Bratislava 3. júla (TASR) - Európska komisia (EK) oceňuje pokrok Slovenska v implementácii národného programu reforiem, avšak v hierarchii hodnotenia EK to nie je uspokojujúca pozícia. Uvádza sa to v Správe o pokroku v implementácii Národného programu reforiem (NPR) Slovenskej republiky na roky 2006-2008, o ktorej bude v stredu rozhodovať vláda.
EK nám vyčíta nedostatky v politike zamestnanosti, ako aj v mikroekonomickej politike. Dosiahnutý pokrok SR pritom charakterizuje ako pokrok neurčitý, predovšetkým z hľadiska rešpektovania záverov zasadania Európskej rady v marci 2006, ktoré sa mali premietnuť do konkrétnych opatrení.
Na druhej strane za silné stránky plnenia NPR SR považuje EK opatrenia na zlepšovanie podnikateľského prostredia a vytváranie informačnej spoločnosti. Pozitívne hodnotí aj rast zamestnanosti posilnený daňovými stimulmi, opatrenia pre mobilitu pracovných síl, isté zlepšenie v službách pre znevýhodnené skupiny, pokrok v reforme vysokoškolského vzdelávania a integráciu znevýhodnených detí do vzdelávacieho systému.
Za najslabšie oblasti Slovenska označila EK oblasť výskumu, vývoja, inovácií a vzdelávania, v ktorých podľa nej absentuje jasná stratégia a priority. Zvýšené aktivity si na základe správy vyžaduje aj proces zlepšovania zručností uchádzačov o prácu a presadzovanie celoživotného vzdelávania.
EK zároveň v hodnotiacej správe odporúča SR prijať národnú stratégiu výskumu, vývoja a inovácií so silným previazaním výskumných inštitúcii s podnikateľskou sférou, prijať stratégiu celoživotného vzdelávania v súlade s potrebami trhu práce, doplniť reformu vysokoškolského vzdelávania reformou základných a stredných škôl a vypracovať komplexný prístup pre riešenie dlhodobej nezamestnanosti.