SME

Vysoké sankcie sa koncesionárom SRo odpustia

Ľudia, ktorým za neplatenie koncesií SRo hrozia sankcie, sa dočkajú ich odpustenia. Umožní to novela zákona, ktorú schválil parlament.

(Zdroj: SME)
Ľudia, ktorým za neplatenie koncesií Slovenskému rozhlasu (SRo) hrozia vysoké sankcie, sa čoskoro dočkajú ich úplného odpustenia. Umožní to novela zákona, ktorú dnes schválil parlament. Poslanci tak reagovali na snahu súkromnej firmy LawyerPartners (LP), ktorá od koncesionárov SRo žiada zaplatiť stovky tisíc korún na poplatkoch z omeškania. Reakciu firmy sa ČTK získať nepodarilo.

Za novelu zákona o koncesionárskych poplatkoch, ktorú predložili spoločne poslanci vládneho Smeru-SD, ĽS-HZDS, SNS a opozičnej SDKÚ-DS, hlasovalo 124 poslancov z prítomných 137 zákonodarcov, zvyšok nehlasoval. Nároky na poplatky z omeškania, ktoré boli podľa poslancov do februára 2006 neúmerne vysoké, budú po súhlase prezidenta Ivana Gašparoviča zrušené. Odpustenie iniciovali ministerstvá kultúry a spravodlivosti.


Proti návrhu boli KDH

Proti návrhu sa postavilo opozičné KDH. Exminister spravodlivosti Daniel Lipšic vyhlásil, že to je len populistické gesto. Po prijatí novely sa podľa neho firma LP môže obrátiť na európske súdy. Sám za riešenie považoval to, keby bolo vyhlásené za nezákonné celé postúpenie pohľadávky SRo súkromnej firme.

"Za osem rokov vášho vládnutia ste tento problém nevideli," reagoval na to poslanec Smeru-SD Róbert Madej. "Vaša vláda ľudí, ktorí problém spôsobili, odmeňuje vysokými postmi," prešiel do protiútoku Lipšic.

Narážal na to, že exriaditeľ rozhlasu Jaroslav Rezník, ktorý vymáhanie poplatkov inicioval, je v súčasnosti riaditeľom štátnej Tlačovej agentúry SR. Bývalá štatutárka rozhlasu Hilda Gajdošová je zase ekonomickou riaditeľkou na ministerstve kultúry. Za podpis zmluvy s firmou dnes čelí trestnému oznámeniu, jej odstúpenie tiež žiadali protestujúci koncesionári, z ktorých viacerí aj dnes prišli pred budovu parlamentu.

Veľká časť diskusie bola slovným súbojom medzi poslancami vládnej koalície a opozície, ktorí sa navzájom obviňovali zo vzniku a neriešenia situácie. Lipšic pripomenul, že „úžernícke úroky“ boli do legislatívy zapracované v roku 1995. „Vtedy, keď ste boli vy pani kolegyňa (Katarína) Tóthová zodpovedná za vládnu legislatívu,“ povedal Lipšic. Poslankyňa Tóthová si toto tvrdenie vyprosila. „Kto vytvoril celý tento právny priestor, v ktorom fungujeme. Kto umožnil, že riaditeľ rozhlasu mohol bez akýchkoľvek problémov podpísať zmluvu, zhodou okolností v čase, keď bol ministrom spravodlivosti pán Lipšic," opýtal sa podpredseda parlamentu Miroslav Číž.

Nie je známe, či bude LP rozhodnutie rešpektovať

Či bude firma LP rešpektovať dnešné rozhodnutie koaličných a opozičných poslancov, nie je známe. Na platenom telefónnom čísle záznamník oznámil, že pracovnú dobu majú do 17.00 hodiny, poslanci však o zmene zákona hlasovali až po nej. Začiatkom júna však Daniel Paľko z LP poslal médiám vyhlásenie, že sa k téme viac vyjadrovať nebude. LP podľa jeho skoršieho vyhlásenia doposiaľ získala od neplatičov 75 miliónov Sk a podala na nich vyše 74.000 žalôb.

