PREŠOV 2. júla (SITA) – Obecné a mestské knižnice v Prešovskom kraji získali v tomto roku na nákup kníh, automatizáciu a internetizáciu takmer 2,5 mil. Sk z grantu ministerstva kultúry.
Z celkového počtu 190 podaných projektov bolo úspešných 116. Počtom aj výškou finančnej podpory bol Prešovský kraj v rámci Slovenska najúspešnejší, keď získal jednu štvrtinu všetkých peňazí z grantového programu Kultúrne aktivity v oblasti pamäťových inštitúcií. Ako informovala dnes na tlačovej besede metodička Knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove Marta Skalková, niektoré obecné knižnice z finančných dôvodov od roku 1989 nenakupovali žiadne nové knihy. Po 17. rokoch tak pôjde o prvú väčšiu finančnú injekciu pre malé obce, kde knižnice sú jedinou kultúrnou inštitúciou. Výška získaných finančných zdrojov sa pritom zdvojnásobí, lebo ide o grant založený na 50-percentnom spolufinancovaní. V praxi to znamená, že obec poskytne knižnici rovnakú sumu, akú získala z projektu.
Krajská knižnica v Prešove v rámci svojej metodickej činnosti pomáhala písať projekty obecným knižniciam a pripravila aj seminár na tému, ako žiadať o grant. Na nákup kníh pôjde celkovo 1,4 mil. Sk, najviac pre región Prešov – Sabinov, kde získali 645-tis. Sk. Najlepšie si pomôžu obce Bertotovce, Záborské, Tulčík. Do okresu Bardejov príde vyše 200-tis. Sk. Z projektov na automatizáciu a internetizáciu dostanú knižnice v regióne Prešov 388-tis. Sk, nasleduje región Poprad so sumou 365-tis. Sk, ktorý zoskupuje okresy Poprad, Kežmarok a Levoča. Jediný región, ktorý v Prešovskom kraji nezískal žiadne financie na nákup kníh, bol Svidník. Dôvodom je podľa Skalkovej dobre fungujúci projekt bibliobusov, vďaka ktorému už roky pravidelne rozvážajú knihy z okresnej knižnice po dedinách Svidníckeho a Stropkovského okresu.
V Prešovskom kraji poskytuje knižnično-informačné služby 558 verejných knižníc. Z tohto počtu je jedna krajská knižnica, šesť regionálnych knižníc, 16 mestských, 40 obecných knižníc s profesionálnym pracovníkom a 495 obecných knižníc, kde pracujú dobrovoľní knihovníci na dohodu. V najchudobnejších obciach žili knižnice za posledné roky iba z kníh a časopisov, ktoré im prinášali ich vlastní čitatelia.