Bratislava 3. júla (TASR) Podľa Tatiany Rossovej (SDKÚ-DS) je novela zákona o vysokých školách, ktorá sa dnes schvaľuje, živným poľom pre korupciu. Môžeme sa opýtať, koľko bude stáť bezplatné štúdium? pýtala sa v dopoludňajšej rozprave Rossová.
Ako dodala, aj naďalej sa budú rozmáhať parazitné organizácie, ktoré vyberajú čierne poplatky za štúdium. Zároveň navrhla, aby bol celý bod o spoplatnení externého štúdia vypustený z rokovania.
V dopoludňajšom rokovaní k problematike novely tohto zákona vyzvali zástupcovia opozičných strán ministra školstva Jána Mikolaja, aby predkladanú novelu stiahol, alebo ju prepracoval.
Novela podľa Rossovej pochováva aj tú najmenšiu nádej na zlepšenie situácie vo vzdelávaní a našom školstve. Problém nie je v množstve vysokých škôl ani v rozložení, pretože tie sú potrebné v regiónoch. Problém je v tom, že nemáme tieto školy zadefinované a nemáme voči nim reálne očakávania, argumentovala opozičná poslankyňa. A práve dobrá kategorizácia hodnotenia jednotlivých škôl by v tom urobila poriadok.
Oľga Nachtmannová (Smer-SD) považuje aj obmedzenie úväzku vysokoškolského učiteľa za isté ovplyvnenie kvality školy. Ak učiteľ pôsobí na trochštyroch vysokých školách, zrejme sa o kvalite nedá hovoriť, konštatovala Nachtmannová.
V roku 2002 bolo na Slovensku 22 vysokých škôl, v súčasnosti ich je 33 a v minulom roku na nich študovalo vyše 209-tisíc študentov, čo bolo najviac v doterajšej histórii, pričom prevládala 19-ročná populácia. Ako konštatoval bývalý minister školstva Martin Fronc (KDH), novela je vlastne skrytá privatizácia vysokých škôl.
Podľa Rossovej každý siedmy študujúci Slovák študuje v zahraničí, pretože medzinárodné porovnania kvality vedy vyznievajú v neprospech Slovenska. km bš