstva polietavého prachu," uviedol pre TASR vedúci odboru rozvoja a výstavy Mestského úradu v Banskej Bystrici Pavol Vaník.
Významným faktorom pri znečisťovaní ovzdušia emisiami polietavého prachu je aj lokálne spaľovanie pevných palív. Mnohé takéto zdroje nemajú dostatočne zabezpečenú elimináciu prachových emisií.
Pomerne stabilná situácie v meste je u prízemného ozónu. K prekročeniu povoleného limitu u neho dochádza len výnimočne.