SME
Pondelok, 19. august, 2019 | Meniny má Lýdia
AKTUALIZOVANÉ 18:02

Uplynie rok od vymenovania vlády Roberta Fica

V stredu 4. júla uplynie rok od vymenovania vlády SR.

Robert Fico prisahal pred rokom na Ústavu SR.Robert Fico prisahal pred rokom na Ústavu SR.(Zdroj: SITA/AP)

Bratislava 3. júla (TASR) -

Podľa výsledku predčasných parlamentných volieb poveril prezident SR Ivan Gašparovič 20. júna 2006 predsedu víťaznej strany (Smer-SD) Roberta Fica zostavením vlády SR. Po rokovaniach členov Smeru s politickými stranami vymenoval prezident Gašparovič 4. júla 2006 novú vládu.

Šestnásťčlenná koaličná vláda na čele s predsedom Robertom Ficom je zložená zo strán Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS a má 14 ministerských kresiel. Vo vláde pracuje podpredseda pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny a traja ministri sú súčasne podpredsedami vlády (minister vnútra, spravodlivosti a školstva). Jedenásť členov vlády obsadili nominanti strany Smer-SD, traja členovia sú zo SNS a dvaja z ĽS-HZDS. Vo vláde pôsobí 26 štátnych tajomníkov, z toho je 13 nominantov strany Smer-SD, 8 SNS a 5 ĽS-HZDS.

Článok pokračuje pod video reklamou

Dňa 31. júla 2006 schválil vládny kabinet Roberta Fica programové vyhlásenie vlády (PVV). Garantuje bezplatné denné vysokoškolské štúdium, zastavenie privatizácie strategických podnikov a nemožnosť predaja štátnych lesov. Vláda sa v ňom zaväzuje, že zabezpečí prechod na menu euro k 1. januáru 2009, zavedie milionársku daň u osôb s nadštandardnými príjmami. V oblasti nepriamych daní sa zavedie nižšia sadzba DPH na vybraný okruh tovarov a služieb. V PVV sa hovorí aj o šetrení výdavkov na vládu. V sociálnej oblasti sa vláda zaviazala prijať novelizáciu Zákonníka práce. Kabinet chce dostavať dva bloky jadrovej elektrárne Mochovce. Prioritou je vedomostná spoločnosť. V záväzkoch nového kabinetu sa hovorilo aj o harmonograme stiahnutia slovenských vojakov z Iraku. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška po predchádzajúcej žiadosti Roberta Fica zvolal na 1. augusta 2. schôdzu NR SR v jej 4. volebnom období s hlavným bodom - Programové vyhlásenie vlády SR. Národná rada SR dňa 4. augusta 2006 na svojej schôdzi schválila programové vyhlásenie vlády a vyslovila dôveru vláde. Uznesenie podporilo 80 poslancov zo 135 zákonodarcov, proti bolo 55 poslancov.

Vláda SR rokuje s NBS a zabezpečuje kroky k zavedeniu eura k 1. januáru 2009. V roku 2006 rozhodla o zrušení privatizácie Nákladnej železničnej spoločnosti Cargo, rozhodla o zastavení privatizácie bratislavského letiska. Podľa vypracovanej právnej analýzy rozhodla o ukončení zmluvy s talianskou spoločnosťou ENEL o predaji Gabčíkova a rozhodla o nepredajnosti štátnych lesov, ako aj o zrušení krajských úradov k 1. septembru 2007.

Schválila vianočný príspevok dôchodcom v roku 2006, schválila novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá reagovala na rozhodnutie Ústavného súdu SR. Podľa nej invalidní občania dostanú späť peniaze, o ktoré prišli pri prehodnocovaní invalidity podľa zákona o sociálnom poistení platnom od 1. januára 2004. Riešila dostavbu 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne v Mochovciach, podporila projekt výstavby štartovacích nájomných bytov pre mladé rodiny. V apríli schválila novelu Zákonníka práce, rozhodla o nerušení nemocníc, niektoré ich oddelenia sa budú reštrukturalizovať. Zabezpečila zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na 10 percent na lieky a niektoré ďalšie zdravotnícke tovary.

Od 1. januára 2007 sa na návrh vlády SR zvýšil príplatok pri narodení prvého dieťaťa prvorodičke na 11 000 Sk, čo je spolu s príspevkom pri narodení 15 460 korún. Pripravila a do parlamentu predložila novelu vysokoškolského zákona, podľa ktorej bude denné štúdium bezplatné a platiť sa bude za niektoré odbory externého štúdia.

