BRATISLAVA 2. júla (SITA) - Organizácia Greenpeace dnes kriticky zhodnotila činnosť štátnych orgánov pri riešení problematiky kontaminácie veľkej časti východného Slovenska nebezpečnými polychlórovanými bifenylmi (PCB). Látky verejnosti známe ako PCB pochádzajú z bývalej výroby chemického podniku Chemko Strážske. PCB látkami je kontaminovaný predovšetkým odpadový kanál z Chemka, rieka Laborec a vodná nádrž Zemplínska Šírava. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ochranárov Juraj Rizman.
"Považujeme za alarmujúce, že zodpovedné orgány zatiaľ nezačali adekvátne v tejto veci konať. Z lekárskych vyšetrení a chemických analýz jednoznačne vyplýva, že od Zemplínskej Šíravy až po Svidník trpia deti v dôsledku kontaminácie PCB látkami poškodením sluchu a zubnej skloviny a znížením duševných poznávacích funkcií. Je preukázané, že miestne obyvateľstvo je vystavené zvýšenému riziku poškodenia štítnej žľazy, vzniku cukrovky a porúch imunitného systému,“ uviedla Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace. Na východnom Slovensku sa síce podľa ochranárov dlhodobo pripravuje projekt odstránenia PCB látok takzvanou nespaľovacou technológiou. "Greenpeace tento projekt podporuje. Čo nás ale prekvapuje, sú prieťahy, raz spôsobené priemyslom, inokedy zdĺhavým prístupom štátnych orgánov. Minimálne päť rokov o probléme vieme a máme načrtnuté riešenie, preto si myslíme, že prišiel čas konať,“ vyhlásila Věntusová.
Ako sa v správe ochranárov uvádza, najčastejšou cestou ako sa PCB dostávajú do ľudského organizmu sú potraviny. Keďže PCB sa kumulujú v tukovom tkanive, najviac ich obsahujú potraviny živočíšneho pôvodu s vysokým obsahom tuku.