Bratislava 30. júna (TASR) - V presadzovaní svojich záujmov na pôde Európskej únie sa Slovensku v niektorých oblastiach pomerne darí. Odznelo to na včerajšej konferencii Hlas Slovenska v Bruseli, ktorú zorganizoval Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI).
Slovensko je úspešné v počte národných expertov vyslaných do Európskej komisie (EK), kde máme väčšie zastúpenie ako iné členské štáty. Podľa Renáty Králikovej zo SGI naša krajina ale zaostáva na viacerých poliach za ostatnými novými členskými krajinami a ochudobňuje sa tak o posilnenie svojho vplyvu na dianie v EÚ.
Jednou z problematických oblastí je obsadzovanie postov v strednom manažmente EK. Pomerne málo mladých ľudí tiež využíva možnosť stáží v inštitúciách EÚ a ďalším deficitom je to, že slovenský súkromný sektor nemá inštitucionálne dostatočne vybudované zastúpenie na úrovni EÚ.
Králiková pripomenula, že taktiež chýba dostatok kvalitných ľudí, uchádzajúcich sa o prácu v orgánoch EÚ, ako aj na slovenských úradoch, ktoré by mali byť dostatočne zdatné v komunikácii s úradníkmi v Bruseli. Tento problém vidí hlavne v slovenskom vzdelávacom systéme.
Veľkým nedostatkom je i neexistencia Slovenského domu v Bruseli. "Jeho vytvorenie by dalo slovenským záujmom v EÚ miesto, v ktorom by našli spoločné zastúpenie štát, regióny a súkromný sektor. Zároveň by sa stalo kultúrnym centrom Slovákov v Bruseli, čím by sa podporilo vytváranie vzájomných vzťahov potrebných pre ďalšiu spoluprácu," uviedol Ctibor Košťál z SGI.
V oblasti rozvoja ľudských zdrojov inštitút navrhuje pravidelne vysielať slovenských občanov na stáže a na posty národných expertov, na základe čoho by vysielajúce organizácie získali po ich návrate kvalitných ľudí so skúsenosťou z práce v inštitúciách EÚ. Popri tom je potrebné venovať sa tiež ľuďom v domácom prostredí a vytvoriť program ich celoživotného vzdelávania v oblasti problematiky EÚ.