Po tom, ako v Ústave SR prišlo k zmene spôsobu voľby hlavy štátu z parlamentnej na priamu, mala by sa v základnom dokumente štátu upraviť aj pozícia prezidenta. "Mohla by sa v ústave podstatnejšie upraviť na pozíciu silnejšieho prezidenta. Myslím si však, že dnes sa situácia na Slovensku politicky tak nevyvíja. Takže prezident musí zostať v tej pozícii, ktorú mu dáva ústava, " povedal dnes v relácii STV O 5 minút 12 prezident SR Ivan Gašparovič pri príležitosti bilancovania svojho trojročného pôsobenia vo funkcii.
So svojím účinkovaním na poste hlavy štátu je Gašparovič spokojný, tvrdí, že sa "naplnilo" aj v tom, že dôsledne reprezentoval v zahraničí národné záujmy Slovenska. "Vo vzťahu k vláde aj parlamentu prišlo k rozhodnutiam, ktoré nikdy neprekročili hranice, ktoré máme vo vzťahu k Európskej únii alebo k NATO," upozornil Gašparovič.
Prezident sa ešte definitívne nerozhodol, či bude v roku 2009 opätovne kandidovať na post hlavy štátu. "V tomto momente sa na to cítim aj fyzicky aj duševne," povedal. Podľa Gašparoviča však bude aj v budúcich voľbách dôležité, či prípadní kandidáti získajú aj podporu parlamentných strán, a ak áno, tak ktorých.
Napriek miernemu poklesu jeho podpory v prieskumoch verejnej mienky má Gašparovič podľa vlastných slov k občanovi veľmi "dôverný" vzťah. "Môj vzťah k občanovi a k ľuďom je veľmi blízky, lebo pravidelne chodím do jednotlivých krajov a okresov, mám určitý pocit dôvernosti občanov vo vzťahu ku mne pri rozhovoroch a nakoniec aj ja vo vzťahu k nim," povedal prezident s tým, že s občanmi si "vzájomne rozumieme a fandíme".
Základný rozdiel medzi Ficovou a Dzurindovou vládou je podľa Gašparoviča v tom, že terajšia "je sociálne cítiaca" a po voľbách bola logicky jediná možná, pričom Smer-SD ako jediná koaličná strana "má do dôsledkov prepracovaný sociálny program". Ak sa podľa hlavy štátu udrží stabilita v parlamente, tak táto vláda nielen dovládne, ale má perspektívu pokračovať aj v budúcom volebnom období.
Gašparovič je presvedčený, že európski socialisti, ktorí pozastavili členstvo Smeru-SD kvôli účasti SNS vo vláde, "majú problém, ako zdôvodniť, že chcú Smer prijať späť". Neprezradil však, odkiaľ má takéto indície.
Splníme kritériá na vstup do eurozóny
Slovensko splní všetky kritériá na vstup do eurozóny v roku 2009. "V rámci inflácie bude trochu problém so zhodnocovaním koruny, ale všetci hovoria, že Slovensko je na ceste, kedy problém nebude mať," uviedol Gašparovič. Ako ďalej dodal, aj keď SR splní podmienky pre eurozónu, vláda bude musieť ešte zohľadniť, či v tom čase budú podmienky vstupu Slovenska do nej výhodné, alebo nie. "Ja si myslím, že eurozóna bude pre SR výhodnou pozíciou a že budeme môcť znásobiť ešte viacej svoje ekonomické programy, ktoré máme," uviedol v STV prezident SR.
Slotove výroky sú zlé
"Každá politická strana má určitý prah, citový a komunikačný aj komunikačno-politický, o ktorom vie, že ho môže alebo nemôže prekročiť a občan to sleduje," uviedol prezident v súvislosti s politickou kultúrou na Slovensku. Prekročenie istej hranice sa podľa hlavy štátu odrazí vo voľbách. "Volič bude hodnotiť, či sa ten ktorý politik alebo strana správal tak, ako mal," skonštatoval Gašparovič. Nedávne výroky predsedu SNS Jána Slotu zhodnotil ako zlé. "Pre verejnosť je to z hľadiska politika neprípustné," dodal Gašparovič.
Zákonník práce nebude prekážať zahraničným investíciám
"Zákonník práce nebude normou, ktorá by v budúcnosti mala prekážať príchodu investícii na Slovensko," povedal prezident. K samotnému zneniu zákona sa nevyjadril, lebo ho ešte nevidel, "ale podľa všetkého došlo pri jeho schvaľovaní k nejakým ústupkom." Ako Gašparovič dodal, schválený Zákonník práce je z pohľadu zodpovednosti zamestnávateľa aj vo vzťahu k zamestnancovi v súčasnosti asi najlepším, aký sa mohol prijať.
Autor: ks

Beata
Balogová
