Minister kultúry Marek Maďarič predložil v piatok 29. júna do pripomienkového konania návrh zákona o periodickej tlači (tlačový zákon). Pripomienkovať sa dá do 20. júla. Návrh by mal nahradiť zastaraný tlačový zákon z roku 1966, ktorý bol novelizovaný už deväťkrát, po roku 1989 šesťkrát. Z textu návrhu zverejneného na internetovej stránke Ministerstva kultúry (MK) SR - http://www.culture.gov.sk vyplýva, že oproti v súčasnosti platnému zákonu sa už nevzťahuje na hromadné informačné prostriedky. Nehovorí tak o agentúrnom spravodajstve, o spravodajstve a publicistike v rozhlasovom a televíznom vysielaní. Návrh však za periodickú tlač po novom považuje i internetovú stránku, ktorá je "elektronickou mutáciou rozširovanej periodickej tlače".
Do návrhu sa dostala v súčasnosti chýbajúca ochrana zdroja a obsahu informácie. Vydavateľ periodickej tlače, fyzická alebo právnická osoba, ktorá sa podieľa na získavaní alebo spracovaní informácií pre uverejnenie alebo uverejnených v periodickej tlači, má právo odoprieť súdu alebo inému orgánu verejnej moci poskytnutie informácie o zdroji informácie ako aj jej obsahu. Tiež môže odmietnuť predloženie alebo vydanie veci, z ktorej by mohol byť zistený zdroj informácie ako aj jej
Návrh zavádza úplne nový pojem - právo na bezodplatné uverejnenie odpovede. To si môže fyzická osoba, právnická osoba alebo orgán verejnej moci uplatniť, ak periodická tlač obsahuje tvrdenie, "ktoré sa dotýka cti, dôstojnosti alebo súkromia fyzickej osoby alebo názvu alebo dobrej povesti právnickej osoby alebo činnosti orgánu verejnej moci, na základe ktorého možno fyzickú osobu, právnickú osobu alebo orgán verejnej moci presne určiť." Vydavateľ periodickej tlače je povinný odpoveď uverejniť tak, ako ju napísal žiadateľ o odpoveď do troch dní od jej doručenia alebo v najbližšom vydaní. Odpoveď musí byť označená ako "odpoveď" a musí byť uverejnená s menom a priezviskom alebo názvom toho, kto o ňu požiadal. Nesmie presahovať rozsah textu, na ktorý reaguje, no do jej rozsahu sa nezapočítava zhrnutie textu, na ktorý reaguje, "K uverejnenej odpovedi nie je vydavateľ periodickej tlače oprávnený uverejniť žiadny súvisiaci text obsahujúci hodnotiaci úsudok, a to ani na inom mieste vydania periodickej tlače," uvádza sa v návrhu. Právo na odpoveď však nezasahuje do práva na opravu, o ktorom hovorí návrh i platný zákon. Podľa návrhu treba o opravu nepravdivých údajov požiadať najneskôr do 30 dní, v súčasnosti je to do dvoch mesiacov po uverejnení. O uverejnení opravy nerozhoduje po novom šéfredaktor, ale vydavateľ. Návrh hovorí okrem práva na opravu a na odpoveď aj o práve na dodatočné oznámenie a tiež o práve na uplatnenie práva na opravu, odpoveď a dodatočné oznámenie na súde. Zmenou v návrhu zákona oproti platnej úprave je nahradenie registrácie evidenciou periodickej tlače.
Návrh nového tlačového zákona upravuje práva a povinnosti fyzických osôb a právnických osôb pri vydávaní a verejnom šírení periodickej tlače. Vzťahuje sa len na periodickú tlač vydávanú alebo verejne šírenú na území SR. Definuje periodickú tlač, vydavateľa, vydanie a verejné šírenie periodickej tlače, tiež inzerciu, vlastnú propagáciu, oznámenie v naliehavom verejnom záujme. V porovnaní s platným tlačovým zákonom nedefinuje pojem informácie. Definuje právo na informácie. Podľa neho sú orgány verejnej moci, nimi zriadené rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie, vrátane orgánov územnej samosprávy a policajných orgánov, ako aj právnické osoby zriadené zákonom, povinné poskytovať informácie o svojej činnosti pre pravdivé, včasné a všestranné informovanie verejnosti.
Predkladateľ navrhuje, aby zákon začal platiť 1. januára 2008.