Priemerný plat učiteľov by mal tento rok dosiahnuť priemerný zárobok v národnom hospodárstve, teda 19 800 korún. Každoročne by mal byť pritom plat učiteľa zvyšovaný približne o tisíc korún. Povedal to dnes v relácii TV Markíza Na telo minister školstva Ján Mikolaj.
Šéf výboru NR SR pre vzdelanie, mládež, vedu a šport za SDKÚ-DS Ferdinand Devínsky však k sľubovanému zvyšovaniu platov pre učiteľov pristupuje skepticky. "Na budúci rok bude treba zvýšiť rozpočet o tri miliardy. Ja neviem, ako toto máte odkonzultované s pánom ministrom financií," reagoval v diskusnej relácii Devínsky. Upozornil, že v regionálnom školstve sa oproti minulému roku znížil plat o 400 korún, na 18 500 korún.
Minister školstva, ako aj poslanec Devínsky predpokladajú, že poslanci novelu vysokoškolského zákona schvália. Mikolaj však odmietol Devínskeho tvrdenie, že prijatím novely sa znížia právomoci akademických senátov VŠ, a teda aj študentov, keďže tie už nebudú rozhodovať o personálnom zložení vedenia školy. Minister považuje za správne, aby si svojich najbližších spolupracovníkov vyberal rektor sám, keďže aj najväčšia zodpovednosť leží na ňom.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar v diskusnej relácii TV Joj Politika.sk vylúčil, že by výhrady jeho strany k novele vysokoškolského zákona súviseli napríklad s nomináciami do energetických podnikov. Tie sú už podľa neho "dávno dohodnuté a mená odovzdané".
Novelu zákona o VŠ podporí ĽS-HZDS v tom prípade, ak do nej minister školstva zapracuje výhrady strany. Vysoké školy by mali podľa Mečiara na začiatku školského roka vypísať, koľko študijných miest na dennom a externom štúdiu bude hradiť štát. V druhom bloku sa otvorí možnosť pre podniky a samotných študentov študovať za peniaze.
"Ak rozsah zmien nebude natoľko náročný a bude sa dať prijať v pléne, tak áno, ak by náhodou rozsah zmien predpokladal väčšiu rozpravu, budem trvať, aby bol presunutý na september," povedal k vysokoškolskému zákonu predseda parlamentu Pavol Paška v diskusnej relácii STV O 5 minút 12. Novelou by sa poslanci mali zaoberať budúci týždeň, keď figuruje ako posledný bod prebiehajúcej schôdze NR SR.
Mikolaj tvrdí, že už hovoril o zmenách v pripravovanej novele vysokoškolského zákona s predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom. "Bol to korektný rozhovor, prebrali sme v podstate celý zákon, pán Mečiar mal podľa môjho názoru veľmi dobré návrhy, ktoré sme nakoniec zapracovali a máme ich pripravené tak, aby mohli byť predložené s pozmeňovacími návrhmi," uviedol v dnešnej relácii TV Markíza Na telo minister školstva Ján Mikolaj. Mečiar vyčítal ministrovi školstva neústavnosť novely zákona a nechcel ju pôvodne podporiť. "Myslím si, že sme našli riešenie," uviedol Mikolaj. Ústava má zaručiť bezplatnosť vysokoškolského štúdia na základe schopností a možností spoločnosti. Podmienku schopností zaručujú podľa ministra prijímacie pohovory a podmienku možností štátny rozpočet. "Dohodli sme sa, že štát bude naďalej garantovať dotácie na dennú a externú formu štúdia a dotiahli sme aj režim, podľa ktorého vysoké školy budú musieť dopredu uviesť, ktorá forma externého štúdia bude bezplatná," uviedol Mikolaj. Vysoké školy budú musieť vopred určiť, ktoré formy štúdia budú a ktoré nebudú dotované štátom. Táto povinnosť však podľa poslanca a predsedu Výboru NR SR pre vzdelanie, mládež, vedu a šport Ferdinanda Devínskeho (SDKÚ-DS) platí už v súčasnosti. "Čo sa týka spoplatnenia externého štúdia, že istá časť externistov bude spoplatnená a druhá nie, tak vytvárame akýsi chaos," uviedol Devínsky. Mikolaj však chaos v spoplatňovaní odmieta.
Mikolaj dal zapracovať námietky lídra ĽS-HZDS do návrhu novely. "Dal som ich prepísať do legislatívneho znenia, asi štyri strany, a návrh som odovzdal poslancom zo SNS s tým, aby pripravili pozmeňovací návrh. Chceli sme, aby ho podpísala aj poslankyňa Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS), ktorá má v strane na starosti školstvo a poslankyňa a podpredsedníčka Výboru NR SR pre vzdelanie, mládež, vedu a šport Oľga Nachtmannová (Smer-SD), aby bol návrh spoločným dielom koalície," informoval Mikolaj. Podľa neho sú už návrhy pripravené a poslanci ho už majú. Mečiar však dnes tvrdil, že návrh ešte nemá. Minister školstva mi pripomína osamelého jazdca, lebo sa vzoprel predsedovi koaličnej strany a teraz bojuje, komentoval Mikolajovu situáciu Devínsky, podľa ktorého smer v tomto vývoji zákona určuje niekto iný. Ak prejde novela vysokoškolského zákona, tak podľa Devínskeho "táto socialistická vláda vojde do dejín tým, že prvýkrát spoplatnila vysokoškolské štúdium na Slovensku."
Podľa poslanca Devínskeho vznikne poslaneckými návrhmi Vladimíra Mečiara v navrhovanej novele ešte väčší neporiadok, lebo doteraz bolo vo výboroch okolo 130 pozmeňujúcich návrhov a spoločná správa dnes obsahuje okolo 80 návrhov. "Práca chvatná, málo platná," reagoval na existenciu ďalších pozmeňovacích návrhov poslanec Devínsky.
Autor: ks

Beata
Balogová