Prehľad rozhodnutí premiéra Roberta Fica a jeho vlády v období od 4. júla 2006 do 3. júla 2007:

4. júla 2006
Prezident Ivan Gašparovič vymenoval za premiéra predsedu strany Smer-SD Roberta Fica a 15 členov jeho vlády. Nová vláda je koalíciou Smeru-SD, SNS a HZDS. Jedenásť ministerských kresiel obsadili nominanti strany Smer-SD, tri kreslá zástupcovia SNS a dve kreslá predstavitelia ĽS-HZDS. V 16-člennej vláde je jedna žena.

13. júla 2006
Nová slovenská vláda si dala za cieľ dodržať termín zavedenia eura k 1. januáru 2009.

31. júla 2006
Vládny kabinet schválil programové vyhlásenie, ktoré garantuje bezplatné denné vysokoškolské štúdium a zastavenie privatizácie strategických podnikov. Vo vládnom programe sa objavilo aj okamžité zrušenie poplatkov v zdravotníctve, navrátenie verejnoprávneho charakteru Všeobecnej zdravotnej poisťovni a Spoločnej zdravotnej poisťovni, dobrovoľnosť pri vstupe do druhého piliera dôchodkového systému, zavedenie druhej sadzby DPH od 1. januára 2007, daň z darovania a postupné stiahnutie vojakov z Iraku. Okrem toho sa vláda zaviazala splniť kritériá na prechod na euro od 1. januára 2009 a prijala záväzok zaviesť milionársku daň u osôb s nadštandardnými príjmami. Kabinet sa taktiež zaviazal predložiť návrh zákona, ktorý bude riešiť čiastočné odškodnenie klientov nebankových subjektov. Zároveň chcel prijať novelu Zákonníka práce a chcel sa vrátiť k riadnemu sociálnemu dialógu. K záväzkom nového kabinetu patrí aj harmonogram stiahnutia slovenských vojakov z Iraku.

4. augusta 2006
Vláda prijala uznesenie, ktorým sa od 1. septembra zrušili 20- a 50-korunové poplatky u lekárov a v nemocniciach. S platnosťou od 1. októbra sa zmenou v zákone zrušili aj 20-korunové poplatky za recept na lieky.

16. augusta 2006
Vláda SR odporučila prezidentovi prezídia Fondu národného majetku (FNM) SR Petrovi Šimkovi spoločne s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym odstúpiť od zmluvy podpísanej so spoločnosťou BTS Holding o privatizácii 66-percentného podielu bratislavského letiska.

30. augusta 2006
Vláda SR schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý reaguje na nález Ústavného súdu (ÚS) SR. Ten rozhodol, že preskúmavanie trvania invalidity poistencov, ktorým bol priznaný invalidný dôchodok alebo čiastočný invalidný dôchodok pred 1. januárom 2004, nie je v súlade s Ústavou SR.

1. septembra 2006
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR upravilo tri sociálne opatrenia, ktoré začali platiť od 1. septembra 2006. Patrí medzi ne stanovenie novej sumy rodičovského príspevku, ktorý sa zvyšuje zo 4 230 Sk na 4 440 Sk. Ide o každoročnú valorizáciu k 1. septembru, ktorá vyplýva zo zákona o rodičovskom príspevku. Rezort práce zvýšil aj sumy ďalších sociálnych príspevkov.

7. septembra 2006
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jaap de Hoop Scheffer ocenil ubezpečenia, ktoré mu dal slovenský premiér Robert Fico o záväzkoch Slovenska k euroatlantickej komunite. Šéf slovenského kabinetu v Bruseli informoval o zámeroch vlády stiahnuť slovenských vojakov z Iraku.

13. septembra 2006
Predseda vlády Robert Fico po rokovaní kabinetu ocenil, že vláda SR schválila materiál Program rozvoja bývania v SR. Ten stanovuje nové pravidlá financovania bývania nájomného charakteru. Ide predovšetkým o nájomné byty s menšou priemernou podlahovou plochou, do 50 štvorcových metrov (m2), ktoré budú dostávať zo strany vlády väčšiu podporu ako byty s vyššou plochou.

20. septembra 2006
Vláda SR schválila návrh novely zákona o príspevku pri narodení dieťaťa, o príspevku rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá. Od 1. januára 2007 sa zvýšil príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa na 11 000 Sk, čo spolu s príspevkom pri narodení bude predstavovať sumu 15 460 Sk.

28. septembra 2006
Vláda SR odporučila parlamentu schváliť štátnu bonifikáciu pre hypotekárne úvery pre mladých ľudí do 35 rokov veku. Odporučila, aby v roku 2007 štát prispieval na bonifikáciu vo výške 1,5 percenta a banky 1 percenta. Oznámil to premiér Robert Fico po skončení rokovania vlády.

