Mandátový výbor parlamentu zatiaľ nerozhodol v prípade disciplinárneho stíhania poslancov opozičnej SDKÚ-DS, ktorí politiku vládnych predstaviteľov nepriamo prirovnali k totalitným režimom. Zástupcovia opozičných klubov dnes totiž na protest proti zámeru koalície prešetriť ich výroky opustili rokovanie výboru, ktorý tak nebol uznášaniaschopný. Sankcii v podobe pokuty či povinného ospravedlnenia sa však opoziční poslanci zrejme vyhnú.
Koalícia chce zastaviť disciplinárne konanie voči poslancom NR SR Martinovi Padovi a Štefanovi Kužmovi s tým, že mandátový a imunitný výbor vysloví poľutovanie nad skutočnosťou, že poslanci používajú pri rokovaniach NR SR osobné útoky a invektívy. „Samotné prerokovanie veci postačuje,“ uviedla pred novinármi predsedníčka výboru Renáta Zmajkovičová. Tá zároveň požiada predsedov parlamentných poslaneckých klubov, aby pôsobili na poslancov, aby sa nedopúšťali osobných urážok a invektív.
Zmajkovičová je prekvapená, že Pado a Kužma dnes neprišli na rokovanie výboru. „Mohli vysvetliť svoje výroky. Zdá sa mi to ako zbabelosť,“ vyhlásila. Podľa nej je dôležité, že kultúra prejavu začala rezonovať v parlamente. Zmajkovičová chce zvolať opätovne zasadnutie výboru na dnes po skočení rokovania pléna parlamentu. Upozornila, že ak ani vtedy opozícia na výbor nepríde, disciplinárne konanie sa môže ukončiť do roka od doby, kedy bolo začaté.
VIDEO: Eugen Korda, sme.sk
Žitňanská sa kolegov zastala
Opozícia odišla zo zasadnutia výboru po tom, čo neprešiel jej návrh na skončenie disciplinárneho konania. "Odmietame sa zúčastňovať na takomto rokovaní, pretože považujeme za nenáležité, aby mandátový a imunitný výbor stíhal poslancov za výroky prednesené v parlamente," povedala novinárom stranícka kolegyňa stíhaných poslancov Martina Pada a Štefana Kužmu Lucia Žitňanská.
Návrh na ukončenie konania však dala po odchode opozície aj šéfka výboru z vládneho Smeru-SD Renáta Zmajkovičová. Okrem toho však v návrhu uznesenia chcela presadiť, aby výbor vyslovil "poľutovanie nad skutočnosťou, že poslanci používajú v pléne alebo pri rokovaniach Národnej rady osobné útoky a invektívy."
Zmajkovičovú výroky urazili
Zmajkovičovú urazili výroky Pada a Kužmu ako predstaviteľku strany Smer-SD. Výrok predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý nazval opozičných poslancov gágajmi, tárajmi a prďúsmi nerieši. „Keď sa cíti niektorý poslanec dotknutý, môže podať podanie. Keď dostaneme podnet, budeme sa ním zaoberať,“ dodala.
Opoziční poslanci odišli z rokovania mandátového a imunitného výboru po tom, čo ich koaliční kolegovia zamietli návrh na zastavenie konania voči poslancom Martinovi Padovi a Štefanovi Kužmovi. Výbor odchodom opozície nebol uznášaniaschopný.
Keďže Zmajkovičová prišla s návrhom až po odchode opozície, výbor o ňom nemohol hlasovať. K uznášaniaschopnosti výboru, v ktorom má inak koalícia miernu väčšinu, chýbal hlas Viliama Vetešku z vládnej ĽS-HZDS, ktorý je po operácii hlavy práceneschopný. Výboru sa tak možno nepodarí prípad uzavrieť až do jeho návratu do práce.
Koalícia to s disciplinárnym konaním prepískla, tvrdí Kužma
Koalícia to s disciplinárnym konaním voči poslancom SDKÚ-DS Martinovi Padovi a Štefanovi Kužmovi prepískla a teraz hľadá spôsob, ako sa dostať z toho von, povedal dnes poslanec Kužma.
Na rokovanie výboru ani Pado, ani Kužma neprišli. „Ja nemôžem pripustiť, aby väčšina svojím hlasovaním rozhodovala, čo môže a čo nemôže byť v parlamente povedané. Na takom niečom sa ja podieľať nebudem,“ uviedol Kužma pred novinármi. Zároveň dodal, že určite nebude legalizovať tieto spôsoby svojou prítomnosťou.
Podľa Pada si iniciátori tejto akcie sprivatizovali parlament a chceli rozhodovať ako v súkromnej firme. „Toto nie je privátna firma. Renáta Zmajkovičová dnes chcela počuť ospravedlnenie. Za svoje výroky sa neospravedlním. Za tým, čo som povedal, si stojím a trvám na tom,“ vyhlásil Pado. Zároveň pripomenul, že v roku 1989 boli na námestiach heslá: „Kto sa bojí o pozície, ten sa bojí opozície“. „Mám pocit, ako keby sa to vracalo. V mnohých veciach sa dostávame ďaleko pred rok 1989,“ vyhlásil Pado.
Kužma hovoril o Hitlerovi, Palo o boľševizme
Kužma v rozprave ku Kosovu 27. marca povedal: „...keď spojenci za 2. svetovej vojny bombardovali hitlerovské Nemecko, to dnes neznamená, že keby Nemecko bolo ohrozené, že títo spojenci ho nebudú brániť. V Srbsku sa páchali genocídy, bolo tam mučenie, bolo tam znásilňovanie. Postaviť sa proti tomu bolo presne rovnakou povinnosťou demokratov, ako postaviť sa proti hitlerovskému režimu. Odsúdenie práve zastavenia týchto zločinov je rovnakým odsúdením, ako keby ste dnes odsudzovali tých, ktorí bojovali proti Hitlerovi.
Pado v rozprave k novele zákona o Policajnom zbore 17. mája povedal: „Novela zákona o Policajnom zbore, ktorú predložil pán minister Kaliňák, vracala túto krajinu do obdobia tvrdého boľševizmu, nechajte ma dohovoriť, prosím vás. Do obdobia tvrdého boľševizmu, násilnej kolektivizácie, vyvlastňovania a znárodňovania, čo je mimochodom asi spoločná črta všetkých nominantov vlády za stranu Smer a políciu špeciálne do dôb neslávne známeho Beriu a KGB. Či sa vám to páči alebo nie“.
Podľa Zmajkovičovej, ktorá celý prípad priniesla pred mandátový výbor, ide o hrubú urážku, ktorých by sa poslanci mali vyvarovať. Podľa opozície je zas postup výboru snahou zastrašiť ju . "Trestať opozičných poslancov len za to, že vyslovili slobodne svoj názor, je vážnym podkopávaním parlamentnej demokracie," povedal dnes Tomáš Galbavý z SDKÚ-DS.
Autor: zh

Beata
Balogová
