BRATISLAVA 3. júla (SITA) - Verejné vysoké školy by mali dopredu uverejňovať, za ktoré študijné programy budú externisti platiť a ktoré budú zadarmo. Minister školstva Ján Mikolaj dnes pred poslancami uviedol, že na takejto zmene vysokoškolskej novely sa dohodli aj poslanecké kluby koaličných strán. „Zákon bude upravený vo vzťahu k režimu školného s tým, že školy budú dopredu uverejňovať, ktoré formy budú dotované štátom a ktoré študijné programy jednotlivé verejné vysoké školy (VŠ) plánujú otvoriť s tým, že bude vyberané školné,“ povedal Mikolaj.
Do novely by sa malo dostať aj stanovenie limitu školného, ktoré by nemalo prekročiť sumu maximálneho ročného školného vypočítaného na základe nákladov. Mikolaj zopakoval, že ak školy spoplatnia externistov, stratia nárok na štátne dotácie. Do výšky školného by sa mali započítavať i dary. Podľa Mikolaja má nová úprava odstrániť nekalé finančné praktiky, ktoré dnes fungujú na verejných VŠ.
Mikolaj tvrdí, že po dohodách by sa v novele mal objaviť duálny systém právomocí akademických senátov a správnych rád. Akademické senáty by mali naďalej navrhovať kandidátov na rektorov. Zostať by im mala aj kompetencia schvaľovať rozpočet školy. Rovnakú právomoc by mali získať správne rady škôl. Mikolaj uviedol, že na základe požiadaviek rektorov súkromných škôl sa na nich zriaďujú akademické senáty a správne rady. Minister tvrdí, že sa tak zabezpečí ich nezávislosť, „bez možnosti politického ovplyvňovania“.
Novela zvýši kvalitu vysokých škôl, obhajoval novelu pred poslancami šéf rezortu. Podľa neho novela vytvára rovnakú štruktúru súkromných a verejných vysokých škôl.
Devínsky: Novela neplní hlavný cieľ - konkurencie schopné školy
Vysokoškolská novela ani po prijatí zmien, ktoré sú navrhované po tlaku akademickej obce, opozície ale i časti koalície, nerieši to najdôležitejšie - aby sa slovenské vysoké školy stali kvalitnými, konkurencieschopnými inštitúciami na európskej a svetovej úrovni. Konštatoval to v rozprave poslanec za SDKÚ-DS a predseda parlamentného školského výboru Ferdinand Devínsky. Podľa jeho slov potrebuje novela dôkladné prepracovanie a preto ju navrhol vrátiť predkladateľovi na dopracovanie.
Devínsky kritizoval viaceré ustanovenia vládneho návrhu. Obmedzenie právomocí samosprávy povedie k mimoriadnej centralizácii, myslí si. „Je to zásah aj do akademických slobôd a do súčasného vyváženého vzťahu medzi rektorom, prípadne dekanom na strane jednej a akademickými senátmi na strane druhej,“ dodal. Novela podľa neho mení samosprávu na diskusné kluby a zásadným spôsobom posilňuje právomoci rektorov a správnej rady. Novela je tiež namierená proti študentom, ktorí nebudú môcť rozhodovať v rámci senátov o chode a kvalite vysokej školy. Novela tiež oslabuje kontrolu kvality vysokoškolského vzdelávacieho systému, povedal s tým, že z akreditačnej komisie robí zbor síce odborníkov, ktorí sa však budú musieť riadiť kritériami vymyslenými a schválenými ministerskými úradníkmi. „Takáto akreditačná komisia už nebude nezávislou odbornou inštitúciou, ale bude komisiou vypĺňajúcou tabuľky podľa nariadenia ministerských úradníkov,“ zdôraznil.
Spoplatnenie externého štúdia sa dotkne viac ako 75-tisíc študentov, čo je viac ako tretina všetkých vysokoškolákov. „Je to nesystémový návrh, ktorý nič nevyrieši, ak máme na mysli platenie rôznym inštitúciám,“ zdôraznil. Vytvorí sa niekoľko rozličných skupín študentov, poznamenal s tým, že bez záchytnej sociálnej siete bude spoplatnenie externého štúdia znamenať priame ohrozenie tých, ktorí si ani v súčasnosti nemôžu dovoliť platiť za takýto druh štúdia. Devínsky upozornil aj na možný nesúlad niektorých ustanovení návrhu s ústavou, o čom bude pravdepodobne rozhodovať Ústavný súd