Generálny pardon aj pred rokom

Poslanci už raz schválili takzvaný generálny pardon pre dlžníkov a to pred vyše rokom. Bol však časovo ohraničený na dva mesiace. LawyerPartners, ktorá od roku 2005 pre rozhlas vymáha od dlžníkov koncesionárske poplatky, v súčasnosti tvrdí, že má nárok aj na poplatky z omeškania.

Tie mohli dostať dlžníci verejnoprávneho rozhlasu a televízie podľa starého zákona o koncesionárskych poplatkoch z roku 1995. Pre súkromné osoby to bolo 5.000 Sk za mesiac, pre právnické 15.000 Sk. Obe médiá koncesie dlho nevymáhali, a tak dlhy každý mesiac narastali. Rozhlas v súčasnosti zmluvu o spolupráci s firmou považuje za neplatnú, čo napadol aj na súde. STV i SRo už tiež nemôžu predávať svoje pohľadávky.

Ministerstvo vyzvalo, aby sa prípadom začali zaoberať orgány činné v trestnom konaní

Ministerstvo spravodlivosti SR oceňuje zodpovedný prístup poslancov, čo si dnes osvojili návrh legislatívneho riešenia na rozšírenie „generálneho pardonu“ na všetkých koncesionárov Slovenského rozhlasu, od ktorých sa žiada zaplatiť stovky tisíc korún na poplatkoch z omeškania.

„Už sa nedá čakať na rozhodnutie súdu. Je to jediné riešenie ako raz a navždy zastaviť tento neúnosný stav, ktorý šikanuje občanov,“ uviedol minister spravodlivosti Štefan Harabin v stanovisku, ktoré poskytol agentúre SITA hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.

Podľa MS SR bolo nezodpovedné previesť tieto pohľadávky, pretože hoci neplatenie koncesionárskych poplatkov štát nemôže tolerovať, súčasný spôsob nemá nič spoločné s právom. „Je populistické sa prizerať na súčasný stav so založenými rukami a každého, kto sa snaží občanom reálne pomôcť, iba kritizovať,“ zdôraznil Harabin.

MS SR preto po výzvach občanov za dva týždne pripravilo legislatívne riešenie. Na rozdiel od predchádzajúceho generálneho pardonu, ktorý umožňuje od občanov vymáhať státisíce, dôjde k ochrane občanov až do rozhodnutia v predmetnej kauze súdom. MS SR zároveň vyzýva orgány činné v trestnom konaní, aby sa začali prípadom zaoberať.

Podmanický oceňuje postoj parlamentu

Poslanec Smeru-SD Ján Podmanický tak isto oceňuje postoj parlamentu. Národná rada sa k tomuto problému postavila veľmi zodpovedne, komentoval pre TASR hlasovanie, keď zo 137 prítomných zákonodarcov 124 návrh podporilo.

Teraz bude záležať len na podpise troch ústavných činiteľov, zákon nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia v zbierke zákonov, uviedol s dodatkom, že by to mohlo byť v priebehu niekoľkých dní. Zároveň poznamenal, že podľa neho zákon už pred schválením novely neumožňoval vymáhať extrémne vysoké penále, novela však znenie zákona o koncesionárskych poplatkoch ešte upresnila.

Výklad Lawyer Partners, ktorým pôvodne argumentovali, je podľa mňa neprimeraný. Táto novela bola prijatá preto, aby veľmi jasne určila rozsah generálneho pardonu. Nechceli sme to nechať len na aplikačnú prax súdov, dodal Podmanický.

Autor: zh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vztýčenie vlajky NATO pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Slovensko sa oficiálne stalo členom Aliancie 29. marca 2004.


TASR
Medveď hnedý.

Po incidentoch nastane vlna otázok.


SITA

Mesto oslobodil ukrajinský front.


Helena Rusnáková
Operačné strediska mestskej polície sa po novom nachádza pri matrike.

Zamerané budú najmä na stojiská smetných nádob.


Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slovenský útočník oslávi na Veľkonočnú sobotu 20 rokov.


SITA
Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov: ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 22. kola II. ligy: ŠK Slovan Bratislava U21 - Tatran Prešov.


SkryťZatvoriť reklamu