18. októbra 2006
Slovenská vláda potvrdila stiahnutie ženijnej jednotky z Iraku vo februári 2007. Vojenská jednotka tak v Iraku dokončila plánované polročné obdobie a k ďalšej rotácii už neprišlo. Vláda zároveň deklarovala ponuku na pomoc irackým bezpečnostným silám formou darovania vojenskej techniky vrátane odmínovacích zariadení Božena, ako aj formou vojenského a policajného výcviku.

24. októbra 2006
Parlament schválil návrh zákona o poskytovaní vianočného príspevku dôchodcom. Zo zákona vyplynulo, že vianočný príspevok dostali okrem riadnych aj predčasní dôchodcovia. K decembrovému dôchodku im vyplatili 1500 Sk, 1750 Sk alebo 2000 Sk v závislosti od jeho výšky.

15. novembra 2006
Vláda SR schválila návrh novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú na rokovanie predložil minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Situácia na slovenskom energetickom trhu vo vzťahu k cenám elektriny, plynu a vody pre koncových odberateľov bola podľa ministra nevyhovujúca.

29. novembra 2006
Premiér Robert Fico poprel informácie, podľa ktorých vraj vláda SR súhlasí s predlžovaním veku odchodu do dôchodku. Vláda si podľa Fica jasne uvedomuje problémy, ktoré vznikli v súvislosti so zavedením 2. piliera v dôchodkovom systéme, lebo ten spôsobuje obrovské ťažkosti z pohľadu financovania.

4. decembra 2006
Rozhodnutie znížiť cenu plynu v roku 2007 a rozhodnutie udržať cenu elektriny v roku 2007 na úrovni roku 2006 zodpovedá programovým cieľom vlády SR, reagoval premiér Robert Fico na rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o cenách energií na rok 2007.

15. decembra 2006
Prezident Ivan Gašparovič podpísal novelu zákona o DPH, ktorá zavádza 10-percentnú DPH na lieky a zdravotnícke tovary. Novelu zákona schválila NR SR 6. decembra 2006.

19. decembra 2006
Schválením štátneho rozpočtu (ŠR) na rok 2007 sa podarilo nielen splniť maastrichtské kritériá, ktoré sa týkajú zavedenia eura v SR 1. januára 2009, ale čo je najpodstatnejšie, v rámci obmedzených finančných možností sa vláde podarilo potvrdiť, že je možná kombinácia sociálneho štátu a ekonomického rastu, uviedol predseda vlády Robert Fico v rámci hodnotenia prvých 5 mesiacov novej vlády.

14. marca 2007
Vláda SR schválila akčný plán pre zabezpečenie vstupu SR do schengenského priestoru obsahujúci 168 nedostatkov a odporúčaní hodnotiacich komisií EÚ v jednotlivých oblastiach, ktoré by mala naša krajina odstrániť, prípadne splniť. Ide o oblasť ochrany osobných údajov, policajnej spolupráce vrátane policajného vzdelávania, ochrany vzdušných a pozemných hraníc a vízovej agendy platných v SR.

4. apríla 2007
Premiér Robert Fico po skončení rokovania vlády požiadal členov kabinetu, aby čo najcitlivejšie narábali s nepeňažnými výhodami, na ktoré majú podľa zákona z titulu svojej funkcie nárok. Výzva súvisí s konaním, ktoré Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií na podnet poslanca Daniela Lipšica (KDH) viedol voči ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi vo veci využívania prideleného služobného vozidla jeho manželkou a synom.

18. apríla 2007
Vláda SR schválila novelu Zákonníka práce. Kabinet podľa neho vyvinul maximálne úsilie, aby postavenie zamestnanca bolo podstatne silnejšie, ako bolo v čase, keď pracovnoprávne vzťahy upravoval ZP, ktorý významným spôsobom menila predchádzajúca, pravicovo orientovaná vláda.

25. apríla 2007
Vo viacerých slovenských médiách podľa vládneho kabinetu "narastá počet nepravdivých, neobjektívnych a pravdu skresľujúcich údajov uverejňovaných na adresu vlády, jej predstaviteľov, ako aj politických strán tvoriacich vládnu koalíciu". Kabinet vyzval médiá, aby pri výkone slobody tlače rešpektovali svoje povinnosti a zodpovednosť, "najmä informovať objektívne, pravdivo a nezasahujúc vulgárnym a neetickým spôsobom do práv iných osôb," povedal premiér Robert Fico.

