Prvý zo štyroch turistických chodníkov pre telesne postihnutých, ktoré chcú Štátne lesy TANAPu so spoločnosťou Hartmann-Rico otvoriť v tomto roku, vedie zo Starého Smokovca cez Hrebienok na Rainerovu chatu a dnes ho slávnostne odovzdali do používania. Meria 4,2 km a ako povedal pre TASR riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška, v tomto roku otvoria dovedna 17 km trás pre hendikepovaných turistov. Nasledujúcou bude pieninská cesta v Pieninskom národnom parku s dĺžkou 8 km, ktorá povedie z Červeného Kláštora do Lesnice a otvoriť ju plánujú už o dva týždne. Ďalšie dve trasy budú v TANAPe - v Javorovej a Bielovodskej doline.
"Na Hrebienku sme použili klasickú technológiu. Z chodníka sme odstránili veľké skaly, vybudovali hrubé spevňovacie lôžko, teda vyrovnali terén a zavalcovali drobný materiál, ktorý je blízky prírode. V tomto roku otvoríme ešte turistické chodníky v Pieninách, Javorovej a Bielovodskej doline. Tie už budú vybudované technológiou mineralizovaného betónu," priblížil P. Líška.
Ako povedal Líška, náklady na prvý z chodníkov predstavovali zhruba 300-tisíc Sk, pieninská cesta si vyžiada približne 1,5 milióna Sk, trasa z Tatranskej Javoriny na Podmuráň (Javorová dolina) a z Lysej Poľany do Bielovodskej doliny do 2 milióny Sk.
Štátne lesy TANAPu sa starajú na území Tatranského národného parku a Pieninského národného parku o viac ako 780 km turistických chodníkov.
Novoupravený chodník označený pri vstupe známym symbolom pre telesne postihnutých si hneď vyskúšala skupina vozíčkarov, predovšetkým z oblasti Tatier. "Skúšobným jazdcom" na novej trase bol Milan Mach z Tatranskej Lomnice, ktorý, ako povedal, bol na "Rainerke" naposledy pred úrazom, teda pred šiestimi rokmi.
Chodníky pre telesne postihných budujú Štátne lesy TANAPu v spolupráci so spoločnosťou Hartmann-Rico, výrobcom a distribútorom zdravotníckych prostriedkov a hygienických výrobkov v rámci hesla "Tatry bez bariér".
Obrazová redakcia vydá k správe fotoreportáž.