Avizované kroky vlády, ako je jedna zdravotná poisťovňa, vrátia podľa poslanca SMK Tibora Bastrnáka slovenské zdravotníctvo do obdobia pred reformami. Ako počas rozpravy v parlamente k správe ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča o aktuálnom vývoji v zdravotníctve Bastrnák uviedol, nechápe, prečo vláde prekážajú práve súkromné zdravotné poisťovne. Podľa poslanca za horším hospodárením štátnych zdravotných poisťovní môžu byť aj nedostatky ich manažmentu.
Správu, v ktorej minister Valentovič kritizuje predchádzajúcu vládu, Bastrnák označil za propagandistický materiál z minulého storočia. "Neponúka žiadnu víziu, iba kritiku," komentoval Bastrnák. Ako zdôraznil, jediný užitočný krok, zúženie katalógu výkonov, je naplánovaný až na rok 2009. Bastrnák sa pripojil k ďalším opozičným poslancom, ktorí kritizovali nečinnosť súčasnej vlády v oblasti zdravotníctva.
Slafkovský pripomenul rastúcu zadlženosť
Ján Pataky (SDKÚ-DS) vo svojom vystúpení oponoval postoju vlády, ktorá uprednostňuje formu štátneho zdravotníckeho zariadenia pred akciovými spoločnosťami a neziskovými organizáciami. Ako Pataky zdôraznil, transformované nemocnice dokážu efektívne fungovať aj v súčasnom stave. Jeho stranícky kolega Stanislav Janiš obvinil ministra zdravotníctva, že mu súčasný stav vyhovuje. "Veď sa predáva viac liekov a špeciálneho zdravotného materiálu," poznamenal. Aj on kritizoval nedostatočnú činnosť vlády v oblasti zdravotníctva. "Načo nám je ministerstvo zdravotníctva, ešte k tomu vo vašom podaní?" spýtal sa Janiš ministra.
Alexander Slafkovský (SDKÚ-DS) pripomenul rastúcu zadlženosť nemocníc, predovšetkým tých v správe ministerstva zdravotníctva. "Nečudujem sa, že ste z toho smutný. V istom zmysle je to na guľku do hlavy," povedal Slafkovský ministrovi Valentovičovi. Peter Markovič (SDKÚ-DS) upozornil na rozpor plánov vlády vytlačiť z trhu zdravotné poisťovne s programovým vyhlásením vlády, ktoré hovorí o zachovaní rovnakých podmienok pre štátne a súkromné zdravotné poisťovne.
Novotného sklamala Valentovičova správa
Správa ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča o aktuálnom vývoji v slovenskom zdravotníctve sklamala predsedu parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliama Novotného (SDKÚ-DS). Ako Novotný uviedol počas rozpravy v pléne, správa svedčí o bezradnosti vlády, ktorá nerozumie procesom v zdravotníctve. Kritizoval aj postup vlády voči súkromným zdravotným poisťovniam. "Najskôr im chcela odobrať poistencov, potom ich vyvlastniť gottwaldovským spôsobom a teraz ich chce vytlačiť z trhu," komentoval Novotný.
Ako pripomenul, poisťovne garantovali, že vlaňajší zisk vrátia naspäť do zdravotníctva. Predseda zdravotníckeho výboru označil niektoré pripravované kroky vlády za nelogické. "Zadlženosť koncových nemocníc sa má riešiť tým, že sa zrušia menšie nemocnice a pacienti sa presunú do koncových nemocníc. Pritom cena za ukončenú hospitalizáciu je v koncových nemocniciach vyššia," vyhlásil Novotný. Minister v správe, ktorú predložil parlamentu, zopakoval svoje plány na redukciu lôžok, pričom za najlepší spôsob označil rušenie celých lôžkových častí zdravotníckych zariadení. Novotný poukázal na to, že predseda vlády Robert Fico už zatváranie celých nemocníc zamietol. Napriek tomu však na zasadaní vlády hlasoval za túto správu.
Plán vlády legislatívnymi a technickými nástrojmi vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu označil Novotný za teroristický. "Jedna zdravotná poisťovňa nie je v prospech občanov," zdôraznil. Monopolná poisťovňa nemá motiváciu starať sa o pacienta a efektívne hospodáriť. Podľa poslanca SDKÚ-DS táto správa odhaľuje pravú tvár strany Smer-SD. Minister totiž plánuje predať prebytočný majetok nemocníc, čo Smer-SD v predchádzajúcom období kritizoval. Plánuje tiež zúžiť katalóg výkonov hradených z verejného zdravotného poistenia, takže sa občania budú musieť pripoistiť alebo platiť u lekára v hotovosti. Napriek tomu však premiér Fico rozpráva o bezplatnom zdravotníctve pre všetkých a vláda zrušila poplatky za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.
Sabolová: Poslanci Smeru-SD neurobili nič
Mária Sabolová (KDH) vyčítala vláde nedostatočnú činnosť. Ako pripomenula, nebola zástankyňou Zajacovej reformy. V predchádzajúcom volebnom období poslanci Smeru-SD sľubovali "rýchlu nápravu" reformy, no po roku vládnutia neurobili nič. Sabolová citovala niektoré výhrady ministra k činnosti predchádzajúcej vlády. Podľa Sabolovej ich vláda kritizuje, ale doteraz nepodnikla žiadnu nápravu. "Neurobili ste nič," zopakovala Sabolová niekoľkokrát.
Poslankyňa dodala, že zásadné návrhy v novom volebnom období, ako napríklad zastavenie transformácie nemocníc na obchodné spoločnosti alebo možnosť vlády odvolať vedenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prišli do parlamentu cez koaličných poslancov, čím sa vyhli pripomienkovému konaniu. "V správe často spomínate sociálne slabšie skupiny, no zrušením poplatkov ste ich problémy nevyriešili," povedala Sabolová.
V rozprave by mali vystúpiť ešte traja poslanci, pričom ústne či písomne sa prihlásil jediný koaličný poslanec, Jozef Halecký z ĽS-HZDS.