BRATISLAVA 3. júla (SITA) - Poslanec za ĽS-HZDS Tibor Cabaj nesúhlasí so spoplatnením externistov. V pléne dôrazne vystúpil proti poplatkom s tým, že hlasoval za ústavu. „Ktorý tu z prítomných poslancov neabsolvoval bezplatné štúdium?“ spýtal sa Cabaj. Podľa neho externisti by nemali platiť za štúdium, pretože platia dane a odvody, študujú odbory, v ktorých sa uplatnia v praxi. Zároveň uviedol, že na rozdiel od mnohých denných študentov neodídu do zahraničia, ale zostanú na Slovensku. „Som proti akémukoľvek spoplatneniu vysokoškolského štúdia,“ uzavrel Cabaj. Jeho stranícky šéf Vladimír Mečiar pred niekoľkými dňami napadol vysokoškolskú novelu pre spoplatnenie externistov. Podľa Mečiara by bol výber peňazí od externistov v rozpore s ústavou. Minister školstva Ján Mikolaj tvrdí, že s Mečiarom školné dohodol. Predseda ĽS-HZDS doteraz nepovedal, či novelu podporí. Mečiar na rozpravu k novele zatiaľ neprišiel.
Mikolaj dnes pred poslancami povedal, že koaličné poslanecké kluby sa dohodli na školnom. Podľa neho školné by malo prejsť s tým, že vysoké školy by dopredu museli zverejňovať odbory, ktoré budú zadarmo a za ktoré budú externisti platiť. Rovnako by sa mal do novej úpravy dostať limit školného, ktorý by nesmel prekročiť sumu maximálneho ročného školného vypočítaného na základe nákladov
Na rozdiel od Cabaja sa za novelu postavila koaličná poslankyňa zo Smeru-SD Oľga Nachtmannová. Podľa nej nie je dôvod, aby sa návrh stiahol na dopracovanie. Myslí si, že vďaka novele sa skvalitní vysoké školstvo, pretože obsahuje zásadné veci.
Novela vysokoškolského zákona zásadné ovplyvní chod vysokých škôl v budúcnosti. Z pôvodne ohlásenej stručnej novely zákona, ktorá mala riešiť len spoplatnenie štúdia, vznikla rozsiahla zásadná novela bez predchádzajúcej analýzy potrieb vysokých škôl, zdôraznil v rozprave poslanec za SMK László Szigeti. Aj keď podľa neho prináša niektoré pozitívne prvky, prevažujú tie negatívne a preto SMK predložený návrh nepodporí.
Szigeti pripomenul spory, ktoré vyvolal návrh v rámci samotnej vládnej koalície. „Tento zákon sa stal predmetom politikárčenia, politického obchodu,“ povedal Szigeti. Podľa neho je poľutovaniahodné, ak minister školstva na jednej strane zdôrazňuje potrebu celoživotného vzdelávania, na druhej strane robí opatrenia proti externému štúdiu, ktoré idú proti tejto filozofii.
Poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová nesúhlasí so zavedením poplatkov pre externistov. Podľa nej sa vytvorí pole pre korupciu. „Môžeme sa rovno spýtať, koľko bude stáť bezplatné štúdium,“ uviedla Rosová. Ďalej kritizovala nové kategórie škôl. Po novom by mali vzniknúť tri kategórie - univerzity, vysoké školy a odborné vysoké školy. Ako dodala, 16 z 20 verejných vysokých škôl sa zaradí do najvyššej - univerzitnej kategórie. „Všetci budú v jednom vreci,“ vyhlásila Rosová s tým, že nepôjde o vyzdvihovanie elity, ale velebenie priemernosti. „O čo potom budú tieto školy súťažiť, načo sa budú usilovať o kvalitu, keď už najlepšiu značku budú mať prilepenú na štíte,“ uviedla Rosová. Slovenské vysoký školy tak podľa nej zostanú slabými regionálnymi školami, ktoré neobstoja vo svete.
Po vystúpení poslankyne Rosovej prerušil predsedajúci schôdze Milan Hort rokovanie Národnej rady SR do 14.00. Rozprava bude pokračovať aj po obedňajšej prestávke. Posledným písomne prihláseným je predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
mz;pr;mt