27. apríla 2007
Vláda začala intenzívny dialóg so spoločnosťou Slovnaft a. s. vo veci nárastu cien pohonných látok, ktorý predtým avizoval premiér Robert Fico. Za vládu SR sa na stretnutí zúčastnili predseda vlády SR Robert Fico a minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek. Spoločnosť Slovnaft zastupoval jej generálny riaditeľ Oszkár Világi.

26. mája 2007
Vláda SR sa chce dopracovať k jednej verejnoprávnej zdravotnej poisťovni. Konštatoval to predseda vlády Robert Fico v diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy.

4. júna 2007
Zavedenie eura na Slovensku nie je pre nás otázkou ani pretekov, ani rozmaru. Je to otázka výhod, ktoré sú spojené s takýmto krokom. Vyhlásil to premiér Robert Fico na medzinárodnej konferencii s názvom Slovensko pred vstupom do eurozóny, na ktorej sa zúčastnil aj slovinský premiér Janez Janša. Vláda je podľa Fica absolútne presvedčená, že zavedenie eura 1. januára 2009 prinesie pre SR podstatne viac výhod ako nevýhod.

30. júna 2007
Vláda robí všetko pre to, aby bola inflácia čo najnižšia a aby Slovensko mohlo prijať európsku menu v roku 2009. Povedal to v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu premiér Robert Fico v reakcii na nedávne zverejnenie listu Európskej centrálnej banky (ECB) pre Medzinárodný menový fond (MMF), kde ECB spochybnila schopnosť Slovenska prijať euro kvôli udržateľnosti nízkej miery inflácie.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 2. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 3. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 4. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 5. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 6. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 7. V bankovom svete prežijú len tí, ktorí inovujú
 8. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne
 9. Kaufland potvrdil pozíciu lídra v ponuke slovenských výrobkov
 10. Parkovací asistent VW vám pomôže, keď už stratíte nervy
 1. Prečo si investori zadávajú do vyhľadávača ružové diamanty?
 2. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco
 3. The High Tatras – a destination of unforgettable moments
 4. Leto pomaly končí: Výlety, ktoré ešte stihnete a takmer zadarmo
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. FOKUS očnú optiku a FOKUS optik kúpil MiddleCap Group S.A.
 8. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu
 9. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 10. Pracovisko treba vymyslieť nanovo
 1. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 14 245
 2. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 10 145
 3. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 9 514
 4. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 7 183
 5. Na horúčavy myslite už pri stavbe domu 6 186
 6. Last minute tipy: All inclusive dovolenka na Severnom Cypre 5 490
 7. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 735
 8. Farma v Krtíši je stredoeurópskym unikátom. Majiteľ neberie plat 4 631
 9. Dovolenka na Malorke: Tipy na hotely pre rodiny s deťmi 4 376
 10. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne 3 779

Hlavné správy zo Sme.sk

Lipšic: Fico si s Kočnerom tyká a nepoprel, že sa stretávali (video)

Vládol nám tu organizovaný zločin, tvrdí Daniel Lipšic.

Autorská strana Samuela Marca

Kto naozaj riadi Slovensko (píše Samo Marec)

Poslanec Fico má strach, lebo jednou z možností je pruhovaný dres v Ilave.

Pred kamery sa postavil poslanec Robert Fico v nervóznej poobednej nálade a všetkým vysvetlil, ako to je.
Komentár Zuzany Kepplovej

Ako sa chrániť pred Kočnerovou republikou

Kočner politikom sľuboval, že ich poistí pred nevyspytateľnosťou demokracie.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Tlačová konferencia Úradu špeciálnej prokuratúry v Pezinku k vyšetrovaniu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde.

Neprehliadnite tiež

Ďalšími kandidátmi na ústavných sudcov sú Duľa a Pitoňáková

Obaja sa o spomínanú funkciu uchádzali aj pri predchádzajúcich voľbách.

Ilustračné foto.

Piešťany uložili za čierne stavby v luxusnom areáli vysokú pokutu

Proti rozhodnutiu sa môže spoločnosť v zákonnej lehote odvolať.

Športový areál Wake Soul pri Piešťanoch.

Lipšic: Fico si s Kočnerom tyká a nepoprel, že sa stretávali (video)

Vládol nám tu organizovaný zločin, tvrdí Daniel Lipšic.

Minister Lajčák prijal novú veľvyslankyňu USA na Slovensku

Bridget Brinková v pondelok absolvovala nástupnú návštevu u šéfa slovenskej diplomacie.

Miroslav Lajčák.