BRATISLAVA 1. júla (SITA) - Tradičná Levočská púť sa koná na sviatok Navštívenia Panny Márie, ktorý podľa cirkevného kalendára každoročne pripadá na 2. júla. V tento deň budú na Mariánskej hore dve omše a jedna liturgia východného obradu. Púť vyvrcholí cez víkend 7. a 8. júla. Otváracia omša bude v sobotu 7. júla o 17:00. Slávnostnú odpustovú svätú omšu bude v nedeľu o 10:00 slúžiť kardinál Jozef Tomko.
Levoča je najstarším pútnickým miestom na východe Slovenska. Korene mariánskeho kultu siahajú až do XIII. storočia. Z týchto čias pochádzajú prvé zmienky o tomto pútnickom mieste a zhromažďovaní mariánskych ctiteľov. V roku 1247 bola postavená prvá kaplnka (kostolík) na Olivetskej hore. Najpravdepodobnejšie bola postavená ako prejav vďaky Božej Matke za záchranu mnohých životov pred vpádom Tatárov, ktorí pustošili naše územie a konkrétne i Levoču. V roku 1311 do Levoče prišli františkáni - minoriti, ktorí zaviedli sviatok Navštívenia Panny Márie. V roku 1322 farár Henrich z Levoče opravil prvý kostol (kaplnku) na Mariánskej hore. V druhej polovici 15. storočia kostol na Mariánskej hore svojou veľkosťou už nestačil. Okrem toho stav kostola bol už taký, že hrozilo jeho zrútenie. Farár Servác v roku 1470 kostol zväčšil, čiastočne prebudoval a krátko na to dostal kostol gotickú milostivú sochu Panny Márie. Kostol bol následne viackrát prebudovaný a rozšírený. V roku 1698 farár Štefan Gyôrffy vybudoval v poradí druhý kostol na Mariánskej hore.
Kontinuita pútí na Mariánsku horu neprestala ani v najtvrdších časoch útlaku náboženského života a viery v čase reformácie a komunistického totalizmu na Slovensku. Veriaci aj naďalej navštevovali toto pútnické miesto. Postupne sa Mariánska hora stala počtom pútnikov najväčším pútnickým miestom na Slovensku a zaradila sa medzi svetové pútnické miesta. Svätý Otec Ján Pavol II. pútnický chrám 26. januára 1984 povýšil na menšiu baziliku. Najväčšia púť bola za prítomnosti Jána Pavla II. 3. júla 1995, kedy spolu s ním prišlo na púť približne 650 000